poniedziałek, 4 marca 2013

KLINKIER

Co tu dużo mówić => klinkier  potrafi zaskakiwać. Przede wszystkim dlatego, że coraz lepiej sprawdza się w najróżniejszych stylistykach. Pasuje w zasadzie do wszystkich wnętrz - od tradycyjnych i rustykalnych po industrialne czy współczesne. Żeby uzyskać tak różne efekty, wystarczy odpowiednio dobrać kolor płytek, ich fakturę, format czy rodzaj wiązania. Dziś o płytkach klinkierowych...www.domimag.pl

www.urzadzamy.pl WŁAŚCIWOŚCI

 • Płytki klinkierowe mają podobne właściwości jak cegła
 • Bez wątpienia klinkier to materiał trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne czy działanie środków chemicznych. Przez wiele osób uznawany jest za niemal niezniszczalny, bo hartowany – wypalany w 1100°C.  
 • O ich jakości i zabarwieniu decyduje skład mineralny gliny.
 • trwałe, odporne na wnikanie kurzu i brudu, a także na uszkodzenia mechaniczne, więc nie wymagają specjalnego traktowania.
 • Przyklejone na płaskiej powierzchni, doskonale imitują cegłę. Mimo podobnych parametrów technicznych, płytki klinkierowe są znacznie lżejsze i cieńsze niż cegły - standardowo mają ok. 5-7 cm szerokości i 8-20 mm grubości.
 • Dzięki mniejszym wymiarom można nimi obudować powierzchnie we wnętrzach dużo łatwiej niż cegłą, zachowując jednocześnie charakterystyczny efekt muru.
 • Wyroby klinkierowe słynące z niskiej nasiąkliwości znacznie różnią się pod tym względem między sobą. Te z gładką powierzchnią z reguły są najmniej nasiąkliwe – mniej niż 3 albo 6%. Ale już płytki formowane ręcznie mają znacznie wyższą nasiąkliwość – najczęściej mniejszą niż 12%, a są też takie, których nasiąkliwość przekracza tę wartość.
 • Z większości płytek klinkierowych można wykonać okładziny ścienne czy półki, ale nie posadzki. 
 • Płytki klinkierowe można stosować prawie we wszystkich wnętrzach. Po ułożeniem ich nad blatem kuchennym czy w łazience koniecznie należy je zaimpregnować. Impregnowanie płytek nienarażonych na tak ekstremalne warunki także ma niewątpliwe zalety – zabezpiecza je przed kurzem, brudem i chroni ich kolor.

www.panoramabudownictwa.pl 

muratordom.pl
www.e-mieszkanie.pl 


http://muratordom.pl


GRUBOŚĆ PŁYTEK
To dzięki jej zminimalizowaniu można w remontowanym wnętrzu „wznieść” mur bez konieczności wyburzania starej ściany i zmniejszania powierzchni pomieszczenia. Są nawet 16-krotnie cieńsze od cegły, którą naśladują. 
Krajowi producenci najczęściej oferują cegły o wymiarach 240-250 x 65 mm. Z zagranicy sprowadzane są płytki o nieco mniejszej szerokości – 50 i 52 mm. Niektóre płytki mają zaledwie 7,4 mm grubości, inne – 10 albo 13 mm, ale są też 20- i 23-milimetrowe. Te grubsze są wykorzystywane na okładziny ścienne z wgłębioną spoiną.www.e-mieszkanie.pl 

KOLOR
Kolor materiału to zwykle pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę inwestorzy. Na rynku klinkier dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej - w tradycyjnych barwach: czerwień, biel, szarość, ale także w odcieniach żółci, brązu i zieleni czy też mieszanej kolorystyce (melanż). Ta różnorodność pozwala pozwala na stworzenie najbardziej oryginalnych kompozycji.
wnetrzem.pl

FAKTURA

Cegły mogą być: gładkie, ryflowane, piaskowane, łupane, ciosane, drapane
Chyba żaden inny materiał wykończeniowy nie oferuje takiego spektrum powierzchni. Pod względem aranżacyjnym daje to nieograniczone możliwości projektantom oraz inwestorom. 

 • Łupana ściana jest niezwykle dekoracyjna – światło załamujące się we wgłębieniach przyciąga wzrok, a jej niezwykła struktura sprawia, że wszystko, co postawimy przy takiej ścianie, na zasadzie kontrastu wydaje się jeszcze gładsze. 
 • Piaskowanie pozwoli osiągnąć efekt starego muru, podobnie jak wybór cegieł ręcznie formowanych, z których każda jest ponadto inna, unikatowa. 
 • Z kolei gładki klinkier doskonale sprawdzi się w przypadku nowoczesnych elewacji, szczególnie jeśli cegły będą miały chłodne barwy (np. czerń lub biel), a do fugowania zastosujemy prawie niewidoczną, cienką spoinę w identycznym kolorze jak cegła.


opendoor.pl
www.feldhaus.pl
blog.meblobranie.pl

RODZAJ WIĄZANIA

Wpływ na ostateczny efekt ma także rodzaj wiązania, czyli sposobu przewiązania cegieł na płaszczyźnie ściany – może być to np. bardziej swobodne wiązanie dzikie lub regularne wiązanie gotyckie, przeznaczone np. do tradycyjnych fasad. 
Do wyboru jest też wiązanie wozówkowe, holenderskie, krzyżowe, blokowe, wedyjskie… Ważną rolę pełni również kolor spoiny. Ten sam klinkier daje zupełnie inny efekt wizualny w zależności od tego, czy spoina jest jasna czy ciemna, wygląd elewacji zależy więc od decyzji inwestora w tym względzie. Producenci chemii budowlanej oferują dziś imponujący wybór barw zapraw. 

Zasada jest prosta => fuga kontrastująca barwą z materiałem podkreśli cegły w murze, a kolor spoiny zbliżony odcieniem do klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą, prawie gładką powierzchnię. Kolor fugi można dobrać w hurtowni, przy pomocy wzorników lub przed komputerem, dzięki wirtualnym narzędziom doboru materiałów dostępnych na stronach niektórych producentów cegieł, m.in. na www.roben.pl.


muratordom.pl

www.e-mieszkanie.pl 
www.grupapsb.com.pl

Brak komentarzy: