piątek, 1 marca 2013

SZTUKATERIA WEWNĘTRZNA

Dawno zapomniane sztukaterie wracają na salony.
 Na pierwszy rzut oka wydają się niewidoczne, ale to detal wieńczy dzieło. 


http://www.dobrzemieszkaj.pl


 • SZTUKETRIA GIPSOWA jest ciężka ale równocześnie bardzo delikatna i krucha. Do montażu tego typu dekoracji potrzeba jest wykwalifikowana ekipa remontowa. 

 • SZTUKATERIA POLIURETANOWA to obecnie najpopularniejszy typ dekoracji. Jest bardzo lekka, odporna na uderzenia, wilgoć, zmywanie, nie obciąża naszych konstrukcji mieszkalnych, a także łatwa w montażu. Sztukateria poliuretanowa jest elastyczna i dopasowuje się do nierównych ścian - pomalowanie gotowych elementów pozwala na niemal idealne zamaskowanie nierówności ścian, a łączenia między listwami są praktycznie niewidoczne. 


Sztukateria wewnętrzna to m.in. takie elementy jak: 

www.muratordom.pl
www.muratordom.pl

www.muratordom.pl
SZTUKATERIA ŚCIENNA
Sztukaterią można zaakcentować lub podkreślić wybrane elementy: kominek, oś symetrii, otwory okienne i drzwiowe, wnękę czy choćby lustro, które zamiast oprawy może zdobić efektowna rama z gipsu. www.urzadzamy.pl

Umieszczone w równych rzędach konsole mogą tworzyć oryginalne podpórki półek lub miejsce na dekoracyjne lampiony.


http://www.dobrzemieszkaj.pl

SZTUKATERIA SUFITOWA

Główna rola sztukaterii we wnętrzu polega na przełamaniu monotonii płaszczyzn. Odpowiednio dobrana może poprawić zaburzone proporcje wnętrza. Wśród dekoracji sufitu mamy do wyboru: listwy, gzymsy i rozety.
 • GZYMS zaznacza zazwyczaj miejsce styku ściany z sufitem, umieszczony tuż pod nim ujmuje całe pomieszczenie w swoiste ramy. Bogato rzeźbione profile nadają wnętrzu wykwintny wygląd, podczas gdy gładkie czynią je bardziej współczesnym. Dodanie pod sufitem gzymsu może posłużyć do ukrycia karniszy od zasłon,wylotów klimatyzacji itp. 

http://www.oracdecor.pl
 • LISTWY - umieszczane razem z narożnikami na sufitach i ścianach, tworzą tzw. ramy. Mogą też obramować miejsce, np. z innym kolorem, krawędzie tapety. Mogą być malowane lub pozłacane, proste lub ozdobne. Listwa dekoracyjna obiegająca sufit sprawia, że ściany wydają się wyższe. Wzór listwy może być delikatny lub ozdobny, podkreślony kolorem.


www.lowes.com


 • ROZETY - okrągły ornament, zwykle w formie rozwiniętego kwiatu, montowany głównie w zwieńczeniu żyrandola, albo jako ozdobny plafon. Rozeta umieszczona na suficie stanowi tło dla efektownej lampy lub kryształowego żyrandola. Jeśli rozecie towarzyszy nowoczesna lampa o prostej formie, wnętrze staje się polem do gry w łączenie form nowoczesnych z klasycznymi. 


muratordom.pl

       
WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań z dziedziny aranżacji wnętrz, które sprawią, że sztukateria wewnętrzna będzie nie tylko ozdobą, ale także kamuflażem niekorzystnych elementów pomieszczenia.

 • Cokół przy podłodze nadaje pokojowi stabilności i solidności.
 • Gzymsy, w zależności o masywności i stopnia pokrycia płaszczyzny, optycznie podwyższają lub obniżają sufit.
 • Poziome listwy obniżą wysokie pomieszczenie, natomiast listwy pionowe sprawią, że pokój wydawać się będzie wyższy.
 • Tak zwane ekrany, czyli prostokątnie obramowane fragmenty ściany, po wypełnieniu tapetą, tipiserią lub pomalowaniu ciemną farbą, stworzą złudzenie wnęk.
 • Sztukateria gipsowa w kształcie pasów eksponuje dany element wnętrza lub dzieli pomieszczenie.
 • Położona w umiejętny sposób sztukateria ukryje krzywizny ścian.
 • Rozeta świetnie sprawdza się jako tło do efektownej lampy.

czterykaty.pl

www.clusiv.pl


http://www.urzadzamy.pl

2 komentarze:

Agnieszka Makarewicz pisze...

Super artykuł na temat wszelakich zastosowań sztukaterii. Trochę promocja dla wyrobów firm tworzących sztukaterię z materiałów plastikowych. Gips był pierwszym materiałem do wyrobu sztukaterii i tak powinno pozostać,bo jest naturalny.

Agnieszka Makarewicz pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.