niedziela, 27 stycznia 2013

LOFTY

Lofty - stylowe mieszkania, przeważnie o dużej powierzchni, urządzone w dawnych halach fabrycznych i magazynach. Często z widocznymi fragmentami murów i instalacji. Otwarta przestrzeń, wysokie sufity, ogromne ceglaste ściany, nonszalanckie łączenie surowego betonu i stali z ciepłymi fakturami tkanin i drewna. Swoboda dowolnej aranżacji. Zimne i czyste szkło oraz podwieszone antresole. Na Zachodzie moda na tego typu mieszkania ma już wieloletnią tradycję. U nas pojawiła się kilka lat temu i zyskała wielu zwolenników. Duże, pofabryczne lokum to marzenie niejednego miłośnika dobrego stylu.Pierwotnie lofty kojarzone były wyłącznie z surowymi wnętrzami starych opuszczonych hal fabrycznych i magazynów zaadaptowanych na cele mieszkaniowe i zamieszkałych przez artystyczną bohemę. 


www.onekinddesign.comPOCZĄTKI  LOFTÓW
Historia loftów sięga lat 50-tych XX wieku i związana jest ze środowiskiem artystów. To właśnie oni, szukac tanich, ale przestrzennych pomieszczeń w których mogliby mieszkać i tworzyć, zaczęli wprowadzać się do opuszczonych fabryk oraz magazynów. 


http://domiwnetrza.blogspot.com

Doświetlone przestrzenie z wysokimi sufitami i olbrzymimi oknami nie dość, że posiadały niskie czynsze, to okazały się dla młodych artystów doskonałą przestrzenią do twórczej pracy, a z czasem również i zamieszkania.

http://www.blog.nowapapiernia.pl

Artyści potrafili dostrzec swoiste piękno w surowych i zaniedbanych przestrzeniach oraz oryginalnie je zaaranżować. Dzięki swoim zdolnościom przekształcili je w wygodne miejsca do życia i pracy. Za artystami podążali inni ludzie, którzy cenili sobie niestandardowe rozwiązania architektoniczne i unikalny klimat loftów. Lofty zyskiwały coraz większą popularność, inspirując architektów oraz projektantów wnętrz.RODZAJE LOFTÓW:

  •        Hard loft (ciężki loft) – otwarta przestrzeń z wyjątkiem łazienki,
  •        Raw loft (surowy loft) – niewykończona przestrzeń, często bez toalety lub zlewu,
  •        Soft loft (delikatny loft) – jego ściany nie sięgają do samego stropu,
  •        Moderate loft (umiarkowany loft) – posiada średniej klasy kuchnię i wykończoną łazienkę,
  •        Upscale (ekskluzywny loft) – całkowicie wykończony, z kuchnią o wysokim standardzie i elementami instalacji.CECHY CHARAKTERYSTYCZNE LOFTÓWwysokie sufity i otwarta przestrzeń 
  
polki.pleksponowanie drewnianych dźwigarów, instalacji, przewodów, betonowych podłóg, stalowych lub kamiennych ścian


 walory widokowe - w lofcie podziwiać je możemy nie tylko z okien, ale często również z zagospodarowanej części dachu - tarasu, loggi, ogrodu zimowego bądź też oranżerii.


http://www.e-mieszkanie.plLofty mogą być jedno lub wielokondygnacyjne,
posiadać odrębne piętra lub nadwieszone antresole

 

www.onekinddesign.com


Specyficzny klimat kreują w dużej mierze ściany

www.e-mieszkanie.pl


stare, ceglane mury; ze względu na trwałość glinianych wyrobów, oryginalnych cegieł można nie wymieniać – wystarczy je oczyścić i ewentualnie zaimpregnować. 

www.onekindesign.commożna zastosować cegłę licową ręcznie formowaną, stylizowaną na stary, zabytkowy mur

 do tego chromowane dodatki, odsłonięte instalacje, minimalna ilośc mebli i detale charakterystyczne dla wystroju industrialnego, np. fabryczne lampy
 

polki.plduża wysokość loftu pozwala na swobodne gospodarowanie przestrzenią zarówno w horyzontalnym jak i wertykalnym układzieNOWOBUDOWANE LOFTY

Nowe obiekty loftowe wyróżnia również nowoczesna architektura, zastosowanie wysokiej jakości, ekologicznych i bezpiecznych materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz wyposażenie tych obiektów w najnowsze technologie i udogodnienia dostępne na rynku, takie jak: szybkobieżne windy, systemy alarmowe i wizyjne, kontrola dostępu czy instalacje kominkowe i wentylacyjne. 


mieszkam.gratka.pl
 

Przewaga nowopowstających obiektów nad już istniejącym widoczna jest także w możliwościach aranżacyjnych już na etapie projektowym. Nie wszystkie pomysły można bowiem zrealizować w starych, nierzadko objętych nadzorem konserwatorskim obiektach zabytkowych.


www.onekindesign.comSOFT LOFTY

W Polsce przyjęło się określenie SOFT – LOFTÓW – mieszkań wystylizowanych na lofty, jednak nie koniecznie posiadających podstawowe cechy loftu, jakimi była surowość czy brak udogodnień.

http://urzadzone.pl

Często budowa soft loftów nie przewiduje adaptacji starych fabryk czy magazynów. To współczesne mieszkania posiadające cechy stanowiące kwintesencję loftu: otwartą przestrzeń, wysokie sufity i duże przeszklenia.


twistedsifter.com


LOFTY W POLSCE
Stolicą polskich loftów jest Łódź, gdzie pofabryczne mieszkania są bardzo popularne. Aranżowano je w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Dziś lofty powstają we Wrocławiu, Żyrardowie, Poznaniu, Warszawie i innych miastach. Poniżej kilka przykładów:


Bolko-Loft na terenie dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały” w Bytomiu.
 

http://galerie.platine.pl


W łódzkiej fabryce Scheiblera:

czasnawnetrze.plw dawnej przędzalni na Księżym Młynie:


www.onekinddesign.com


w Starej i Nowej Przędzalni w Żyrardowie:


http://galerie.platine.pl

LOFTY WE WROCŁAWIU

Nowa Papiernia => zdjęcia soft loftów z Nowej Papierni we Wrocławiu
http://www.nowapapiernia.plLofty Platinum, ul. Inowrocławska, inwestycja Archicomu
 => opis inwestycji Lofty-platinum http://www.archicom.pl

http://www.archicom.plCZY POLSKA JEST GOTOWA NA LOFTY?

Mieszkania w pofabrycznych obiektach do tanich nie należą. Dlatego po początkowym zachwycie loftami rynek nieco ochłonął i obecnie nie jest łatwo znaleźć chętnych na inwestowanie w takie lokum.

– Polska nie jest jeszcze do  końca gotowa na przyjęcie tego typu produktu – mówi Barbara Kielczyk, ekspert rynku nieruchomości. – Polacy lubią mieszkać tradycyjnie, wynika to po  części z przyczyn ekonomicznych, a po części z niewielkiej grupy osób o duchu artystycznym, która chciałaby mieszkać w ekstrawaganckich wnętrzach – tłumaczy.

Klienci zainteresowani kupnem loftu to głównie ludzie powyżej trzydziestego roku życia, uprawiający wolne zawody, związani ze środowiskiem artystycznym. –  70 proc. osób poszukujących obecnie swoich czterech kątów to osoby młode, nastawione raczej na konwencjonalne rozwiązania w postaci dwupokojowych mieszkań lub kawalerek.
www.lofty.gda.pl


www.erikzona.com

Brak komentarzy: