środa, 30 stycznia 2013

TRIKI NA MAŁĄ ŁAZIENKĘ

Łazienki spotykane w mieszkaniach mają nawet 3m2, a WC niecały metr. Zazwyczaj taka przestrzeń jest źle zaaranżowana a pomieszczenia sprawiają wrażenie ciasnych klitek bez określonego stylu, straszących niczym krasnale ogrodowe. Istny projektowy miszmasz. Aby się od tego ustrzec wystarczy zastosować kilka wskazówek.


DOBRE ROZPLANOWANIE
Przemyślany projekt łazienki to podstawa. Clue każdego projektu jest jak najlepsze wydobycie funkcjonalności danego pomieszczenia. Zanim przystąpimy do projektowania musimy zastanowić się jakie funkcje będzie spełniać, co ma w sobie mieścić oraz określić styl wiodący. Nie zastanawiajmy się, w jaki sposób zmieścić jak najwięcej urządzeń w łazience, ale jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń. Zapomnijmy o radach typu umywalka powinna być zawsze na wprost wejścia. Takie zasady ograniczają inwencję i zamykają drogę do najlepszych, choć często nietypowych rozwiązań dla naszej małej łazienki.


http://pl.123rf.com


Pytania, na które warto odpowiedzieć przed projektowaniem łazienki:
 • czy wolimy wylegiwać się w wannie, czy kąpiel pod prysznicem? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest dość istotna. W małej łazience prysznic oszczędza miejsce, jeśli jednak zrezygnujemy z wanny zbyt pochopnie, może nam później brakować możliwości wypoczęcia w długiej, aromatycznej kąpieli z pianą. Pamiętajmy, że w wannie zawsze można wziąć też prysznic, czego nie można powiedzieć o leżeniu w pianie pod prysznicem,
 • jak dużo rzeczy chcemy przechowywać w łazience? Czy mamy dużo kosmetyków, czy potrzebujemy miejsca na schowanie ręczników, środków czystości? gdzie chcemy wieszać pranie?
 • czy w łazience znajdzie się miejsce na pralkę, czy też umieścimy ją w łazience lub hallu? Jeśli wybraliśmy łazienkę, musimy przewidzieć w niej także miejsce na brudną bieliznę.

Masywniejszy kształt mają umywalki serii KOŁO Primo, ale również pasują do niewielkich wnętrz. fot. KOŁOERGONOMIA
Kiedy już znamy odpowiedzi na ważne pytania, wiemy, jakie funkcje pełnić będzie nasza łazienka. To jednak nie wszystko. Ważne są wymiary. Kupując domowe sprzęty, należy zdawać sobie sprawę, że zgrabny mariaż urządzenia czy mebla z pomieszczeniem zależy właśnie od dopasowania ich wymiarów.

Planując usytuowanie sprzętów w łazience należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami, aby zapewnić sobie wygodne z nich korzystanie.
Warto wykorzystać zastane w łazience wnęki i uskoki ścian, które często dają możliwość wstawienia tam wanny lub prysznica.

Oznacza to, że do obsłużenia elementów wyposażenia łazienki potrzebujemy minimum:
 • 1 x 0,7 m szerokości przy umywalce
 • 0,7 x 0,9 m przy toalecie (podobnie przy bidecie)
 • 0,5 m przed prysznicem lub wanną
 • 1 m przed pralką ładowaną z przodu (w małej łazience sprawdzają się lepiej pralki ładowane od góry – wtedy wystarczy 0,3 m, ewentualnie pralki o małej głębokości)
 • jeśli planujemy szafki w innych miejscach niż nad lub pod wyżej wymienionymi urządzeniami, przestrzeń przed nimi powinna wynosić co najmniej tyle, ile szerokość drzwiczek plus ok. 0,3 m, jeśli chcemy z nich wygodnie korzystać. Aby zaoszczędzić miejsce, możemy zastosować drzwi żaluzjowe lub zostawić szafki otwarte, wówczas 0,3 m przed szafkami wystarczy, by z nich korzystać.


NA JAKIEJ WYSOKOŚCI ZAMONTOWAĆ? 
Urządzenia sanitarne, a także baterie naścienne powinny być instalowane na odpowiedniej wysokości:
 • umywalka – 85 cm nad podłogą,
 • bateria umywalkowa naścienna – 25-35 cm nad umywalką,
 • rączka prysznicowa – 180 cm nad podłogą.Należy również uwzględnić takie elementy architektoniczne jak okna i drzwi. Według przepisów drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz i nie powinny być węższe niż 80 cm w świetle ościeżnicy. Do okna powinien być swobodny dostęp. Nie powinna go więc zasłaniać kabina prysznicowa. Na ścianie nad umywalką powinno być tyle wolnego miejsca, aby można było na niej zawiesić lustro.

Najgorszym rozwiązaniem jest ustawienie wanny czy prysznica naprzeciw drzwi wejściowych do łazienki. Taki układ bardzo przytłacza małe wnętrza. Dobrze, jeśli po otworzeniu drzwi zobaczymy duże lustro – odbijający się w nim korytarz oraz ściana w łazience sprawi, że wnętrze wyda się znacznie większe niż w rzeczywistości.
Najmniejsze z wanien prostokątnych mają wymiary 140×70. Sporo miejsca można zaoszczędzić instalując miskę ustępową – jej odmiana wisząca ma tylko50 cm, a kompakt zaledwie 60 cm – mierzone od ściany do przedniej krawędzi.


WANNA CZY PRYSZNIC?
To odwieczny dylemat osób, które posiadają łazienkę o niewielkich rozmiarach. Niewielka łazienka wymaga nie tylko funkcjonalnych ale też eleganckich i komfortowych rozwiązań. Producenci sprzętów sanitarnych wychodzą jednak na przeciw oczekiwaniom klientów proponując mniejsze gabarytowo sprzęty, dzięki czemu nawet w niewielkiej łazience zmieści się zarówno wanna jak i kabina.Pomysł na wanne dla małej łazienki od firmy RavakJEŚLI KABINA PRYSZNICOWA TO...
Rozwiązaniem, które zaoszczędzi powierzchni będzie rezygnacja z tradycyjnego brodzika na rzecz kratki odpływowej zamontowanej w podłodze. Jednolita płaszczyzna podłogi powiększy optycznie łazienkę. Owalne i przezroczyste kabiny bez aluminiowych ramek nadadzą pomieszczeniu płynności i lekkości, tym samym powiększając ją optycznie. Powszechne jest także konstruowanie ścian kabiny z hartowanych szklanych tafli lub luksferów. 

Decydując się na wannę wcale nie musimy wybierać standardowej wanny prostokątnej. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem do niewielkiej łazienki jest wanna o asymetrycznym kształcie, którą łatwiej będzie zintegrować z pozostałymi sprzętami a dodatkowo zajmuje mniej miejsca. Wśród propozycji można znaleźć wanny asymetryczne o wielu kształtach, które można dopasować do gabarytów niemalże każdej łazienki.

www.budnet.plJEŚLI I WANNA I PRYSZNIC
Jeśli nie chcesz wybierać między wanną a prysznicem i masz małą łazienkę, możesz się zdecydować na wannę i prysznic w jednym.
 • Na rynku są wanny, których asymetryczny kształt (gwarantujący szerokość 80-90 cm) umożliwia wygodną kąpiel także pod prysznicem.
 • Jeśli zdecydujesz się na typową prostokątną wannę, to najlepiej taką, która ma płaskie i szerokie dno.
 • Nad wanną zainstaluj prysznic na drążku lub panel prysznicowy. Droższym rozwiązaniem jest podtynkowa bateria natryskowa.
 • Na wannie zamontuj parawan. Do wyboru są wahadłowe, przesuwne, składane. Wygodnie, jeśli konstrukcje pozwalają na otwieranie do wewnątrz i na zewnątrz, a także na proste wypięcie drzwi, co ułatwia utrzymanie parawanu w czystości. Szyby większości modeli są hartowane i pokryte powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia i osadu z mydła. Parawany kosztują od 200 zł.
 • Świetnym rozwiązaniem jest też kotara prysznicowa. Parawany pasują do wnętrz nowoczesnych, kotary – do stylowych, rustykalnych, w styl pop.


www.designpictures.net


JEŚLI MUSISZ WYBRAĆ ALBO- ALBO...
Jeżeli mamy niewielką łazienkę nie upierajmy się na wstawienie wanny tylko zastosujmy bardziej funkcjonalny prysznic. Niech nie przemawia za nami wizja wieczornych kąpieli po ciężkim dniu spędzonym w pracy, bo takie wieczory wykonuje się zaraz po kupnie wanny, a później raz na pół roku. Obecnie na rynku jest dużo bardzo praktycznych pryszniców. Od najprostszych ze zwykłą baterią po wyposażone w deszczownicę a na posiadających chromoterapię i bicze wodne kończąc.


fot. kolo.com


MAŁY SEDES
Mała łazienka stawia przed wyborem między kompaktem stojącym, a miską ustępową mocowaną na stelażach ukrytych w ścianie. Obecnie coraz częściej wybierane są miski ustępowe, w których instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne.
Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Standardowy kompakt stojący ma natomiast zwykle około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. W przypadku małego metrażu to naprawdę znacząca różnica. Planując sedes wiszący w małej łazience, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża, ok 12 cm, i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy, czyli w sumie 15-20 cm.
Przestrzeń nad stelażem można jednak ładnie i funkcjonalnie wykorzystać na szafkę lub półkę dekoracyjnie oświetloną.
Zamiast stelaża można także użyć specjalnych, cienkich modułów do podwieszania miski ustępowej (takie moduły ma w swojej ofercie np. Geberit). Niektóre z takich gotowych ścianek są bardzo dekoracyjne i z pewnością urozmaicą przestrzeń małej łazienki.SCHOWKI I SKRYTKI
Minimalizm jest sztuką, którą jednak ciężko większości z nas opanować. Z biegiem czasu przybywa niezbędnych do życia przedmiotów a jedna szafka już dawno przestaje się domykać. Zawsze radzę aby odchodzić od zewnętrznych półek, które gromadzą tylko kurz na rzecz zamykanych i bardziej pojemnych szafek. Warto poświęcić więc nieco więcej środków i wykonać zabudowę nad geberitem czy pod umywalką.
Do małej łazienki wybierajmy szafki wiszące lub stojące na nóżkach. Cokoły sprawiają, że meble łazienkowe wydają się bardziej masywne. fot. Linia NANO, Cersanit :  


http://www.dom.plROZWIĄZANIA WIELOFUNKCYJNE
Powszechnie dostępne rozwiązania umożliwiają nam łączenie funkcji sprzętów, dzięki którym oszczędzamy miejsce w łazience:
 • grzejnik + wieszak na ręczniki: to już standardowe rozwiązanie. Grzejnik drabinkowy jest estetyczny, zajmuje tyle samo miejsca, ile wieszak na ręczniki, a przy okazji sprawia, że szybciej one schną. Od kilkuszczebelkowych do takich, które zajmują całą ścianę. Można go powiesić wszędzie – nad pralką, obok toalety, obok prysznica. Najlepiej tam, gdzie wygodnie będzie sięgać po ręcznik.
 • wanna + prysznic: dla niezdecydowanych albo wybrednych. Armatura wannowo-prysznicowa robi tu praktycznie całą robotę, bo rozwiązań na to, by nie zachlapać całej łazienki podczas brania prysznica w wannie jest wiele. Od zwykłej zasłonki z tworzywa do szklanej przegrody.
 • umywalka + szafka: możemy zagospodarować miejsce pod umywalką, zabudowując je lub kupując gotowy zestaw z szafką. Jest tu wiele rozwiązań: od standardowych umywalek, które zabudować możemy według gustu (pamiętając jednak o dostępie, który okazuje się ważny, gdy zatka nam się odpływ) po umywalki nastawne (nablatowe).
 • szafka + lustro: umieszczone na drzwiach szafki nad umywalką lustro ukrywa schowek na kosmetyki i przybory toaletowe – taka szafka może mieć nawet niewielką głębokość (np. 10 cm) by była funkcjonalna. Jeśli planujemy np. szafkę na wysokość ściany, umieszczenie lustra na jej drzwiach optycznie powiększy wnętrze, nadając mu głębi. Pamiętajmy jednak wówczas o praktycznej stronie takiego pomysłu – jeśli lustro znajduje się zbyt blisko wanny czy prysznica, trudno będzie utrzymać je w czystości.

http://www.lazienki.apartamenty.pl


KOLORYSTYKA
Pierwsze co nasuwa się na myśl o małej łazience – jasne kolory. Pewnie, biele, szarości czy kremy sprawdzą się zawsze. Kolory ścian nie powinny mieć ciepłej barwy, która sprawia, że ściana „przybliża” się do osoby, która na nią patrzy. W łazienkach najlepiej zastosować chłodne błękity, morskie zielenie i oczywiście ponadczasową biel. Białe i beżowe kafle można np. przełamać akcentem ciemnego drewna lub fantazyjnym dekorem.http://www.interimoo.com


Sekretem używania ciemnych kolorów jest wyważenie. Bardzo dobrze w niewielkich pomieszczeniach sprawdza się dominanta kolorystyczna zastosowana na jednej ze ścian oraz w dodatkach. W połączeniu z „powiększaczami przestrzeni”  sprawi, że łazienka nabierze wyrazu i charakteru.

www.urzadzamy.pl


STRUKTURA PŁYTEK
Im mniej płytek w łazience tym wydaje się ona większa. Radzę zastosować je tylko w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą a resztę ścian pomalować farbą. Tutaj zapewne widzę zdziwienie części z Was, jak to łazienka bez płytek? Otóż to! Ściany malujemy przeznaczoną do łazienek farbą o podwyższonej odporności na wilgoć. Efekt jest zdumiewający i z pewnością zaskoczy niejednego sceptyka.

Kolor fug powinien być idealnie dopasowany do wybranego odcienia płytek ceramicznych - tak aby na ścianach powstała jednorodna płaszczyzna bez podziałów. Na podłogę można położyć płyty w dowolnym kolorze, najlepiej w palecie barw ziemi: brązie, beżu, delikatnej szarości (odnośnik do ciepłego piasku lub naturalnego kamienia) lub klasyczny już model czarno-białej szachownicy.

Wybieraj duże płytki ceramiczne. Mitem jest, że do małych łazienek należy wybierać małe płytki. Łatwiej i taniej je ułożyć, ale to wielkie formaty dadzą jednolitą, spokojną, a więc iluzorycznie większą płaszczyznę.

Prostokątne płytki ceramiczne ułóż poziomo – optycznie poszerzą łazienkę. I odwrotnie, ułożone pionowo „wyciągną” za niskie wnętrze. To samo dotyczy deseni: pasów i motywów układających się w pasy. Z reguły wzorzyste płytki ceramiczne zmniejszają optycznie łazienkę. Wprowadzają wrażenie męczącego nadmiaru i przytłaczają. Alternatywą dla deseni i kolorowych wzorów są modne płytki o wyraźnej fakturze. Są urozmaiceniem, nie zmniejszając łazienki optycznie.

JAK OPTYCZNIE POWIĘKSZYĆ?
Wnętrza małych, zamkniętych pomieszczeń oglądamy tylko z bliska. Dlatego większą uwagę powinniśmy zwrócić na detale.

Must have, czyli lustra i fototapety.  Lustro, luksfery, przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą optycznie małe pomieszczenie.

 • W przypadku luster reguła jest prosta – im większe tym lepsze. Powoli odchodzimy od tych małych, kupowanych w marketach, które dumnie wieszamy nad umywalką. Warto wydać więcej i sprawić sobie porządne lustro na całą ścianę a przynajmniej nad całą przestrzeń umywalkową. Montujemy je na płasko przyklejając do ściany lub wieszamy w postaci szafki z lustrzanymi frontami.
 • Duże tafle luster bez ram lub lustrzane płytki spowodują, że mała łazienka wyda się większa. Ale już dwa lustra naprzeciwko siebie powtarzające swoje odbicia wprowadzą niepokojący chaos niepożądany w łazience.http://www.domosfera.pl • Jeśli zdecydujecie się na fototapety zwróćcie uwagę na te, które zawierają perspektywę nadającą wnętrzu dodatkowej głębi. Oferta wzorów i kolorów jest bardzo bogata, tutaj jednak odradzam stosowania dużych i wyrazistych motywów gdyż uzyskacie efekt odwrotny od zamierzonego i przytłoczycie wnętrze łazienki. Bardzo ważne jest aby fototapetę odizolować od wilgoci dlatego jeśli lubicie kąpiele parowe zabezpieczcie grafikę szkłem.
WOLNA PODŁOGA
Małą łazienkę powiększymy optycznie, stosując np. jeden materiał na podłodze i ścianach; podobny efekt dadzą duże jednobarwne kafle. Postaraj się, żeby od wejścia do łazienki widoczne było jak najwięcej wolnej podłogi. Ten trik gwarantuje iluzję większej przestrzeni. To także argument, żeby w małej łazience zainstalować podwieszane urządzenia sanitarne.


OŚWIETLENIE
Niewskazane jest jedno centralne, górne oświetlenie. Zamontujmy kilka źródeł światła, jak kinkiety, podświetlmy lustra i szafki. Jasne, halogenowe oświetlenie sprawi, że łazienka wyda się czystsza i większa.   

Zdecyduj się na oświetlenie o barwie chłodnobiałej (4000-5000 K), która sprawi, że mała łazienka wyda się czystsza i większa. Najlepiej, abyśmy zastosowali oświetlenie punktowe. Iluzję głębi zapewni też podświetlenie szafek i lustra. Dobrze zatem, by najmocniejsze oświetlenie znalazło się nad umywalką, najlepiej nad lustrem po jego obu stronach.


homedecorinteriordesigns.com
Planowanie małej łazienki jest jak układanie puzzli – wszystko musi być w niej idealnie dopasowane. Dobre rozplanowanie, dobór odpowiedniej wielkość wyposażenia, kolorystyki oraz oświetlenia wystarczą, aby nawet małą łazienkę uczynić bardziej przestronną i funkcjonalną.14 komentarzy:

Beata pisze...

Bardzo przydatny artykul :)

Pirania pisze...

tak, zgodzę się że bardzo przydatny. Ale mimo to ... nadal nie wiem jak wyglądałyby czarne kafelki 50x50 gres szkliwiony na podłodze w lazience 3m x 2m w połączeniu z szarą surową ścianą :(

Unknown pisze...

Bardzo pomógł mi w podjeciu ostatecznych rozwiązań.Barbara

asta_79 pisze...

Wlasnie urządzam dom i zaczynam od łazienek - wszystkie wskazówki rewelacyjne, dobrze zebrane. Fajny blog!

Ravon pisze...

bardzo ciekawie i w sposób praktyczny zaprezentowane rozwiązania do łazienki. Od siebie mogę zaproponować wanny wolnostojące nie tylko do dużych łazienek. Np. wanna wolnostojąca o długości 160 cm i szerokości ok. 67 cm o owalnym kształcie: marki Ravon model Elisium. sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu, bo ma ponadczasowy kształt a dzięki niewielkim gabarytom będzie ładnie wyglądać tez w niewielkiej łazience.

Unknown pisze...

Piszecie o małych łazienkach, a pokazujecie zdjęciach olbrzymich. :D Ja się zastanawiam czy w mojej małej łazience sprawdziłby się taki profil przyścienny http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/kabiny-wanny-i-hydroterapia/kabiny-prysznicowe.html

Mimi pisze...

dla mnie takie podstawowe triki, to przede wszystkim prysznic bez brodzika, podwieszana umywalka jak i wc, a żeby powiększyć optycznie, to np. duże lustro, jasne kolory ;) ewentualnie jeśli chce się mieć wannę, to można próbować coś np takiego http://www.salonyhoff.pl/uploads/media_items/sfera.750.450.s.jpg , ze względu na to, że ma ten krótszy bok, nad którym można wsadzić chociażby podwieszaną umywalkę

Unknown pisze...

Kiedyś podobały mi się wyłącznie białe łazienki. Im więcej oglądam takich ciekawych projektów w beżach czy brązie, chciałabym jednak szybko zrobić u siebie remont :) Niestety mam bardzo małą łazienkę stąd będę musiała zastosować jakieś zabieg optycznego powiększenia tej przestrzeni - prezentowany tutaj pomysł z fototapetą jest świetny. Ja myślałam bardziej o zastosowaniu dużego lustra, tak jak w tym projekcie, ale z powodów czysto praktycznych fototapeta jest jednak lepszym rozwiązaniem.

Joanna pisze...

Bardzo mi się podoba ta łazienka na poddaszu- pięknie zrobiona- ciepła i przytulna :)
Od jakiegoś czasu interesuję się aranżacją wnętrz, zaczęłam nawet myśleć o tym poważnie- chciałabym się przebranżowić i pracować w ten sposób. Może jest tu ktoś kto poleci jakieś ciekawe kursy/szkolenia/ warsztaty? Ja póki co znalazłam bardzo fajne miejsce- http://www.siedlisko-klodno.pl/wypoczynek-i-hobby i kurs http://www.kappadesign.pl/pazdziernikowy-turnus-szkoleniowy-kurs-projektowania-i-aranzacji-wnetrz-poziom-podstawowy/ ale nie chciałabym na tym skończyć. :) Będę wdzięćzna za jakieś wskazówki i namiary. Pozdrawiam.

Michał Zarębski pisze...

Ja myślę, po obejrzeniu tego wszystkiego, że dawno przestało chodzić o mycie, wygodę, funkcjonalność a robi się z tego wystawa artystycznych wizji tego miejsca, nie mających nic wspólnego z użytkowaniem. Łazienka staje się głównie ekspozycją, którą się chwali sąsiadom, rodzinie i znajomym ;-)

Michał Zarębski pisze...

Ja myślę, po obejrzeniu tego wszystkiego, że dawno przestało chodzić o mycie, wygodę, funkcjonalność a robi się z tego wystawa artystycznych wizji tego miejsca, nie mających nic wspólnego z użytkowaniem. Łazienka staje się głównie ekspozycją, którą się chwali sąsiadom, rodzinie i znajomym ;-)

mako pisze...

Super wpis,bardzo dużo przydatnych porad

mako pisze...

Wspaniały post,bardzo dużo przydatnych informacji

annyaa7400 pisze...

My postawiliśmy właśnie na jasne kolory, ale boję się że będzie nudno :( Myślę, że kupimy jakieś ładne, dobrej jakości ręczniki bambusowe w mocnych kolorach, żeby trochę ożywić naszą małą łazienkę :)