piątek, 11 stycznia 2013

DREWNO W ŁAZIENCE

Bardzo się cieszę, że zapanowała moda na drewno w łazience. Choć muszę przyznać, że drewno jest moim ulubionym materiałem i podoba mi się w zasadzie wszędzie :) W łazience też. Nie przepadam za sterylnymi, w 100% białymi pomieszczeniami, a ciepło drewna doskonale przełamuje chłód chromu, szkła i ceramiki.www.czterykaty.pl

urzadzamy.pl
trendir.com

MEBLE ŁAZIENKOWE
Wykonywane z drewna litego lub z fornirowanej sklejki oraz tworzywa drewnopodobnego. Łazienkowe meble to przede wszystkim szafki lub stelaże podumywalkowe i szafki wolno stojące.


pytanieomieszkanie.pl
http://www.koloriwnetrze.pl/


AKCESORIA ŁAZIENKOWE
Np. ramy luster, różnego rodzaju półeczki, wieszaki, relingi, mydelniczki.

Drewniane wiejskie drzwi przesuwne do łazienkiJAKIE DREWNO?
Drewno przeznaczone do łazienki powinno być:
- odporne na wilgoć, aby nie pęczniało i nie rozsychało się => 
Zanim kupi się drewno, należy się upewnić, że ma ono optymalną wilgotność (ok. 7-10%). Drewno o takiej wilgotności będzie się mniej rozsychać wskutek zmian temperatury i wilgotności w łazience.
- odporne na zagrzybienie
- twarde (odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia i zadrapania). Warto też pamiętać, że mniej odporne jest drewno lite, trwalsze zaś klejone.  

O tym, jak bardzo dany gatunek drewna jest podatny na działanie wilgoci decyduje współczynnik skurczu przedstawiany w procentach. Im wyższy procent, tym drewno bardziej skłonne do odkształceń. Tego, jaki jest współczynnik skurczu konkretnego gatunku, dowiemy się z tabel dostępnych w sklepach, u producenta czy w internecie. Najniższy współczynnik skurczu - poniżej 9,5% - mają: teak, merbau, iroko, doussie - i to one właśnie są najlepsze do stosowania w łazience (dla porównania: dąb - 12%, buk - 18%)
Gatunki drzew egzotycznych są ponadto twarde i stabilne. Cenione są także ze względu na walory dekoracyjne – bogactwo kolorów i usłojenia. Swoje właściwości zawdzięczają dużej zawartości garbników i związków żywicznych, a także substancji oleistych. 

  • W miejscach najbardziej narażonych na wilgoć: teak, jatoba, cedr, doussie, marbau, iroko, lapacho, a także badi i wenge.  
  • Gatunki egzotyczne, które są bardziej wrażliwe na wilgoć:  kempas, guatambu, zebrano i orzech afrykański (bibola) 
  • Spośród bliższych nam gatunków najtrwalsze są: dąb, wiąz, jesion, buk, a także modrzew. 
  • Mniej odporne: sosna, świerk, czereśnia oraz grusza.


Popularne drewna egzotyczne stosowane w łazienkach:

http://lazienkowy.pl
 
DREWNIANE OKŁADZINY
Na ścianie czy dookoła wanny można położyć wodoodporne panele drewniane. Takie płyty ma w swojej ofercie m.in. firma DLH (www.dlh-poland.com). Są wykonane z egzotycznych gatunków drewna. To np. tek czy iroko w ciepłych odcieniach brązów; merbau, jatoba, acajou w odcieniach czerwieni, bardzo jasne, słomkowe bambus i tauari lub prawie czarny palisander.
DREWNIANA PODŁOGA 
Na podłogę w łazience lepiej zastosować np. panele trzywarstwowe, niż tradycyjny parkiet lub deski. Spoiny pomiędzy nimi należy zawsze wypełnić elastomerem, by rozlana na podłodze woda nie wnikała pod posadzkę. To mogłoby bowiem sprawić, że drewno w łazience - nawet odpowiedniego gatunku - zacznie niszczeć. W łazience lepiej także sprawdza się drewno klejone, a nie lite. Dlatego do łazienki poleca się deski barlineckie albo wielowarstwowe panele drewniane. Ze względu na swoją konstrukcję (krzyżowe ułożenie warstw) minimalizowany jest skurcz drewnianych elementów i nie powstają między nimi szczeliny - mimo trudnych warunków panujących w łazience. Do łazienki najlepiej wybierać drewniane podłogi, których elementy mają jak największy format. Dobrze sprawdzą się w łazience deski podłogowe lub parkiet zbudowany z dużych klepek. To rozwiązanie jest korzystne zarówno ze względu na parametry drewna, jak i z powodów estetycznych.
Ciekawym pomysłem jest użycie w łazience desek tarasowych, są bowiem odporne na warunki atmosferyczne, a więc i wilgoć, oraz odpowiednio zaimpregnowane; taką podłogę warto regularnie (np. raz w miesiącu) olejować. 


lazienkowy.plZABEZPIECZENIE DREWNA
Każde drewno w łazience na podłodze zabezpieczamy! Również przed urazami mechanicznymi. Do zabezpieczania drewna w łazience stosuje się: olejowanie, lakierowanie lub woskowanie. 
  1. OLEJOWANIE: Olej wnika głęboko, zabezpieczając przed wchłanianiem wilgoci. Jest łatwy w nakładaniu i odnawianiu - ubytki wystarczy uzupełnić preparatem za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa. Deskę powinno się nasączyć preparatem z każdej strony - również od spodu. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca cięcia deski i nałożyć dużo preparatu, ponieważ właśnie tam znajdują się kapilary, którymi drewno chłonie wilgoć. Nasączanie od spodu to nie konieczność, jednak pamiętajmy, że jeśli tego nie zrobimy, to właśnie w tym miejscu drewno będzie wchłaniać wilgoć - tłumaczy Andrzej Wójcik. Zabezpieczenie deski z każdej strony może więc w znacznej mierze przyczynić się do wydłużenia jej żywotności.
  2. ZAPOMNIJMY O LAKIEROWANIU! Lakiery tworzą ładną warstwę, odporną na uszkodzenia, jednak jeśli powstaną mikroouszkodzenia, woda będzie wchodzić w szczeliny i w krótkim czasie zniszczy deskę. Odnawianie takiej powłoki wiąże się z kolei z koniecznością cyklinowania całości. Lepszy do zastosowania w łazience będzie olej do drewna. W przeciwieństwie do lakierów, nie tworzy powłoki, a więc nie łuszczy się i nie pęka.
  3. ZAPOMNIJMY O WOSKOWANIU! Nie jest zalecane do drewna egzotycznego, bo przy kontakcie z wodą mogą powstawać na powierzchni białe plamy. Ponadto woski są dosyć drogie i kłaść je powinni fachowcy. Drewno woskowane podatne jest na zaplamienia i wymaga częstej konserwacji. 
 
OLEJOWANIE NAJLEPSZE!
Ułożoną w łazience podłogę z drewna egzotycznego najlepiej wykończyć przez olejowanie. Olej wnika bowiem w głąb drewna i impregnuje je, ponadto w miejscu, gdzie zabezpieczenie się zniszczyło, można je łatwo naprawić, bez konieczności malowania na nowo całej powierzchni. 

Pokrytą olejem podłogę można odnowić w miejscu uszkodzenia, co jest niemożliwe w przypadku posadzki lakierowanej. Jednak, aby podłoga wyglądała estetycznie, trzeba ją olejować nawet dwa razy w roku!urzadzone.plOCHRONA DREWNA:
Wchłanianie przez deskę wody z otoczenia prowadzi do zwiększenia jej objętości i spęcznienia. Kiedy z kolei drewno wysycha, ulega wypaczaniu i odkształca się, odkrywając szczelinki. Należy więc pamiętać o impregnacji, zabezpieczającej przed biokorozją i środku ochronno-dekoracyjnym, który zapobiegnie wchłanianiu wilgoci.
Jeśli nie zaimpregnujemy drewna, może to doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni - łazienka, w której jest ciepło i wilgotno, to doskonałe środowisko do ich rozwoju. Najlepiej więc użyć gruntującego impregnatu do drewna. Preparat należy położyć jeszcze przed ułożeniem desek, z każdej ich strony. Wystarczy jedna warstwa preparatu, aby zapewnić kompleksową ochronę na lata. Malujemy więc wierzch, spód, boki desek, nie zapominając o miejscach cięcia materiału. Dopiero po tym zabiegu możemy nakładać preparaty dekoracyjne.

  

PIELĘGNACJA:
Sposób pielęgnowania drewnianej podłogi w łazience trzeba dostosować do rodzaju powłoki wykończeniowej. Drewno pokryte warstwą lakieru wystarczy przecierać szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem detergentów, a jeszcze lepiej używać środków zalecanych przez producenta lakieru. Posadzki olejowane wymagają regularnego nakładania oleju pielęgnacyjnego.
Sięgajmy po produkty, które zabezpieczą drewno kompleksowo - szukajmy impregnatów, które zawierają biocydy, chroniące przed pleśniami, grzybami czy owadami. Bądźmy też dokładni - impregnujmy drewno z każdej strony, a jeśli to możliwe, także od spodu. Wszystko to pozwoli dłużej cieszyć się pięknem łazienki, wykończonej drewnem!regiodom.pl

Brak komentarzy: