piątek, 15 marca 2013

ZABUDOWA KUCHENNA

SZAFKI MODUŁOWE

W kuchni najlepiej jest operować modułami 60 cm. To standardowa szerokość szafek i sprzętów AGD. Łatwo wtedy dopasować do siebie wszystkie elementy. Można oczywiście zamontować blat np. 52 cm, ale po pierwsze niemożliwe będzie zamontowanie pod nim zmywarki o szerokości 60 cm, a po drugie za wszystko co  niestandardowe trzeba płacić drożej.
www.medigo.pl 


Prawidłowa głębokość blatu roboczego to 60 cm. Ten wymiar pozwala na sięgnięcie bez problemu do jego krańca. Znajdujące się pod blatem półki lub szuflady mają zwykle 55 cm głębokości i także łatwo wyjąć coś z końca szafki. 
Optymalna odległość od ściany to 120 cm. Pozwoli ona na łatwe poruszanie się po kuchni nawet gdy drzwiczki szafek są otwarte a szuflady wysunięte.LODÓWKA


Na pierwszym miejscu powinna stanąć lodówka. Standardowa szerokość to 60 cm. Najlepsza wysokość to taka do której jesteśmy w stanie sięgnąć. A więc ok. 178 cm, wtedy wszystko z lodówki wyjmujemy bez podnóżka. Pod względem ergonomicznym najlepsza jest lodówka typu Combi z komorą zamrażalnika poniżej komory chłodzącej, wtedy schylać trzeba się będzie jedynie do zamrażalnika, a wiadomo, że sięgamy do niego znacznie rzadziej.
ZMYWARKA POD BLATEM
Obok lodówki, po prawej stronie (dla osób praworęcznych), powinien znaleźć się kawałek blatu roboczego. To miejsce, potrzebne do odkładania rzeczy wyjętych z lodówki. Trzeba pamiętać, o tym, żeby drzwi lodówki otwierały się na lewą stronę, inaczej - otwarte, zasłonią nam blat i trudno będzie kłaść na nim produkty. Długość tego odcinka blatu to 60 cm - osoba pracująca przy nim musi mieć miejsce na swobodny ruch ręka. Przestrzeń pod blatem trzeba wykorzystać na zamontowanie zmywarki.

ZLEWOZMYWAK
Bezpośrednio obok zmywarki powinien znaleźć się zlewozmywak. Zmywarka powinna stać z lewej strony zlewozmywaka, a ociekacz powinien być skierowany na prawą stronę. To ważne, żeby po opłukania talerzy nad zlewem, można było łatwo wstawić je do zmywarki nie zmieniając miejsca, a jedynie lekko obracając ciałem. Jednokomorowy zlewozmywak zajmie 60 cm, ale w wygodnej kuchni lepiej mieć duży zlewozmywak z ociekaczem, który zajmie 90 cm. Trzeba go wtedy zamontować na dwóch modułach 60 centymetrowych.


BLAT ROBOCZY


Za zlewem powinien znaleźć się blat roboczy (ograniczony z drugiej strony płytą grzewczą). To miejsce do swobodnego przygotowywania posiłków, dlatego musi mieć minimum 90 cm długości (jeden moduł 60 cm, plus 30 cm blatu, powierzchnia, która pozostała przy ociekaczu) a w dużej kuchni nawet 120 cm.KUCHENKA
Za blatem musi pojawić się płyta grzewcza, tak żeby produkty przygotowane na blacie od razu mogły trafić do garnka. Standardowa szerokość płyty to oczywiście 60 cm. Pod płytą najlepiej zamontować piekarnik. Lub wstawić w to miejsce kuchenkę wolno stojącą, która łączy w sobie oba sprzęty. Możemy także wstawić dużą płytę o szerokości 90 cm i brakujące 30 cm "zabrać" z kolejnego elementu.


BLAT ROBOCZY
Na końcu powinien znaleźć się odcinek blatu potrzebny do odstawiania garnków. Najlepiej gdy ma 60 cm długości, ale minimum stanowi 30 cm (stąd dodatkowe 30 cm na szeroka płytę).

Wszystkie materiały i zdjęcia pochodzą ze strony www.domplusdom.pl

Brak komentarzy: