niedziela, 6 stycznia 2013

LEDy


Diody LED stopniowo wypierają tradycyjne żarówki. A to dlatego, że są one od nich dużo trwalsze i zapewniają wysoką efektywność pracy. W nowoczesnych domach stosowane są głównie w formie punktowego oświetlenia lub w postaci taśm LED-owych, dających niemal nieograniczone możliwości dekoracyjne.

http://deccoria.pl
 
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Do oświetlania pomieszczeń należy stosować diody o jak najszerszym kącie świecenia, natomiast jeśli chcemy oświetlić wybrany element – półkę czy strukturę na ścianie – lepszym wyborem będą diody okrągłe o wąskim strumieniu świetlnym.

http://zlamanyobcas.pl


Strumień świetlny określany jest w lumenach i określa całkowitą moc emitowanego światła z danego zródła. Natężenie oświetlenia czyli ilość światła wysłanego z oprawy docierającego do powierzchni pracy to luksy, natomiast ostatnim ważnym dla nas oznaczeniem jest temperatura barwowa (K) – to od jej wartości zależy czy światło w naszym pomieszczeniu będzie emitowało barwy ciepłe (2500K) czy też barwy będą chłodne (5000K).
ciepłe białe zimne białe


http://archiwumallegro.pl

 

Dlaczego warto skorzystać z LED-ów?

Największą zaletą LED-ów jest ich funkcjonalność i efektowny wygląd. Są kilkakrotnie mniejsze od tradycyjnej żarówki, toteż można je zamontować praktycznie w każdym miejscu.

optec.plDo najbardziej popularnych należą
 taśmy i listwy LED


www.leduj.pl


bercal.plTaśmy są elastyczne - można je pociąć nożyczkami, sklejać za pomocą złączki, a następnie formułować z nich dowolne kształty. Dzięki samoprzylepnej taśmie wpasowują się w każde miejsce i do każdego podłoża. Idealnie sprawdzają się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku wykorzystane do podświetlenia altan czy ogrodów. Taśmy LED są również bardzo wytrzymałym materiałem – konstrukcja takiej taśmy pokryta jest warstwą silikonu dzięki czemu możemy nią podświetlać także elementy znajdujące się pod wodą – baseny, jacuzzi czy oczka wodne w ogrodzie. 


http://www.wsalonie.pl

www.budnet.pl/

Montaż tego typu oświetlenia również jest bardzo prosty – z uwagi na zastosowanie w nich mocnej taśmy klejącej 3M od spodu, możemy w łatwy i szybki sposób trwale mocować oświetlenie w nietypowych trudno dostępnych miejscach – pamiętajmy jednak aby przed przyklejeniem taśmy na danej powierzchni uprzednio ją dokładnie odpylić (np. powietrzem w sprayu) i odtłuścić (np. spirytusem). Taśmy są zazwyczaj sprzedawane w rolkach 5 -10 metrowych. Jeśli jednak długość taśmy jest zbyt duża mamy możliwość jej podzielenia w specjalnie oznaczonych miejscach (przeważnie co 3 diody). http://www.wsalonie.pl

www.wnetrza.webzine.pl
 


Taśma LED wymaga oddzielnego zasilania – niezbędna jest tutaj przetwornica minimum 12V.  Przy wyborze takiego zasilacza należy pamiętać by był on wyposażony w stabilizację napięcia, zabezpieczenie przeciwzwarciowe, najlepiej kilka zabezpieczeń antyprzepięciowych oraz zabezpieczenie termiczne, które odpowiadało będzie za wyłączenie urządzenia w przypadku przegrzania. 


Coraz szersza jest również oferta żarówek ledowych.www.leduj.pl

e-dobrydom.com
  Praktycznym rozwiązaniem są również
 reflektory szynowe:
www.leduj.plLEDy - energooszczędne i trwałe
Dzięki diodom LED można stworzyć energooszczędne oświetlenie domu: stosując diody LED zaoszczędzisz nawet do 80% energii! Z kolei listwy LED najczęściej zasilane są niskim, bezpiecznym napięciem 12 V. Montuje się w specjalnych aluminiowych profilach w najbardziej nietypowych miejscach: od sufitu, przez wnęki w ścianie, po schody. LED-y są kilkakrotnie bardziej żywotne od tradycyjnej żarówki (mogą świecić nawet 6 lat!), a do tego nie zawierają szklanych elementów, więc są odporne na uszkodzenia mechaniczne.


ledcenter.pl
    
Możliwości oświetlenia LED

Fenomen technologii LED buduje przede wszystkim rodzaj emitowanego światła. LED-y mogą świecić jednokolorowo (np. biało lub niebiesko) lub występować w wersji wielobarwnej (tzw. RGB). Dzięki mieszaniu się trzech kolorów - czerwonego, zielonego i niebieskiego - generują kolory niedostępne dla innych systemów oświetlenia. Ponadto, możemy samodzielnie modelować kąt padania światła oraz wybierać jego kolor. Dowolną barwę oświetlenia ledowego uzyskamy korzystając ze sterownika. Z kolei ściemniacz rozjaśni lub przyciemni emitowane przez diodę LED światło.

aranzacje-wnetrza.rob-dom.eu

http://www.optec.pl

PODSUMOWANIE

Zalety oświetlenia LED:
  trwałość – czas pracy żarówek LED to 5-7 lat, 
  wytrzymałość – są odporne na uderzenia mechaniczne w przeciwieństwie do zwykłych szklanych żarówek,  
  efektywność – oświetlenie LED jest najbardziej energooszczędnym z rozwiązań dostępnych na rynku,  
  różnorodność barw światła 
  ekologia – do wyrobu diod LED nie stosuje się rtęci i innych niebezpiecznych metali dla środowiska, nie emitują również promieniowania ultrafioletowego i czerwonego oraz ograniczają emisję dwutlenku węgla.

Wady oświetlenia LED:
  wrażliwość na elektrostatykę
  wrażliwość na temperaturę – wraz ze wzrostem temperatury diody LED świecą słabiej, 
  emitowanie światła zimnego zmieniającego odbieranie wrażeń kolorystyki oświetlanych przedmiotów – chociaż stopniowo wprowadzane są do sprzedaży również systemy oświetleniowe emitujące barwy ciepłe (są jednak dużo droższe) 
  wysoka cena modułów LED – są one kilkakrotnie droższe od tradycyjnych żarówek bądz żarówek halogenowych. Jednak należy pamiętać, że zanim będziemy musieli wymienić taki moduł to przy zastosowaniu tradycyjnego rozwiązania musielibyśmy zakupić nawet kilkanaście zwykłych żarówek w tym samym czasie.
 http://123budujemy.pl/przewodnik-po-oswietleniu-led/

1 komentarz:

Paweł Raporty pisze...

Bardzo fajna instrukcja ja tez mam takie doświetlenie w kuchni z tym, że mnie Pan w sklepie led-technik.com.pl wyperswadował wcześniejszy pomysł z halogenami i powiedział że taśma będzie lepsza. W sumie wyszło fajnie więc chyba miał rację =)