niedziela, 10 lutego 2013

ŚCIANA NOŚNA CZY DZIAŁOWA ?

Dobrym sposobem na poprawę funkcjonalności układu pokojów jest przesuwanie czy wyburzanie ścian. W efekcie możemy powiększyć pomieszczenia, połączyć je ze sobą lub wykonać dodatkowe przejście. Zanim rozpoczniemy prace remontowe, należy upewnić się, że jest to ściana działowa, a nie nośna. Nieświadome wyburzenie lub znaczna ingerencja w ścianę nośną może skutkować bowiem katastrofą budowlaną.


www.diylife.com


 • ŚCIANA NOŚNA jest elementem konstrukcyjnym budynku, który przenosi obciążenia z dachu, stropu, ścian wyższych kondygnacji i balkonów na fundament i inne elementy domu, dlatego są to najważniejsze ściany domu. Ściany nośne w budynku muszą spełniać wymagania techniczne określone prawem dotyczące między innymi odpowiedniej nośności, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także odporności ogniowej. 

http://www.dom.pl

 • ŚCIANY DZIAŁOWE, jak sama nazwa wskazuje, są przegrodami wewnętrznymi, których zadaniem jest oddzielanie pomieszczeń. Przenoszą wyłącznie ciężar własny oraz zamocowanych na nich elementów, zatem nie pełnią funkcji konstrukcyjnej w budynku. Ścianki działowe powinny być stawiane w drugim etapie, czyli po wzniesieniu konstrukcji nośnej domu, gdyż stawianie ich jednocześnie ze ścianami nośnymi może spowodować ich nieprzewidziane pęknięcia czy uszkodzenia. Działowe ścianki zwykle mają wysokość jednej kondygnacji i są wykonane z gipsu, płyt kartonowo-gipsowych czy bloczków komórkowych. 

emka.org.pl


JAK ODRÓŻNIĆ ŚCIANY NOŚNE OD DZIAŁOWYCH?

 1. Z uwagi na fakt, że na ścianie nośnej opierają się ściany wyższej kondygnacji lub strop, można przypuszczać, iż ściany na niższych poziomach, na których nie opierają się ściany powyższych poziomów, są prawdopodobnie ścianami działowymi.
 2. Drugim sposobem jest skucie niewielkiego fragmentu tynku na łączeniu ściany oraz stropu i sprawdzenie, czy na ostatniej warstwie cegieł znajduje się zaprawa. Pomiędzy murowaną ścianą działową a stropem powinno się pozostawić kilkucentymetrową przerwę, która pełni funkcję dylatacyjną. Jeśli więc po skuciu tynku odsłoni się zaprawa, można przypuszczać, że mamy do czynienia ze ścianą działową.
 3. Kolejnym kryterium, które pozwoli nam odróżnić ścianę działową od nośnej, jest grubość ściany. Najłatwiej dokonać pomiaru grubości w ścianie, w której znajdują się drzwi, poprzez zmierzenie jej grubości w miejscu osadzenia ościeżnicy drzwiowej. Jeśli jednak w ścianie nie ma otworu, należy wywiercić dziurę na wylot i zmierzyć głębokość, na którą wchodzi wiertło. Ściany działowe są cieńsze od nośnych. Składają się z reguły z elementów o grubości 6–12 cm i tynku, co łącznie daje grubość około 10–16 cm. Grubość ściany nośnej zwykle zaś przekracza 20 cm. Wyjątkiem są jednak ściany wykonane z płyt żelbetowych, które są nieco cieńsze, dlatego oprócz grubości ściany należy sprawdzić rodzaj jej konstrukcji.
 4. Nie możemy bezwzględnie polegać na grubości ściany. Grubość ściany wykonanej z płyt żelbetowych będzie mniejsza niż 20 cm, a może to być ściana nośna, czyli element konstrukcyjny, którego nie da się ruszyć. Dlatego musimy wiedzieć, w jakiej technologii budynek został zrealizowany, jakie materiały budowlane zostały zastosowane. Łatwe zadanie mają osoby, które niedawno wybudowały domy jednorodzinne. Wystarczy, że zajrzą w projekty domów, by z rysunku odczytać zarys ściany. Właściciele nowych mieszkań, projekty znajdą u dewelopera, starszych lokali – w spółdzielni mieszkaniowej.


BEZ  KONSTRUKTORA  ANI  RUSZ
 1. Aby usunąć ścianę nośną, potrzebna będzie odpowiednia dokumentacja techniczna stworzona przez specjalistę, który ustali typ i parametry podciągu mającego zastąpić rozbierają ścianę. 
 2. Może okazać się, że ze względu na kwestie wytrzymałościowe konstrukcji budynku niemożliwe jest wyburzenie całej ściany. Jedynym rozwiązaniem będzie w tym przypadku zrobienie otwarcia na sąsiedni pokój i wstawienie filarów podpierających strop. 
 3. Przed wyburzeniem ścian w domu należy również sprawdzić projekt poprowadzonych w budynku instalacji.
 4. Trzeba jednak pamiętać, że wyżej wspomniane wskazówki mogą posłużyć nam jedynie do wstępnych planów modernizacyjnych. Przed rozpoczęciem robót należy skonsultować się z konstruktorem z uprawnieniami, który potwierdzi nasze przypuszczenia. Tylko konstruktor może nam jednoznacznie określić, z jaką ścianą mamy do czynienia.
 5. Koszt zatrudnienia fachowca będzie z pewnością o wiele niższy od kosztu, jaki poniesiemy w przypadku błędnego rozpoznania rodzaju ściany i zniwelowania problemów powstałych na skutek ingerencji w ściany konstrukcyjne budynku.
 6. W przypadku starych budynków robi się ekspertyzy odkrywkowe gdzie podkuwa się fragmenty ścian czy stropów, żeby sprawdzić, z czego zostały wybudowane.


1 komentarz:

Kasia Furmanka pisze...

Świetny wpis.
Jestem właśnie na etapie stawiania ścianki działowej w dość dużym pokoju. Męczy mnie połączenie części sypialnianej, dziennej z aneksem kuchennym. Co myślisz o takim rozwiązaniu? http://nomos.com.pl/tailor-made/ ? Ten model luksferów podoba mi się chyba najbardziej.