niedziela, 20 stycznia 2013

OSŁONY NA GRZEJNIKI

Nie bez kozery kaloryfery montujemy w takich miejscach, aby były mało widoczne. Jeśli nie nabyliśmy eleganckiego grzejnika panelowego - żeberka, rdza czy zwyczajne aluminium może popsuć nam elegancką aranżację wnętrza. Okazuje się jednak, że jest na to rozwiązanie - ciekawe osłony na kaloryfer. 
                                                           www.urzadzamy.plOSŁONY A STRATA CIEPŁA
Osłony ze szczelinami tylko w ich części pionowej oraz brak szczelin na samym dole i w górnej partii powodują znaczne obniżenie oddawania ciepła przez grzejnik. Osłona nad grzejnikiem w postaci parapetu obniża oddawanie ciepła, ale jednocześnie odchyla strumień nagrzanego powietrza od okna, dzięki czemu zmniejsza straty ciepła.CZY OSŁONĘ NA GRZEJNIK MOŻNA WYKONAĆ SAMODZIELNIE?
Można, ale nie zawsze dysponujemy odpowiednimi materiałami, a także zdarza się, że zamontujemy estetyczną dekorację w formie osłony, a ciepło nie będzie mogło się przez nią przedostać.
Warto zwrócić uwagę na to jakie grzejniki posiadamy. Jeśli  tradycyjny, który emituje ciepło i każde jego zasłonięcie powoduje zmniejszenie efektywności czy grzejnik konwekcyjny, przy którym wystarczy zapewnić przepływ powietrza. Przy nowych realizacjach poleca się np. grzejniki firmy JAGA przeznaczone specjalnie do zabudowy.  Warto więc bazować na asortymencie producentów, którzy proponują nam ażurowe, kolorowe osłony, które nie ograniczają przepływu ciepła i nie utrudniają nam dostępu chociażby do termoregulacji.  


http://www.diynetwork.com

skeldingcnc.co.uk
OSŁONY Z PŁYTY MDF

Mogą być malowane na dowolny kolor. Osłona 1,5 metrowego grzejnika to koszt ok 500 zł. 

Ciekawą propozycją przy osłonie grzejnika jest też umieszczenie niewielkiej instalacji świetlnej wewnątrz zabudowy.

http://ladnie.net
archiwumallegro.pl


JAKĄ ROLĘ PEŁNI OSŁONA KALORYFERA?
Poza tym, że dziecko może uniknąć poparzenia się o żeberko, kupowanie i wykonywanie obudowy na grzejniki ma cel dekoracyjny. Przy dokonywaniu zakupu musimy pamiętać o tym, że obudowa nie może blokować emisji ciepła do pomieszczenia.
Obudowa może przypominać kolorem meble w kuchni czy salonie lub całkowicie odbiegać od obecnej kolorystyki, przyciągając wzrok gości. Niektóre propozycje posiadają wbudowane lampki, aby wzór był dobrze widoczny także wieczorem, nadając pomieszczeniu swoistego charakteru. 


WYBÓR SZABLONU
Firmy zajmujące się projektowaniem obudowy na kaloryfer mają gotowe propozycje, z których możemy skorzystać. Przykładowy wybór szablonów:

www.ladnie.net


OSŁONY RATTANOWE 

 
 http://www.gaba.pl


http://rafalo.eu

OSŁONY Z BLACHY PERFOROWANEJ

Obudowa grzejnika wykonana z lakierowanej proszkowo blachy perforowanej (kilkanaście możliwości perforacji). Można z wyciąć różne wzory, malować proszkowo na różne kolory. Panel przeznaczony do osłaniania kaloryfera można zawieszać bądź montować w drewnianych ramach.  


http://rafalo.euINNE

Osłona na grzejnik to obudowa z sklejki pomalowana na czarno farbą do drewna i koronkowa tkanina. Ramę obudowy zdobią pojemniki, przymocowane wodoodpornym klejem, pełniące funkcję wazonów.www.urzadzamy.pl

Osłona grzejnika z siatki ogrodowej osadzona w drewnianej ramie. Ramę zbijamy z listew szerokości ok. 4 cm i grubości min. 2 cm. U góry i u dołu mocujemy do niej po dwa drewniane klocki, które dystansują konstrukcję od parapetu i od podłogi. Siatkę przytwierdzamy do ramy za pomocą wkrętów do drewna


Grzejnik przesłaniają ruchome drewniane deseczki. Każda może obracać się wokół własnej osi, regulując przepływ ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Ramę zbijamy z listew o szerokości ok. 4 cm i grubości min. 2 cm. Deseczki tworzące wypełnienie osłony muszą być o około 0,5 cm węższe niż wymiar, wynikający z ich osiowego rozstawu. Ich wymiar zależeć będzie również od grubości (im grubsze, tym większy odstęp między nimi). Minimalna grubość deseczek to 2 cm. W ramie i w każdej deseczce wiercimy otwór na kołek, na którym będą się obracały.

www.muratordom.pl Na drewnianej ramie rozpięto wzorzysty materiał, taki sam jak ten, z którego uszyto zasłony.

http://www.urzadzamy.pl/
 

http://monia-benia.blogspot.com/ARANŻACJE
www.urzadzamy.pl


www.chictip.comwww.urzadzamy.pl

www.apartmenttherapy.com

5 komentarzy:

Kubekwkubek pisze...

Przy okazji fajny poradnik filmowy dotyczący doboru grzejników do domu lub mieszkania
https://www.youtube.com/watch?v=xlBdejSD_1w

Łukasz Skibiński pisze...

Właśnie często mi tego brakuje w dobrze urządzonych wnętrzach. Niby wszystko ok, tylko te grzejniki na wierzchu zawsze szpecą. Na szczęście co raz więcej osób zaczyna to dostrzegać.

Gino Rosi pisze...

Ja kupowałem niedawno osłony na grzejniki , gdyż zmieniałem wszystkie grzejniki w domu. Skorzystałem z firmy http://centrumgrzejniki.pl/ i jestem bardzo zadowolony.

VismarVismar pisze...

Polecam osłony wykonane całkowicie z metalu, brak strat ciepła i co najważniejsze, stary grzejnik nie jest widoczny zza osłony. Szczegóły na www.vismar.pl

Anonimowy pisze...

We wnętrzach projektowanych przez nas, stosujemy maskownice grzejników https://kparchitektura.wordpress.com/