sobota, 25 stycznia 2014

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

 Dziś o projektowaniu instalacji elektrycznej


www.e-wnetrza.pl
Pod pojęciem instalacji elektrycznej rozumiemy:

 • Punkty świetlne - przede wszystkim oświetlenie górne (sufitowe), boczne (kinkiety), schodowe oraz dekoracyjne (reflektory, Ledy, świetlówki, halogeny). 
 • Włączniki światła, które dzielą się na pojedyncze (jedna lampa), podwójne (dwie lampy lub jedna dzielona na pół) oraz tzw. schodowe (włączamy światło w jednym miejscu, wyłączamy w drugim). 
 • Do gniazd elektrycznych zaliczamy: zwykłe gniazda, gniazdo siłowe, gniazda teletechniczne (Internet, telefon, domofon), telewizyjne. Ich rozplanowanie wymaga dokładnego przemyślenia.


www.3esdesign.eu


OD CZEGO ZACZĄĆ  
PROJEKT  INSTALACJI  ELEKTRYCZNEJ  W  MIESZKANIU?

Projektowanie elektryki zaczynamy od określania układu funkcjonalnego domu lub mieszkania, a więc zaplanowania, w którym miejscu chcemy postawić kanapę, a gdzie stół w jadalni, gdzie ma być ściana telewizyjna itd. W przypadku kuchni musimy ustalić, gdzie znajdzie się zmywarka, piekarnik, płyta grzewcza lub gazowa, okap, kuchenka mikrofalowa, lodówka i inne sprzęty. To samo dotyczy łazienki – musimy wskazać miejsce na umywalkę, szafki, pralkę, grzejnik itp. Układ funkcjonalny jest niezbędny, aby np. nie zaplanować gniazdka za kanapą, bo po pierwsze – nie będziemy z niego korzystać, po drugie – będzie psuło efekt estetyczny.JAK OŚWIETLIĆ 
POMIESZCZENIA?

Zaznaczając punkty świetlne pamiętajmy, o tym, że :
 1. Należy zaprojektować oświetlenie na różnych poziomach. Planujmy punkty na suficie, jak również na kinkiety, Ledy, reflektory do oświetlenia obrazów. Bierzmy pod uwagę zarówno lampy stojące na podłodze, jak i na meblach. W ten sposób będziemy mieli wiele różnych poziomów światła włączanych w zależności od potrzeb.
 2. Trzeba dostosować oświetlenie poszczególnych pomieszczeń je do ich funkcji i rangi.
 3. Kilka punktów świetlnych na suficie lepiej oświetli wnętrze niż jeden, nawet mocny. Lampa nad stołem, to jeden z newralgicznych punktów świetlnych w kuchni czy jadalni. Zlecając więc elektrykowi ułożenie przewodów elektrycznych warto zwrócić na nią szczególną uwagę.
 4. Boczne oświetlenie w kuchni powinno się znajdować na wysokości 85 cm nad blatem, kinkiety na wysokości około 1,90 cm nad podłogą, lustro nad umywalką dobrze jest oświetlić z dwóch stron. 
 5. W dużym salonie zamiast 10 małych halogenków, zaplanujmy 2-3 wiszące lampy – dadzą więcej światła o przyjemniejszej barwie, a przy tym dadzą znacznie ciekawszy efekt estetyczny. Lampa wisząca nad stołem będzie wygodnym rozwiązaniem, które zapewni odpowiednią atmosferę podczas posiłków. 
 6. W kuchni oprócz oświetlenia górnego, niezbędne jest oświetlenie podszafkowe. Mogą to być halogeny, taśma Led, świetlówki. Ważne, żeby miały duży kąt padania światła, gdyż to gwarantuje dobre doświetlenie blatu roboczego. 
 7. W łazience oczywiste jest oświetlenie górne, nad umywalką lub lustrem kinkietowe. Możemy do tego zaplanować oświetlenie czysto dekoracyjne, np. taśmę Led pod wanną. 
 8. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć oraz działanie pary wodnej stosujemy lampy, włączniki oraz gniazda ze stykiem ochronnym IP44
 9. Przy wyborze taśmy Led, halogenów lub niektórych świetlówek musimy pamiętać o konieczności podłączenia do nich transformatora, który następnie musimy zamaskować. Nie jest to problemem, kiedy źródła światła znajdują się w suficie podwieszanym – transformator bez problemu umieścimy w nim. Gdy taśma Led znajduje się pod szafkami kuchennymi, transformator najlepiej ukryć w niej.


WŁĄCZNIKI

Gdy już zaplanujemy punkty świetlne, musimy zaprojektować do nich włączniki. 


www.e-instalacje.pl


 1. Rozpoczynamy od wyznaczenia różnych obiegów. Gdy dwie lampy włączają się na raz jednym włącznikiem, to oznacza, że znajdują się na jednym obiegu. Możemy w ten sposób zaplanować włączanie jednym włącznikiem wszystkich lamp np. w korytarzu. Działa to też w drugą stronę – jedną lampę możemy włączać dwoma przyciskami na włączniku – wtedy po naciśnięciu jednego przycisku na włączniku zapala się pół żyrandola, po wciśnięciu drugiego kolejna połowa. Taki efekt jest oczywiście możliwy, gdy w lampie wiszącej mamy więcej niż jedną żarówkę.
 2. Po wyznaczeniu obiegów należy zastanowić się gdzie i w jakiej konfiguracji umieścić włączniki. Najlepiej kilka włączników grupować w jednym miejscu i połączyć w jednej ramce. Do wyboru mamy włączniki pojedyncze, podwójne i schodowe. Te ostatnie są wygodne na klatkach schodowych, ale dobrze sprawdzą się także w sypialni, gdzie mogą służyć do wyłączania lampek nocnych oraz lamp górnych. Gdy zasypiamy, wygodniej jest zgasić światło włącznikiem obok łóżka, zamiast wstawać i wędrować do włącznika po drugiej stronie pokoju.
 3. Wciąż niedocenianym rozwiązaniem są ściemniacze. Zazwyczaj mamy je w lampach stojących na podłodze. Świetnie natomiast nadają się również do oświetlenia górnego i bocznego. Pozwalają na sterowanie natężeniem światła w zależności od potrzeb. Można je zastosować zamiast zwykłego włącznika.

WYSOKOŚĆ WŁĄCZNIKÓW

Niby prosta sprawa, ale jeśli włącznik znajduje się w niewłaściwym miejscu, może znacznie utrudnić życie.
Włączniki światła głównego w pomieszczeniu umieszcza się przy drzwiach. 
Montuje się je zwykle na wysokości 120-140 cm. 
Jeśli w domu będą mieszkać dzieci, w pokoju dziecięcym oraz w łazience włączniki światła dobrze jest zaplanować niżej – na wysokości 70-90 cm

Gdzie włącznik do kinkietów i lamp podłogowych?


Instalacja oświetleniowa oprócz tradycyjnego żyrandola często obejmuje dodatkowe oprawy – np. kinkiety na ścianach. Ich włączniki dobrze jest umieścić bezpośrednio pod nimi – wówczas łatwo będzie je znaleźć.
Oprócz opraw oświetleniowych montowanych na stałe część źródeł światła może być przenośna – np. lampy podłogowe. Takie lampy możemy również podłączyć do instalacji, tak abyśmy mogli zapalać je włącznikiem umieszczonym na ścianie.
Jeden włącznik światła do wszystkiego


Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie przy drzwiach wejściowych do domu jednego włącznika światła, którym przed wyjściem z domu będziemy mogli wyłączyć wszystkie oprawy oświetleniowe w domu, a nawet odciąć dopływ prądu do gniazd (z wyjątkiem tych, do których podłączona jest lodówka czy urządzenie grzewcze). Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o to, czy w którymś pomieszczeniu nie zostawiliśmy zapalonego światła czy – co gorsza – włączonego żelazka.STEROWANIE OŚWIETLENIEM
ZA POMOCĄ WŁĄCZNIKÓW


Co zrobić, aby włączać światło na parterze i wyłączać na piętrze? 


Włączniki światła służą do ręcznego sterowania oprawami oświetleniowymi. Każdy zna zasadę działania zwykłego jednobiegunowego włącznika światła. Gdy wchodzimy do pomieszczenia, za jego pomocą włączamy oświetlenie, gdy wychodzimy – tym samym włącznikiem je wyłączamy.

W domowych instalacjach elektrycznych stosuje się też często włączniki dwubiegunowe lub świecznikowe, które umożliwiają włączanie niezależnie dwóch źródeł światła, np. poszczególnych żarówek w żyrandolu. W obu przypadkach włączanie i wyłączanie światła odbywa się w tym samym miejscu.
www.ekspertbudowlany.pl 


Jeśli chcesz sterować oświetleniem schodów z różnych miejsc, przyda ci się włącznik światła schodowy i krzyżowy. Dzięki włącznikom schodowym i krzyżowym będziesz mógł sterować oświetleniem z różnych miejsc. Będziesz mógł wygodnie włączać światło na parterze i wyłączać na piętrze. Im więcej jednak miejsc, z których sterujesz oświetleniem, tym instalacja bardziej skomplikowana, choć dla dobrego elektryka nie powinna być problemem.

http://www.urzadzamy.pl

http://www.urzadzamy.pl

http://www.urzadzamy.pl

Czasami jednak zachodzi potrzeba wykonania instalacji, która umożliwi nam sterowanie konkretnym oświetleniem z dwóch, trzech, a nawet więcej miejsc. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w przypadku oświetlenia schodów łączących dwie lub więcej kondygnacji domu. W tym celu niezbędne okażą się specjalne włączniki.


www.inteligentnebudownictwo.com.pl


Włącznik schodowy - 
sterowanie oświetleniem z 2 miejsc


Jeśli chcemy sterować oświetleniem z dwóch różnych miejsc – np. z parteru i z piętra – jednym z rozwiązań jest zastosowanie włączników schodowych. Do wykonania takiej instalacji potrzebna będzie para włączników tego typu (jeden montuje się na parterze, drugi – na piętrze). Przełączenie jednego z pary powoduje zmianę stanu całego obwodu (otwarty/zamknięty) na stan przeciwny. Oznacza to, że włączając światło na parterze pierwszym włącznikiem, po wejściu na górę będziemy mogli je wyłączyć drugim.


Włącznik krzyżowy -
sterowanie oświetleniem z 3 i więcej miejsc

Gdy chcemy sterować oświetleniem z trzech miejsc, np. na dwupoziomowej klatce schodowej, potrzebne nam będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia – przykładowo na parterze, na piętrze i na poddaszu. W takiej sytuacji same włączniki schodowe nie wystarczą. Instalację oświetleniową należy uzupełnić o włącznik krzyżowy, który wpina się między dwa włączniki schodowe.
Jeśli trzy włączniki to wciąż za mało, instalację oświetleniową można łatwo rozbudować, dodając kolejne włączniki krzyżowe. Przykładowo jeśli planujemy wykonanie czterech punktów do sterowania światłem, potrzebne nam będą dwa włączniki schodowe i dwa krzyżowe. Gdy potrzebujemy pięciu punktów, instalacja będzie składała się z dwóch włączników schodowych i trzech krzyżowych itd.
Instalacja tego typu może być stosunkowo trudna do wykonania ze względu na dużą ilość przewodów i połączeń, jednakże dla wykwalifikowanego elektryka nie powinno to stanowić problemu.Ile kosztują 
włączniki schodowe i krżyżowe?


Włączniki schodowe kosztują od około 7 zł (standardowy włącznik pojedynczy) do 40 zł (włącznik z podświetleniem. Średni koszt włączników krzyżowych to od około 7 zł (standardowy włącznik pojedynczy) do 160 zł (obrotowy włącznik-ściemniacz).
GNIAZDA ELEKTRYCZNE

Pora na gniazda. Planujemy je tam, gdzie są niezbędne, czyli np. za lodówką, zmywarką, pralką, telewizorem, przy biurkach... Przy biurkach najlepiej zaplanować na ścianie listwę zasilającą, aby uniknąć nieestetycznej plątaniny kabli pod nogami. Do tego dokładamy gniazda w miejscach, w których mają stanąć lampy podłogowe, tam gdzie może być potrzebne włączanie odkurzacza oraz gdy mamy niestandardowe rozwiązania. Do tych ostatnich należy np. projektor, dla którego musi być gniazdko na suficie, gdyż tam będzie zamontowany oraz na górze ściany telewizyjnej, gdy chcemy zamontować ekran projekcyjny wysuwający się na pilota z kasety.

produkty.dom.eu


ILOŚĆ GNIAZDEK

Zasada jest zawsze taka, że lepiej zaplanować więcej gniazdek i punktów świetlnych, a później ewentualnie je zaślepić, niż kuć ściany dla jednego gniazdka!

Liczba gniazd i punktów świetlnych nie jest w szczególny sposób limitowana - są jednak zalecenia, których warto się trzymać. Nadmierne ograniczenie, na przykład dla oszczędności, może sprawić, że instalacja stanie się niefunkcjonalna. Przesada w drugą stronę niepotrzebnie zwiększy koszty instalacji i osprzętu, może też doprowadzić do upstrzenia ścian włącznikami oraz gniazdami. Jeśli chce się ich mieć dużo, trzeba przewidzieć też więcej obwodów, aby nie doprowadzić do ich przeciążenia. Obciążenie obwodu jednofazowego nie powinno przekraczać 2 kW, trójfazowego – 6 kW.

Marzeniem każdego jest, aby w mieszkaniu nie używać przedłużaczy. Wszechobecne kable płaczą się po podłodze mieszkania i jest to rzeczywiście – i dowód porażki w planowaniu gniazd, i zwyczajna niewygoda. Dlatego projektując dom, w każdym pomieszczeniu należy zaplanować odpowiednią liczbę gniazd - dodajmy - w takich miejscach, żeby później były pod ręką. Ile?


Ile gniazdek w kuchni?

W nowoczesnej kuchni włączamy dużo urządzeń jednocześnie. Najlepsze będą więc listwy podtynkowe z wieloma gniazdami. Spróbujmy włączyć co potrzebne w jednej chwili: zmywarka, kuchenka z piekarnikiem, lodówka, mikrofalówka, mikser, blender, automat do kawy, oczywiście radio. 8 gniazd w zasięgu blatu roboczego to wcale nie będzie za dużo.


www.instalacjebudowlane.pl 


Ile gniazdek w pokoju?

Tu szczególnie newralgiczny punkt to miejsce w pobliżu biurka. Podłączyć chcemy: komputer, monitor, drukarkę, modem, głośniki, radio, lampkę biurową i dużą lampę stojącą, kierownicę do gier, ładowarkę do komórki. Potrzebujemy 10 gniazd! W innym miejscu pokoju spokojnie policzmy: telewizor, magnetowid, kino domowe, modem, lampka, radio, inne urządzenie RTV i zapas - również potrzebujemy 10 gniazd.

www.ihomesuk.com


Ile gniazdek w łazience?

W okolicach lustra musimy czasem włączyć jednocześnie pralkę, suszarkę do włosów, inne urządzenia do pielęgnacji włosów albo masażu. 4 gniazda wystarczą.

forum.muratordom.pl 


Ile gniazdek w przedpokoju?

Tu potrzebujemy zawsze jednego gniazda do podłączenia odkurzacza i jednego dodatkowego, gdy na przykład łazienka jest zajęta, a chcemy wysuszyć włosy. 2 gniazda.! O prawidłowym, ergonomicznym rozmieszczeniu gniazdek i wyłączników nie świadczy ich duża ilość; dobry projekt wnętrza, oparty na konsultacjach z projektantem instalacji elektrycznych i zrozumieniu potrzeb inwestora, pozwala rozplanować taki układ gniazdek i wyłączników, aby dostęp do nich był łatwy przy ich minimalnej ilości. 

Często spotykamy się z słuszną opinią wykonawcy prac elektrycznych, że przewodów nie należy przedłużać lub łączyć w ukrytych zatynkowanych puszkach. Każde ukryte połączenie to prawdopodobieństwo awarii, niemożliwej do usunięcia bez ingerencji w strukturę ściany, na której znajduje się tapeta czy dekoracyjny tynk. Jeżeli proces inwestycyjny w początkowej fazie był realizowany bez architekta wnętrz, w późniejszym czasie inwestor staje przed decyzją, czy poprawić istniejący układ gniazdek licząc się z kosztami, czy mimo atrakcyjnego projektu wnętrz pozostawić znacznie gorszy stan istniejący. Niestety często koszty i czas konieczny do dokonania zmian przeważają nad efektem wizualnym i ergonomią użytkowania.
INSTALACJA ELEKTRYCZNA W KUCHNI


Kuchnia to miejsce najbardziej nasycone urządzeniami zasilanymi z gniazdek, zatem w tej przestrzeni problem dużej ilości widocznych gniazdek stanowił dla projektantów wyzwanie i motywację do poszukiwania niebanalnych koncepcji. Pojawiły się więc rozwiązania polegające na schowaniu gniazdka pod otwierana klapką w blacie, w której pozostawiony jest tylko niewielki wycinek na przewód elektryczny. Kolejnym pomysłem jest ukrycie gniazdek na wysuwanej pionowej listwie, umiejscowionej pod przykrywką w blacie - po naciśnięciu gniazdka na listwie wyjeżdżają do góry gotowe do użytku.


www.instalacjebudowlane.pl Takie rozwiązania możemy również stosować w przestrzeni pokoju hotelowego, tylko czy dla Gościa nie będzie to utrudnieniem? Wszystkie nietypowe rozwiązania zwiększają jednak ryzyko awarii, dlatego ważna jest precyzja ich wykonania i prawidłowe przygotowanie projektu.

forelements.blox.pl


      Aby gniazdka elektryczne i wyłączniki nie stanowiły dysonansu estetycznego w przestrzeni, powinny być spójne kolorystycznie z płaszczyzną ściany i zgodne ze stylistyką wnętrza. Często są one dostarczane hurtowo przez wykonawcę instalacji elektrycznych, który nie bierze pod uwagę kolorystyki, charakteru i funkcji poszczególnych pomieszczeń – w efekcie gniazdka i wyłączniki są w jednakowym kolorze, niestety najczęściej białym. Kolor biały jest kontrastowy dla większości kolorów, silnie wychodzi na pierwszy plan, dodatkowo podkreślając brak koncepcji rozmieszczenia tych elementów. Dlatego nawet wybór tak niepozornego detalu wyposażenia warto przemyśleć, dobierając kolor indywidualnie do projektowanej przestrzeni lub wykorzystując uniwersalną szarość czy antracyt.
Większość sprzętów użytkowanych w kuchni, zarówno tych ustawionych na stałe, jak i przenośnych, jest przystosowana fabrycznie do zasilania z gniazda wtykowego. Wyjątek stanowią kuchnie indukcyjne pobierające moc kilku kilowatów i z reguły przyłączane na stałe do instalacji elektrycznej. Połączenie to wykonuje się w puszce.
Do zasilania gniazd wtykowych oraz do odbiorników zasilanych na stałe należy poprowadzić osobne obwody elektryczne. Instalacja elektryczna podzielona na obwody będzie bardziej niezawodna. Uszkodzenie jednego obwodu i konieczność jego naprawy nie spowodują wyłączenia z użytkowania pozostałych.pantaleonylasdecoradoras.com


Osobne obwody elektryczneKuchenka elektryczna, zmywarka i piekarnik powinny mieć zapewnione osobne obwody elektryczne. Kable elektryczne doprowadzane do zmywarki muszą biec powyżej podłączenia wody. Gniazda wtykowe do sprzętów pod zabudowę można umieścić w szafkach 30-50 cm nad podłogą. Gniazdo do okapu najlepiej umieścić w szafce okapowej lub w osłonie okapu kominowego. Nie zapominaj o gniazdach elektrycznych nad blatem roboczym. Zwykle wystarczą 2-3 gniazda ale wcześniej zastanów się jak sam je spożytkujesz. Gniazda umieszcza się około 20-30 cm nad powierzchnia blatu. 


allegro.pl


Jeżeli chcesz mieć wyspę w kuchni pełniącą funkcję stanowiska do gotowania, najlepiej umieść w niej elektryczną płytę grzewczą z wiszącym okapem. Instalację elektryczną do kuchenki można ułożyć w bruździe pod posadzką, natomiast do okapu poprowadzić w wytworzonej bruździe w suficie bądź w suficie podwieszanym. Jeżeli wyspę będzie stanowił jedynie blat roboczy z szufladami lub szafkami, pamiętaj mimo wszystko aby umieścić w szafce pod blatem gniazdo elektryczne do podłączania wszelkich niezbędnych do pracy przenośnych sprzętów AGD.
modny-dom.pl


Ze względu na funkcjonalność najczęściej montuje się gniazda na wysokości  0,85 m - 1,15 m nad podłogą. A to dlatego, że tradycyjne szafki stojące mają wysokość 0,8 m. Gniazdo zamontowane nad szafką zagwarantuje łatwe korzystanie ze wszystkich urządzeń elektrycznych. Urządzenia działające w kuchni to:  chłodziarka, zamrażarka, toster, robot kuchenny, ekspres do kawy oraz elektryczna kuchenka i  kuchenka mikrofalowa. Niedopuszczalne jest korzystanie jednocześnie z dwóch urządzeń większej mocy, a zabronione - z trzech i więcej podłączonych do jednego obwodu.www.instalacjebudowlane.pl 

Im mniej gniazd wtykowych (a więc i odbiorników) jest zasilanych z jednego obwodu elektrycznego, tym instalacja elektryczna jest mniej zawodna. Z obwodu przeznaczonego do zasilania przenośnych odbiorników (mikser, robot, młynek do kawy itp.) nie powinno być zasilanych więcej niż pięć jednofazowych gniazd wtykowych. Odbiorniki o mocy większej niż 2 kW (np. elektryczny przepływowy podgrzewacz wody) wymagają zasilania z osobnego obwodu. Oddzielny obwód powinny też mieć kuchenka elektryczna, piekarnik, zmywarka.
       


www.topmarket.pl


Miejsca szczególne:
łazienka i kuchnia

W łazienkach i kuchniach, a także pralniach zagrożenie porażeniem jest szczególnie duże. Metalowe  obudowy pralki, lodówki czy kuchni mogą znaleźć się pod napięciem, a nasza skóra, jeśli jest mokra, zdecydowanie lepiej przewodzi prąd; jeśli do tego przewody wodociągowe są wykonane z rur metalowych, to równoczesne dotknięcie kranu i niesprawnego urządzenia elektrycznego grozi ciężkim porażeniem.

instalacjeb2b.pl 

Gniazda i łączniki montowane w tych pomieszczeniach muszą być bryzgoszczelne, czyli odporne na zachlapanie wodą. Takie gniazda są wyposażone w charakterystyczne klapki, a na opakowaniu oznaczenie IP 44 (lub wyższe, np. IP 55). W łazienkach unika się także umieszczania puszek łączeniowych (np. do oświetlenia), a jeśli już są to także muszą być bryzgoszczelne.

zakupy-budowa.tuznajdziesz.pl

W łazienkach trzeba zachować minimalne odległości pomiędzy urządzeniami elektrycznymi a wannami oraz kabinami prysznicowymi. Łączniki sterujące oświetleniem zwykle umieszcza się na zewnątrz łazienki i wtedy można zastosować zwykły, a niebryzgoszczelny osprzęt, choć założenie w tym miejscu bryzgoszczelnego nie będzie przesadną ostrożnością - wychodzący z takich pomieszczeń mogą mieć mokre ręce. 

www.fachowyelektryk.pl

Zabezpieczenia przed porażeniem dobiera się stosownie do materiałów, z jakich wykonana jest instalacja wodociągowa. Jeśli rurociągi są metalowe, np. miedziane, to baterie łączy się przewodami (miedzianą linką o izolacji żółto-zielonej barwy) i uziemia. Są to tzw. połączenia wyrównawcze. Jeśli na baterii pojawi się napięcie z zewnątrz, np. w wyniku zetknięcia się metalowej rury z uszkodzonym przewodem elektrycznym, uziemienie odprowadza wówczas prąd do ziemi. Gdy rurociągi instalacji wodociągowej są wykonane z tworzywa sztucznego, to baterii się nie uziemia, bo zwiększałoby to niebezpieczne skutki porażenia. Jeśli dotkniemy na przykład znajdującej się pod napięciem obudowy uszkodzonej pralki oraz równocześnie takiej uziemionej baterii, to przez nasze ciało popłynie bardzo duży (i niebezpieczny) prąd - jedynym elementem stawiającym opór jego przepływowi będzie nasze ciało. Jeśli zaś bateria połączona z rurociągiem z tworzywa nie będzie uziemiona, to przepływający prąd będzie niewielki - opór stawi mu nie tylko nasze ciało, ale także bardzo źle przewodzące rury z plastiku lub podłoga.


forum.muratordom.pl 


ELEKTRYKA W ŁAZIENCE

W miejscu takim jak łazienka trzeba zwrócić szczególną uwagę na sposób rozprowadzenia instalacji, jej zabezpieczenia i zastosowanie odpowiedniego osprzętu elektroinstalacyjnego. Najważniejsze znaczenie mają wytyczne zawarte w normie PN-IEC 60364 "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych", które określają, gdzie i jakie urządzenia elektryczne można zainstalować w łazience.


www.instalacjebudowlane.plZGODNIE  Z  ZASADAMI

Z uwagi na bliskość wody łazienkowy osprzęt elektroinstalacyjny podlega bardziej restrykcyjnym wymaganiom niż w przypadku kontaktów i łączników występujących w pozostałych pomieszczeniach.

Z oferty producentów sprzętu elektroinstalacyjnego należy wybierać wyłącznie gniazda dedykowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, czyli produkty o oznaczeniu IP 44 lub wyższym, które wskazuje na dużą odporności urządzenia na kontakt z wodą i ciałami stałymi. Elektryk powinien dobrać stopień ochrony, uwzględniając ryzyko zachlapania, a nawet zalania gniazd.
Bryzgoszczelne gniazda powinny być wyposażone w klapkę oraz odpowiednie uszczelki. Wymagania bezpieczeństwa nakazują zainstalowanie kontaktów poza obszarami bezpośredniego sąsiedztwa z umywalką, wanną bądź prysznicem. Dobrze, aby instalacja łazienkowa była wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy, który ochroni domowników przed ewentualnym porażeniem prądem.
W domach zamieszkałych przez dzieci nie może również zabraknąć dodatkowych zabezpieczeń w postaci przesłon torów prądowych. Skutecznie uniemożliwiają one maluchom wetknięcie nieodpowiednich przedmiotów do gniazd.Właściwe umiejscowienie gniazdek w pobliżu sprzętu, który będzie przy ich pomocy zasilany, jak również w niewielkiej odległości od lustra (gdzie zazwyczaj używamy golarek, suszarek) wpływa bezpośrednio na funkcjonalność pomieszczenia.
Bezpieczna, funkcjonalna oraz dobrze wkomponowana w przestrzeń instalacja elektryczna sprawia, że korzystanie z łazienki staje się dla każdego domownika źródłem przyjemności.
Zanim rozpoczniemy układanie instalacji elektrycznej, trzeba ją zaprojektować, a przynajmniej określić wymagania fukcjonalne i przybliżoną lokalizację jej elementów. Należy zdefiniować rodzaj oświetlenia i sposób jego włączania, musimy też się zdecydować czy chcemy mieć w łazience elektryczne ogrzewanie podłogowe, przepływowy ogrzewacz wody, kocioł do podgrzewania wody, wannę z hydromasażem, pralkę czy wentylator. Dla wszystkich tych urządzeń trzeba określić i zaplanować odpowiednie zasilanie.

Przewody elektryczne układa się w tynku lub pod tynkiem. Stosowany w łazience osprzęt musi być szczelny, w izolujących obudowach. Gniazdka elektryczne powinny mieć bolce uziemiające i być możliwie hermetyczne, a już z pewnością bryzgoszczelne, tj. niewrażliwe na chlapnięcia wodą. Ważne jest, by dobrze zaplanować ilość potrzebnych gniazdek – unikniemy wtedy przełączania wtyczek urządzeń.


www.e-sylwester.pl

! Zgodnie z przepisami gniazdka należy instalować w bezpiecznej odległości od wanien czy kabin prysznicowych – minimum 60 centymetrów. Osprzęt elektryczny należy też instalować na odpowiedniej wysokości nad podłogą – włączniki oświetlenia na wysokości 1,4 metra nad podłogą, gniazda elektryczne 230V – 1,2 metra nad podłogą, oprawy oświetleniowe – 2,0 metra.
!  Planując instalację elektryczną powinniśmy już mieć przemyślane oświetlenie łazienki, rozplanowane punkty świetlne i lokalizację włączników.
!  Jeśli chcemy mieć w łazience elektryczne ogrzewanie podłogowe, również powinniśmy to uwzględnić w projekcie instalacji elektrycznej.Zgodnie z normą wyróżnia się
 4 strefy bezpieczeństwa:

lazienkowy.pl 

instalacjeb2b.pl PROJEKT  INSTALACJI  ELEKTRYCZNEJ
 W  PIGUŁCE


1. Przemyśl, gdzie chcesz postawić lampy oraz sprzęt audio-wideo, zaznacz w pobliżu miejsca na gniazdka elektryczne (na każde 4–6 m2 powierzchni pokoju powinno przypadać co najmniej jedno gniazdko).

2. Optymalna wysokość gniazdka nad podłogą to 0,3 m (jeszcze wygodnie jest do nich sięgnąć, a kable są już mało widoczne).

3. Wyłączniki zazwyczaj są instalowane na wysokości ramienia dorosłej osoby. Jeśli ktoś z domowników porusza się na wózku, zamontuj je na wysokości, która jest dla niego najwygodniejsza.

4. W kuchni zaplanuj gniazdka elektryczne do AGD. Umieszcza się je tuż nad blatem roboczym albo pod górnymi szafkami.

5. Duży sprzęt elektryczny podłączaj do gniazdek z uziemieniem: z bolcem lub z dwoma zaciskami (typ niemiecki, tzw. schuko). Te ostatnie kupisz w sklepach internetowych i hurtowniach.

6. Do łazienki są przeznaczone gniazdka bryzgoszczelne. Mają oznaczenie IP44. Montuje się je 1,4 m nad podłogą, możliwie najdalej od strefy mokrej.

7. Warto docenić włączniki ze ściemniaczami. Nie tylko oszczędzają prąd, ale też pomagają szybko stworzyć kameralny nastrój w pokoju.

8. Ważne: pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Prace instalacyjne zlecaj wyłącznie wykwalifikowanym elektrykom.

8 komentarzy:

Administrator pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Administrator pisze...

mam mieszkanie w bloku (mniej wiecej 30 lat od budowy) i chyba nic tam jeszcze nie było zmieniane z elektryki. Chciałem zrobić remont, tylko zastanawiam się czy trzeba zmieniać bezpiecznik różnicowoprądowy - o to mi chodzi: bezpieczniki.nowoczesne.waw.pl/?wylacznik-roznicowopradowy,22. Czy są jakieś rodzaje? Któreś lepsze, a któreś gorsze?

Unknown pisze...

Ciekawe projekty, ja u siebie jestem w trakcie remontu i chyba się zainspiruję, na pewno podgrzewacze elektryczne zamontuje według tego projektu.
P.

Unknown pisze...

Genialny opis projektowania sieci energetycznej w domu/mieszkaniu. Co najważniejsze opis jest bardzo treściwy i pomocny podczas samego procesu projektowania elektryki w danym pomieszczeniu. Wykorzystanie chowanego kontaktu w blacie kuchennym stołu jest po prostu genialne!! Swojego "fachowca" a raczej całą ekipę szukam na http://oferia.pl/zlecenia/budowa-remont/instalacje-i-naprawy . Dobra rada - z kim byście nie pracowali , wszystkie uzgodnienia mają być w postaci umowy z wyszczególnieniem za co płacicie i do jakiego czasu ma być zrobione.Pozdrawiam

Unknown pisze...

Ponieważ mamy 21 wiek, to ja polecam, aby automatyzować w domu sterowanie zapalaniem i gaszeniem światła. Jest to na prawdę wygodne i można poczuć się w swoim domu komfortowo i wygodnie. Tam gdzie się dużo ruszamy np. w korytarzach bez zastanowienia dajemy czujki ruchu. Tam gdzie się mniej ruszamy np do łazienki proponuję wyłączniki oparte na liczeniu osób wchodzących i wychodzących z pomieszczenia. Takie wyłączniki można zobaczyć na stronie eledo.pl. Jest to wygodniejsze rozwiązanie niż czujki ruchu, bo światło nie gaśnie nawet jak przez długi czas się nie ruszamy. Możemy siedzieć na toalecie lub brać prysznic w szklanej kabinie przez którą normalna czujka ruchu nas nie widzi i światło będzie się paliło bez przeszkód. Dopiero po wyjściu z pomieszczenia światło się od razu zgasi.

Anonimowy pisze...

bardzo treściwy post , wiele wnoszący . Ja powiem szczerze ,ze aż wstyd się przyznać jestem troche laikiem z elektryki . Mam pewien problem . w domu jakiś czas temu a dokłądnie 3 lata temu mieliśmy remont z żoną . Mimo tego ,ze uważamy by te gniazdka jakoś sie nie poluzowały to i tak po pewnym czasie zaczęły odskakiwać .I teraz nie wiem czy to wina samych gniazdek czy to puszek ? a moze lepiej je podkręcić ? czy po prostu wymienić gniazdka np na ospel?podobno są bardzo dobrej jakości i solidne. to samo tyczy się właczników widze ,że też są poluzowane . od czego to zależy ? pozdrawiam

Anonimowy pisze...

bardzo treściwy post , wiele wnoszący . Ja powiem szczerze ,ze aż wstyd się przyznać jestem troche laikiem z elektryki . Mam pewien problem . w domu jakiś czas temu a dokłądnie 3 lata temu mieliśmy remont z żoną . Mimo tego ,ze uważamy by te gniazdka jakoś sie nie poluzowały to i tak po pewnym czasie zaczęły odskakiwać .I teraz nie wiem czy to wina samych gniazdek czy to puszek ? a moze lepiej je podkręcić ? czy po prostu wymienić gniazdka np na ospel?podobno są bardzo dobrej jakości i solidne. to samo tyczy się właczników widze ,że też są poluzowane . od czego to zależy ? pozdrawiam

Unknown pisze...

Prowadzę swój blog, ale bardzo mi się podobają Państwa zdjęcia a na nich każdy krok montażu.