czwartek, 21 marca 2013

PROJEKTOWANIE ŁAZIENKI

Zaprojektowanie łazienki to nie lada wyzwanie. Bardzo ważne są tu nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalność i ergonomia.Przystępując do przemyśleń musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników i uwarunkowań.

www.domosfera.pl


www.agnieszka-trzaska.waw.pl


OD  CZEGO  ZACZĄĆ ?

Aby dobrze urządzić łazienkę warto sporządzić jej plan biorąc pod uwagę rzeczywiste wymiary urządzeń sanitarnych, układ instalacji elektrycznej i sanitarnej, a także odległości jakie należy zachować między poszczególnymi obiektami.

forum.muratordom.pl 

FUNKCJONALIZM 

Łazienka nie stanie większa, jeśli wstawimy do niej wyposażenie jak z domku dla lalek. A to najczęściej spotykany błąd. Maleńka umywalka, nad którą trudno się umyć, by nie ochlapać siebie i wszystkiego dookoła, maleńkie szafeczki, w których niewiele się zmieści, toaleta wciśnięta w kąt, ciasna kabina prysznicowa... Za to dużo niewykorzystanej przestrzeni i wiele trudno dostępnych zakamarków, które trudno utrzymać w czystości. Paradoksalnie duża umywalka czy kabina prysznicowa nie sprawią, że łazienka wyda się mniejsza. Przeciwnie. Zamiast szukać jak najmniejszej umywalki, pomyśl o wygodzie. Niezbędna będzie znajomość ergonomii. budujesz.infoERGONOMIA 

Aby czuć się w łazience wygodnie, trzeba uświadomić sobie ważną rzecz. Obok wyposażenia, które umieścimy w łazience, potrzebujemy w niej jeszcze trochę wolnej przestrzeni, abyśmy mogli po kąpieli swobodnie się wysuszyć i wygodnie umyć zęby nad umywalką. Nikt z nas nie lubi obijać się w łazience o rogi wanny czy też szafek.

Dla uzyskania dostatecznej ilości wolnej przestrzeni konieczne jest respektowanie ogólnych zasad projektowania: dotrzymywanie minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia łazienki, zachowanie odpowiedniej odległości od ściany i odpowiedniej szerokości przejścia.http://kinetykawnetrza.wordpress.com

http://kinetykawnetrza.wordpress.com


Kilka prostych danych pozwalających wygodnie użytkować łazienkę:
  • 70 cm: to odległość minimalna od wanny pozwalająca na swobodny do niej dostęp. To także dystans jaki jest niezbędny aby bez przeszkód korzystać z umywalki, oraz standardowa odległość od bidetu, zapewniająca wygodne użycie.
  • 60 cm: to dystans jaki trzeba zachować aby wygodnie korzystać z miski ustępowej.
  • 90 cm2: powierzchnia jaką trzeba dysponować w łazience aby móc wygodnie wysuszyć się po kąpieli.
  • 90 cm: odległość minimalna aby bez przeszkód korzystać z brodzika.


SZEROKOŚĆ

Minimum to prysznic o wymiarach 70x70 cm. W tym przypadku kabina nie powinna mieć jednak ścianek, a tylko zasłonkę, która nie ogranicza ruchów. Zamykana kabina nie powinna być mniejsza niż 80x80 cm, taka przestrzeń zapewnia swobodę ruchów, ale pełną wygodę daje dopiero kabina 90x90 cm. Modele półokrągłe zajmą jeszcze mniej przestrzeni, ale szerokość 80/90 cm musi być zachowana.
WYSOKOŚĆ

Ścianki kabiny powinny sięgać przynajmniej 5 cm ponad głowę człowieka. Wtedy mamy pewność, że myjąc głowę nie wychlapiemy wody na zewnątrz. Ponieważ standardowa głębokość brodzika to około 10 cm, minimalna wysokość ścianek to 180 cm. Osoby wysokie powinny jednak wybierać kabiny o wysokości 190 cm. Zewnętrzny wymiar kabiny to 200 cm – 180 cm ścianki + 20 cm brodzik.

ARMATURY

Baterię należy instalować na wysokości 110 cm, wtedy wygodnie jest operować kurkami. Prysznic najlepiej montować na drążku tak, aby można go łatwo przesuwać i dostosowywać do wysokości użytkowników różnego wzrostu. Górna deszczownica powinna być umieszczona 15 cm ponad głową osoby biorącej prysznic. Jeśli za standard przyjmiemy 185 cm, to deszczownica powinna się znajdować na wysokości 2 metrów. Wysokość mierzymy oczywiście od dna brodzika.MIEJSCE PRZED KABINĄ

Przed kabiną potrzebna jest wolna przestrzeń, która pozwoli swobodnie wyjść spod prysznica, wytrzeć się i ubrać. W przypadku kabin z drzwiami przesuwnymi wystarczy 80x90 cm; w przypadku drzwi skrzydłowych potrzeba 100x80 cm, ponieważ one także zajmują przestrzeń przed kabiną.


WYSOKOŚĆ

Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 80 cm od podłogi. To pozwala na mycie rąk lub zębów bez nachylania się lub stawania na palcach.
ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY

Odległość od ściany nie powinna być mniejsza niż 30 cm. To minimum, które pozwoli na korzystanie z umywalki bez obijania się łokciami o ścianę.

PRZESTRZEŃ PRZED UMYWALKĄ

Jeśli z umywalki korzysta osoba dorosła, wystarczy pozostawić przed nią wolną przestrzeń o wymiarach 50x50 cm.
DZIECKO PRZY UMYWALCE


Jeśli z umywalki będzie korzystać dziecko, które wymaga pomocy dorosłego, pusta przestrzeń przed umywalka nie może być mniejsze niż 70x100 cm.
DWIE UMYWALKI

Minimalny odstęp między osiami umywalek powinien wynosić 90 cm, można wtedy wygodne korzystać z obydwu jednocześnie.
Uwaga! Wysokość montażu, odległość od ściany i przestrzeń przed umywalkami powinna być taka sama jak w przypadku umywalki pojedynczej.

LUSTRO

Lustro należy powiesić tak, aby jego górna krawędź znalazła się na wysokości 180 cm nad podłogą. Wtedy nawet wysoka osoba może oglądać całą swoja sylwetkę (lub górną połowę ciała w przypadku lustra nad umywalką).                      

WYSOKOŚĆ SANITARIATÓW

Sanitariaty stojące mają swoją określoną wysokość, trudniej jest z sanitariatami podwieszanymi. Zasada brzmi: górna krawędź muszli sedesu i bidetu powinna znajdować się na wysokości 40 cm nad podłogą, górna krawędź muszli pisuaru - na wysokości 65 cm.
SEDES

Sedes powinien być umieszczony w odległości 20 cm od ściany lub innych sprzętów, przed sedesem powinno pozostać wolne pole o wymiarach 80x60 cm. Tyle miejsca wystarczy na wygodne korzystanie z muszli klozetowej oraz jej czyszczenie.BIDET

Bidet musi być on umieszczony w większej odległości od ściany niż sedes, minimum to 30 cm. Sposób korzystania z niego, wymaga nieco więcej przestrzeni. Przed bidetem także należy pozostawić nieco więcej miejsca niż przed sedesem. Wygodnie pole to 100x70 cm.Wszystkie zdjęcia i opisy pochodzą ze strony www.domplusdom.pl


PISUAR


Z pisuaru zawsze korzysta się stojąc. Wymaga on więc najmniej przestrzeni. Wystarczająca odległość od ściany to 20 cm a wygodna wolna powierzchnia przed pisuarem to 70x50 cm.
WANNA  I  PRYSZNIC 

Nie musisz też wybierać między wanną i prysznicem. Problem rozwiąże nawannowy parawan. W sklepach jest tak dużo modeli i rozmiarów parawanów, że na pewno znajdziesz odpowiedni dla Twojej łazienki. Do wyboru są jedno- i dwuczęściowe, do montażu po lewej lub prawej stronie wanny. Konstrukcje pozwalają na otwieranie do wewnątrz i na zewnątrz, co ułatwia utrzymanie parawanów w czystości. Drzwi można również wypiąć, by je zdezynfekować. Szyby w większości modeli są hartowane i pokryte specjalną powłoką, zapobiegającą osadzaniu się kamienia i osadowi z mydła.budujesz.infoParawany nawannowe można już kupić od ok. 180 zł. A większość modeli zainstalujesz bez pomocy fachowca. Nad wanną zamontuj prysznic na drążku, z regulowaną wysokością lub panel prysznicowy. Droższym rozwiązaniem jest podtynkowy system prysznicowy. Do małej łazienki wybierz parawan całkowicie przezroczysty, bezbarwny. Nie podzieli optycznie wnętrza, nie zasłoni ściany.
Jeśli nie masz miejsca na modne dwie umywalki, na które potrzeba minimum 140 cm (po ok. 70 cm na osobę), zastąp je jedną, ale za to dużą z miejscem do odkładania kosmetyków. Będzie bardziej użyteczna, a i tańsza, bo zaoszczędzisz na jednej baterii z syfonem.


www.tomar-lazienki.pl

 WIELKOŚĆ  PŁYTEK 

Mitem jest, że do małej łazienki pasują niewielkie formaty płytek ceramicznych. A duże zarezerwowane są wyłącznie dla dużych wnętrz. Prawdą jest, że w małym wnętrzu łatwiej i taniej (mniej odpadów) jest ułożyć małe kafelki (może więc to spisek glazurników;))). Najmniej kłopotu jest z zaaranżowaniem mozaiki. (Mozaika – ma jeszcze tą zaletę, że można nią pokryć także ściany biegnące po łuku). Wybierając płytki zwróć uwagę, przede wszystkim na ich kolor, deseń, wykończenie powierzchni, a także proporcje (działają jak deseń). Na przykład wzorzyste płytki – zmniejszają optycznie łazienkę. Lepiej stosować je ostrożnie i wybierać drobny rzucik. I jeszcze jedno, zrezygnuj z ceramicznych listew dekoracyjnych z ornamentem, czyli tak zwanych dekorów. Wprowadzają wrażenie męczącego nadmiaru. 
  
m.interia.pl

ŚCIANY 

Poza płytkami ceramicznymi i szklanymi, a także kamieniem, mamy jeszcze długą listę materiałów do wyboru: tafle szkła bezbarwnego i lakierowanego na dowolny kolor, drewno, beton, tynki strukturalne. 

Każdy z tych rodzajów wykończenia to oddzielny temat. Warte polecenia wydaje mi się jednak rozwiązanie, kiedy łazienka nie będzie przypominać sterylnego laboratorium, kosztownie urządzonego raz na zawsze, a raczej przytulną sypialnię czy uroczy salonik. Będzie bezpretensjonalna, "na luzie", a co również ważne, urządzona tanio. Połóż płytki, kamień czy drewnianą lakierowaną boazerię tylko tam, gdzie naprawdę jest niezbędna, a resztę ścian prostu pomaluj specjalną farbą przeznaczoną do łazienek. Wprowadź pogodny kolor: żółty, limonkę, pudrowy róż, błękit. A jeśli w łazience jest okno – ustaw żywe rośliny w doniczkach lub bukiet w wazonie. W takiej łazience możesz wprowadzać zmiany, ilekroć przyjdzie na to ochota. Bez gruntownego remontu i stawiania na głowie całego domu.

www.urzadzamy.pl 

Farby do łazienek, pomieszczeń, w których ściany są narażone na wilgoć i wysokie temperatury powinny zawierać składniki antygrzybiczne. 
Poleca się:
  • Aura® Bath & Spa 532 marki Benjamin Moore – lateksowa farba wodorozcieńczalna, nie wymaga gruntowania podłoża, już jednokrotne malowanie przyniesie satysfakcjonujący efekt. Wykończenie: mat, wydajność: ok. 10 m2/litr, od 103 zł/litr.
  • Dulux® Kuchnia i Łazienka marki Dulux, emulsja lateksowa do ścian i sufitów, wykończenie: mat, paleta 12 kolorów + biel, wydajność do 14 m2/litr, ok. 13 zł/litr.
  • 4200 Platinium plus marki Para, farba, lateksowa o delikatnym perłowym połysku, bardzo wysoka odporność na ścieranie i zmywanie, jedną warstwą można zamalować nawet mocne kolory. Wydajność ok. 12 m2/litr, ok. 60 zł/litr
W łazience można położyć również tapetę. Najlepsze są winylowe – odporne na wodę. Cienkie – nie zamaskują nierówności na ścianach, ale za to ich błyszcząca powierzchnia optycznie powiększy wnętrze. Grubsze –  przykryją rysy i pęknięcia. Wybieraj tapety z symbolem poziomej fali określającym odporność na wodę. Pojedyncza fala oznacza, że tapetę można czyścić wilgotną ściereczką. Potrójna, że można używać mydła i gąbki, a fala i szczotka – że można szorować ją miękką szczoteczką.


Ściany malowane farbą czy pokryte tapetą można ozdobić naklejkami. Naklejamy je zgodnie z instrukcją producenta, na gładką, czystą i suchą ścianę. By optycznie powiększyć wnętrze korzystne są duże płaszczyzny luster. Nawet całe pokryte lustrem ściany. Nie montujmy jednak luster naprzeciwko siebie. Zamiast efektu nieskończonej przestrzeni uzyskamy męczący chaos.


 PODŁOGA 

Najczęściej wybieramy gres lub kamień naturalny. Rzadziej – mozaikę ceramiczną czy szklaną. Coraz popularniejsze jest lite drewno (najbardziej polecane to: parkiet przemysłowy, parkiet; najmniej –  deski) lub 3 warstwowe panele drewniane. Do łazienki nadają się gatunki gęste i oleiste, bardziej odporne na zmiany temperatury i wilgotność powietrza: tek, wenge, merbau, doussie, lapacho, modrzew, klon, jawor. Najlepiej – olejowane (olej dodatkowo zabezpiecza je i chroni przed wilgocią), ewentualnie lakierowane. Przed zakupem drewnianej podłogi sprawdź czy producent dopuszcza położenie jej w łazience. Jeśli nie, możesz utracić gwarancję, gdy drewno na przykład się wypaczy.


czasnawnetrze.pl

Ze względu na niebezpieczeństwo wypaczania drewna, a także dlatego, że jest ono dobrym izolatorem termicznym, pod drewnianymi podłogami nie montuje się ogrzewania podłogowego. Jeśli jednak bardzo chcemy je zamontować, należy wybrać panele drewniane. Niektóre można położyć na ogrzewanie podłogowe.


www.e-lazienki.pl

Nie ma też problemu z zamontowaniem ogrzewania pod podłogą betonową. Jest też łatwa w utrzymaniu. Beton na bazie żywicy może być barwiony w masie lub malowany w dowolnym kolorze lub farbą, która tylko podkreśli jego naturalny odcień. Aby oparł się wilgoci należy zaimpregnować go lakierem, żywicą epoksydową lub poliuretanową. Wykonanie betonowej podłogi najlepiej powierzyć doświadczonym fachowcom. Niestety nie łatwo ich znaleźć.OŚWIETLENIE 

Pierwsza lampa– zapewni oświetlenie ogólne. Druga lampa – potrzebna jest do oświetlenia osoby stojącej przed lustrem nad umywalką. Najwygodniej, gdy są zamontowane na dwóch niezależnych obwodach. Wtedy można je włączać razem lub osobno. (Do relaksującej kąpieli wystarczy mniej światła, szczególnie, gdy na brzegu wanny ustawisz świece). 
Oświetlenie ogólne to oprawy natynkowe: plafon, reflektorki, lub oprawy wpuszczane, ukryte w suficie podwieszonym i ukierunkowane do dołu i/lub na ściany (by wydobyć urodę płytek ceramicznych czy elementów dekoracyjnych) lub centralna lampa. 
Wnętrza nowoczesne, w których dominuje biel, wymagają światła chłodniejszego. Stylowe w tradycyjnej kolorystyce – cieplejszego, miękkiego i rozproszonego.


lazienkowy.pl 

Nad lustrem powinny się znaleźć dwie lampy umieszczone symetrycznie po obu stronach. Dobrze, jeśli będą wyposażone w źródło światła o chłodnej barwie (informację o temperaturze barwowej żarówki znajdziesz na opakowaniu). Takie światło pozwoli dostrzec detale podczas makijażu, zakładania szkieł kontaktowych, golenia. Szczególnie polecam świetlówki liniowe o najwyższym wskaźniku oddawania barw (Ra), takie jakie stosuje się w galeriach, drukarniach, laboratoriach fotograficznych, na przykład Lumilux marki OSRAM czy TL-D Graphica marki Philips. Wówczas lustro wiarygodnie odzwierciedli twarz.

Pamiętaj o bezpieczeństwie! Kupując lampę i osprzęt elektryczny (gniazdka wtyczkowe z bolcem), z ryzykiem zalania wodą (do umieszczenia w okolicach kabiny prysznicowej i wanny), wybierz takie ze stopniem ochrony IP65. Włącznik światła powinien znajdować się poza łazienką. IP (z ang. Ingress Protection) – stopień ochrony urządzenia elektrycznego przed przedostawaniem się do wnętrza ciał stałych (pierwsza cyfra) i wody (drugi cyfra), i służy ochronie przed porażeniem prądem elektrycznym.


KOLORY 

Do łazienki rekomenduje się barwy nie tylko kojarzące się z czystością, ale i relaksujące: chłodne i jasne: błękity, zielenie, zielononiebieski i turkusy. A także biel. Jednak osobom lubiącym długie, relaksując kąpiele odradza się łazienkę całą w klinicznej bieli. Do takiego wnętrza dobrze jest wprowadzić zieleń żywych roślin, naturalne barwy drewna czy kamienia.


www.e-lazienki.pl 

A ponieważ jasne kolory i błyszczące powierzchnie powiększają optycznie wnętrze, do łazienek polecam również: odcienie żółtego cytrynowe i kolory neutralne z domieszką żółtego. Także barwy dające wrażenie przestrzeni, poza wspomnianymi już jasnymi zieleniami i błękitami: blade fiolety, fioletowoniebieski i pudrowy róż. Nie ma przeciwwskazań, by urządzić łazienkę w ciemnych barwach. Trzeba tylko pamiętać, że pochłaniają one światło, a więc wymagają rzęsistego oświetlenia, które optycznie powiększy wnętrze. Odradzam natomiast kontrastowe zestawienia kolorów. Lepiej wybrać spokojne, monochromatyczne (opierające się na wyborze jednej barwy zróżnicowanej pod względem odcieni i nasycenia). Można je ożywić, różnicując materiały i ich faktury.


www.e-lazienki.pl 


 CO  Z  PRALKĄ? 

Łazienka nie jest najlepszym miejscem dla pralki. Suszarkę można ustawić na pralce. Muszą to być jednak urządzenia do tego przystosowane i połączone specjalną listwą. Zwykle jest ona wyposażona w wysuwaną półeczkę do segregacji i składania bielizny. W sklepach jest ogromny wybór tradycyjnych składanych suszarek do bielizny: do ustawienia na podłodze, wannie, do powieszenia na grzejniku, montowanych na ścianie lub suficie. Są wygodne. 


www.e-dach.pl 


 PRZECHOWYWANIE  I  AKCESORIA 

Wnękowe szafki są najlepszym i najtańszym rozwiązaniem. Na kosmetyki wystarczy nisza o głębokości 10 cm. Na ręczniki potrzeba już 40 cm. Szafka o podstawie 40x40 cm wystarczy też na kosz na brudną bieliznę. Dostosowując głębokości szafek do rodzaju przechowywanych przedmiotów nie tylko optymalnie wykorzystasz przestrzeń, ale też niczego nie będziesz szukać, bo zawartość będzie od razu widoczna. W szafce na kosmetyki zamontuj szklane półki. Ułatwią szybkie przejrzenie zawartości. Drobne kosmetyki i akcesoria: szminki, cienie do powiek, pesety, pędzelki uporządkuj w przejrzystych pojemnikach. Taki system ułatwi Ci utrzymanie porządku. Pamiętaj też, że w łazience, tak jak w kuchni, to czego używamy na co dzień powinno znajdować się na wyciągnięcie ręki. Wyżej  – to, po co sięgamy rzadziej.


www.blog.clusiv.pl 

Akcesoria (od wieszaka na ręcznik, zasłony prysznicowej po szczotkę do WC) mają duży wpływ na charakter łazienki. Najprościej jest zharmonizować akcesoria z bateriami. (Niektórzy producenci proponują serie armatury obejmujące także dodatki). Kryterium może być też dominujący w łazience kolor czy materiał: szkło, drewno, tworzywa sztuczne. Akcesoria są zwykle drogie. Przy odrobinie cierpliwości można jednak znaleźć tańsze, a przy tym funkcjonalne i w dobrym gatunku. Polecam sklepy internetowe z wyposażeniem wnętrz. Między zastawą stołową a gadżetami na biurko zwykle są i wieszaki do łazienki i mydelniczki.

9 komentarzy:

KaJa pisze...

a co najbardziej zdumiewające?

Adam pisze...

Łazienka z 4. zdjęcia - po prostu piękna.
Szczegółowe rady, fajny post.

Aleksandra Wójcik pisze...

Bardzo ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędność miejsca, jeśli chodzi o meble łazienkowe jest umywalka w+w firmy Roca. Pozdrawiam

Lia Konwalia pisze...

Bardzo przydatne informacje :) Właśnie urządzam własną łazienkę, więc ten artykuł to strzał w 10. Muszę znaleźć tylko jeszcze miejsce na podgrzewacz wody :) . Pozdrawiam

Projektantka. pisze...

Dobrze i ciekawie napisane. Ja raczkuje w projektowaniu łazienek więc dla mnie artykuł jak znalazł :)

Padre pisze...

Ja polecam gorąco [url]http://gnsbud.pl/sklep/producenci/keramag[/url] kupiłem u nich umywalkę i jestem bardzo zadowolony. Polecam

Anonimowy pisze...

Bardzo przydatny artykuł. Będę polecać klientom, którzy nie mają jeszcze projektu ;)
Dodałbym tylko jedną rzecz jeśli chodzi o ergonomię. Dużo osób decyduje się na montarz baterii prysznicowej w wannie. Trzeba wtedy pamiętać, aby baterię zamontować odpowiednie wyżej - podniejść otwory montażowe o wysokość wanny. Czasmi bowiem zdażają się sytuację, ze podłączenie wody wymierzone jest dla kabiny i po zamontowaniu baterie nad wanną, wyższa osoba może nie zmieścić się pod deszczownicą ;)

Twistet Rob pisze...

Świetny artykuł i zdjęcia, szczególnie podoba mi się ta zaprezentowana bateria prysznicowa w stylu retro :)

Alan Komiściuk pisze...

Jestem pod wrażeniem - szczególnie zdjęcia przed ergonomią :-). Myślicie, że podłoga drewniana w łazience, to dobry pomysł?