sobota, 5 stycznia 2013

PIKOWANIE NA ŚCIANIE

Projektanci coraz częściej sięgają po przeszycia by nadać wnętrzu ciekawej struktury i trójwymiarowości. Pikowane mogą być nie tylko meble czy wezgłowia sypialnianych łóżek, ale również całe ściany. I to nie tylko w sypialni, a także kuchni czy łazience!


Trójwymiarowe płytki
Bardzo ciekawy efekt pikowania można uzyskać stosując płytki ceramiczne Capitonnei włoskiej firmy Petracer lub Carat firmy Dunin. Serie składają się m.in. z płytek w kształcie rombów i dekorów w kształcie guzików. Do wyboru są romby zupełnie płaskie albo wypukłe. Efekt pikowanej skóry osiąga się poprzez ułożenie płytek podstawowych (np. w kolorze białym), w formie wypukłych rombów ze ściętymi narożnikami, wraz z małymi, ozdobnymi kostkami/ guziczkami.

http://dunin.pl


forelements.blox.pl


Zarówno płytki jak i dekoracyjne prostokąty dostępne są w kilku kolorach


www.domosfera.pl

Oprócz wypukłych kafelek dających prawdziwy efekt trójwymiarowości można zastosować też kafelki płaskie, naśladujące pikowany wzór. Powstają poprzez nadrukowanie na gładkie płytki motywu pikowania.

Jak w wypadku kafelek Tufted-gold.

nellavetrina.com

  Czy płytek Capitonné z Rex Ceramiche Artistiche:www.missionstonetile.com


Tapicerowanie ścian

Wprowadzenie pikowanej ściany wytłumi dźwięki oraz sprawi, że  przestrzeń stanie się mniejsza i bardziej przytulna. Zazwyczaj taki zabieg kojarzony jest z wykwintnym wnętrzem glamour. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki dodatek wprowadzić do innego stylu. Ważne jedynie, aby umiejętnie połączyć skalę panelu, wielkość i głębokość przeszyć, a co najważniejsze: materiał.

 Multikino, Złote Tarasy:

www.draperia.pl/
e-mieszkanie.pl
www.foorni.pl
www.tapexdesign.pl

Kierunek przeszyć
Rysunek pikowania będzie miał decydujące znaczenie i w znaczący sposób wpłynie na charakter wnętrza. W tapicerkach meblowych najczęściej stosowane są diamentowe romby lub szeroka krata. Klasyczna krata spowoduje, że wnętrze nabierze dostojnego i wytwornego stylu, wszelkiego rodzaju pasy i piony dodadzą dynamiki i prostoty.Kanapa Chesterfield z pikowanym oparciem, obita tkaniną promise w kolorze 85 dark aubergine, wym.: 175 x 100 x 83 cm,
ALMI DÉCOR, 4790 zł


Sofa Retro na drewnianych, toczonych nóżkach, oparcie pikowane, wym.: 146 x 80 x 72 cm, House Doctor, SQUARE SPACE, 10200 zł


 Sofa Silver tapicerowana ekoskórą w kolorze srebrnym, oparcie pikowane, w zestawie trzy poduszki i dwa wałki, projekt Katarzyna Jasyk, Baroque, HOME ART GALLERY, 2500 zł


Jaki materiał?
Bardzo dobrze sprawdzą się tkaniny mięsiste i gładkie. Pięknie będą wyglądać też satyny, jednak ich użycie znacznie zdeterminuje charakter wnętrza, które stanie się szykowne i połyskliwe. Zgrzebnie i dobrze pod względem technicznym wypadną lny i bawełniane płótna. 


www.draperia.pl/


Elegancko wygląda też pikowana skóra

moznajetylkoprzezyc.blogspot.com

Nie poleca się natomiast  tkanin z włosem, czy to mniejszym, czy większym. Aksamit, który z pewnością jest zniewalającym gatunkiem tkaniny, również nie wypadnie w tym zadaniu dobrze. Jego włos spowoduje, że przeszycie piki zwyczajnie zgubi się i stanie się mało wyraziste.

Brak komentarzy: