sobota, 2 marca 2013

STYL INDUSTRIALNY

Pisałam już o loftach, a teraz przyszedł czas na styl, który bardzo się z nimi kojarzy. Mowa o stylu industrialnym. Wykształcił się w Nowym Jorku z potrzeby adaptacji poprzemysłowych fabryk na budynki mieszkalne. Było to na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu "industrial" cały czas ewoluuje i wciąż zyskuje nowych zwolenników. Minimalizm, duże powierzchnie o chłodnej kolorystyce, brak natrętnych ozdób, wysoki sufit a ponadto plątanina kabli, rur, instalacji to główne elementy tego stylu.


http://www.lovingit.pl

PODSTAWOWE ZASADY PROJEKTOWANIA WNĘTRZ W STYLU INDUSTRIALNYM: 


  1. Szukaj mebli i dodatków na targach staroci, wśród niepotrzebnych rzeczy znajomych lub rodziny. Efekt końcowy ma być zbiorowiskiem różnych przedmiotów, które opowiadają swoją historię, ale przy tym są również dobrze zaprojektowane. Kupuj przedmioty wykonane ze stali, metalu lub drewna
  2. Nie zamykaj przestrzeni. Niech we wnętrzu będzie jak najmniej podziałów, a jeżeli już jakieś są konieczne (ściany konstrukcyjne) warto pokazać materiał z którego są wykonane, czyli zostawić ścianę zupełnie "gołą".
  3. Brak wykończenia, meble z drugiej ręki, minimalizm produktów pozwala stworzyć wnętrze z klasą za stosunkowo niewielkie pieniądze.
  4. Paleta możliwości kolorystycznych jest dosyć ograniczona. Aby uzyskać zamierzony, surowy efekt warto trzymać się podstawowych odcienie szarości, bieli, beżu. Czarne dodatki w ciekawy sposób podkreślą nastrój.
  5. Na podłogę idealnie nada się beton polerowany, żywica epoksydowa lub postarzane grube i długie deski drewniane.
  6. Szukaj solidnych lamp, najlepiej wykonanych z metalu lub aluminium. 


http://czasnawnetrze.pl


ETIOLOGIA 
Industrial narodził się zaraz po II Wojnie Światowej, kiedy to w zniszczonej Europie trzeba było produkować szybko, dużo, a przede wszystkim tanio. Materiałami, które spełniały te wymogi okazały się dopiero co wynalezione tworzywo sztuczne, ale także stal i sklejka. To właśnie z nich zaczęto wykonywać meble oraz akcesoria.
W latach pięćdziesiątych styl był popularny niejako z przymusu. Swoją drugą młodość przeżył w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, głównie za sprawą popularyzowanych wtedy loftów. Powstały 20 lat wcześniej styl idealnie pasował do ascetycznych, surowych i niewykończonych wnętrz.


forelements.blox.pl 


PALETA  KOLORYSTYCZNA 

W stylu przemysłowym najlepiej sprawdza się paleta czystych bieli i szarości (od antracytu aż po bardzo jasne, piaskowe odcienie), które skutecznie modelują pomieszczenie, czyniąc je większym optycznie. Jednocześnie wprowadzają do niego industrialny chłód oraz wrażenie neutralności. Jeśli jednak chcemy nieco ocieplić pokój, wykorzystajmy również tzw. „przybrudzone” barwy (np. wypaloną cegłę lub ciemną żółć) i wprowadzamy je jako delikatne akcenty.




MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE: beton, cegła, szkło, metal 


Połączenie betonu z cegłą tworzy strefę wpływów stylu industrialnego, a jednocześnie, dzięki ciepłej kolorystyce cegły, sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne.


mieszkanioweinspiracje.pl 



http://www.e-mieszkanie.pl

pracownia-purple.com


en.paperblog.com

Można zastosować techniki dekoracyjne, które bazują na farbach strukturalnych albo zastosować specjalny tynk, który imituje betonowe powierzchnie

http://www.mowimyjak.pl

http://forum.muratordom.pl

http://www.domimag.pl



http://regiodom.pl
http://www.homelife.com.au

 Fototapeta imitująca starą, betonową ścianę.
Pomysł => www.tomhaga.com


http://mieszkanioweinspiracje.pl

http://www.domimag.pl/

OŚWIETLENIE 

Duża liczba świateł to jeden ze znaków rozpoznawczych stylu industrialnego, a także sposób na wprowadzenie jego odpowiedniego natężenia. Dobrze sprawdzą się solidne lampy, najlepiej wykonane z metalu lub aluminium. 



LAMPA DOUBLE NUD LAMP CABLE, 

cENA 119,99 ZŁ


http://showroom.decostyl.pl


LAMPA WISZĄCA LOFT INDUSTRIAL XXXL, 
Cena: 249,99 zł

http://showroom.decostyl.pl

LAMPA WISZĄCA LOFT BRASS, 

88,99 Pln


http://showroom.decostyl.pl


http://showroom.decostyl.pl


www.coolest-gadgets.com


clubby.pl


DODATKI   

Wybierając dodatki należy skupić uwagę na wyrazistych elementach, np. geometrycznych wazonach i czarno-białych fotografiach na ścianach bądź półkach. Kupując meble trzymajmy się zasady: im mniej, tym lepiej. Zmniejszenie ich ilości spowoduje, że w pomieszczeniu będzie więcej przestrzeni, a ustawienie ich i większych sprzętów na jednym poziomie sprawi wrażenie ładu i porządku.


1 - metalowy stołek, Tolix; 2 - czajnik, Höganäs Keramik3 - kubek, Bodum- uchwyt, Fermag5 - miska, Nordal; 6 - moździeż, Ikea7 - lampa, HKliving 8 - Corokia, Bog Madsen Online


http://dobreprojekty-blog.blogspot.com/


www.thedesignfairy.com 


forelements.blox.pl




http://www.homelife.com.au



www.almidecor.pl

www.almidecor.pl
http://deccoria.pl
http://czasnawnetrze.pl


WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

Najważniejszą cechą stylu industrialnego jest przestrzeńJeżeli nie możemy osiągnąć dużej przestrzeni za pomocą przebudowy ścian, powinniśmy użyć kilku sztuczek:

• użycie odpowiednich kolorów: jasne i chłodne będą sprawiać wrażenie oddalenia, ułożenie warstwowe, optycznie wydłuża i poszerza wnętrze.
• zmniejszenie ilości elementów wystroju.
• ułożenie większych sprzętów na jednym poziomie: wyraźne linie podziału sprawiają wrażenie ładu i porządku.
• zastosowanie luster – prosta, szklana tafla stwarza iluzję głębi i znakomicie komponuje się z minimalistycznym wystrojem.


http://www.lovingit.pl



thegreydots.com


realhousedesign.com 



www.ronamag.ca


sferawnetrz.pl



http://forum.muratordom.pl



www.homplex.pl 


http://muratordom.pl


http://www.domimag.pl/

www.blog.meblobranie.pl
www.sztuka-wnetrza.pl

2 komentarze:

Paula pisze...

Nigdy nie byłam zbyt wielką zwolenniczką stylu industrialnego, ale muszę przyznać, że te aranżacje są naprawdę interesujące i bez wątpienia robią wrażenie - szczególnie ta kuchnia z kolorowymi krzesłami. Ekstra! :D A szukając odpowiednich mebli do mieszkania polecam zapoznać się z bardzo fajną bazą stron meblarskich: http://mebelki.co . Znacznie ułatwia szukanie odpowiednich mebli. :)

milnit pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.