sobota, 2 lutego 2013

TEMPERATURA BARWOWA ŚWIATŁA

To co widzimy w pomieszczeniu i jak je odbieramy zależy miedzy innymi od temperatury oświetlenia. Często w opisie barwy światła widzimy różne opcje: ciepły, zimny, naturalny, neutralny, dzienny, itp. Jakie światło wybrać? Ciepłe czy zimne - jak jego barwa wpływa na nasze samopoczucie i nastrój? 


www.divephotoguide.com

Kupując świetlówki trzeba wybierać ich temperaturę barwową. Jest to nasze wrażenie, odbiór barwy danego światła. Do określania barwy światła służy temperatura barwowa (TC) podawana w Kelwinach (K). Im wyższa wartość temperatury barwowej, tym chłodniejsze światło.

  • Barwa ciepła biała < 3300 K ;
  • Barwa neutralna 3300 - 5000 K;
  • Barwa chłodna biała > 5300 K
  • Światło dzienne - 6500 K

www.greenlux.com.au

  • Światło białe ciepłe (temp. barwowa do 3300K) - jest to barwa odpowiadająca światłu, jakie emitują źródła żarowe, tzn. zwykłe lub halogenowe żarówki, jakie zwykliśmy niemal zawsze używać do oświetlenia wnętrz.

  • Światło białe zimne (powyżej 5300K) jest to barwa najbardziej zbliżona do barwy nieba w słoneczny, bezchmurny dzień. Wywołuje ona wręcz wrażenie błękitu. Jest to barwa pobudzająca, jednak mało praktyczna w oświetleniu użytkowym wnętrz. Częściej stosowana w aplikacjach specjalistycznych, np. w oświetleniu powierzchni handlowych, przemysłowym, akwarystycznym. Tutaj jednak stosuje się dużo bardziej rygorystyczną klasyfikację barw, opartą na wartościach temperatury barwowej.

  • Światło białe neutralne (3300K - 5300K), nazywane również czystym białym (z ang. pure white) - jest to światło wywołujące w oku ludzkim wrażenie nieskazitelnej, "czystej" bieli. Często mylnie nazywana też barwą zimną, aczkolwiek, jeśli porównać tylko dwie barwy - neutralną oraz ciepłą, można pozwolić sobie na nazwanie światła neutralnego zimnym. 
  •  
     GDZIE STOSOWAĆ? 


ŚWIATŁO O BARWIE CIEPŁEJ

Barwa biała ciepła najlepiej komponuje się z wnętrzami klasycznymi, stonowanymi, o spokojnej charakterystyce. Jest to światło różniące się od tego, którym oświetla nas niebo w ciągu dnia, jednak takie samo, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w systemach oświetlenia sztucznego. Ponadto barwa ciepła jest właściwa, gdy pomieszczeniu chcemy nadać atmosferę relaksującą lub wręcz romantyczną. Innymi słowy, jeśli w tymże pomieszczeniu chcemy wypoczywać, relaksować się.

ŚWIATŁO O BARWIE NEUTRALNEJ

Ta barwa idealnie nadaje się do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym lub surowym. Jeśli występują kontrasty kolorów czarny/biały, to zastosowanie neutralnej barwy oświetlenia uwypukli ten efekt. Barwa ta idealnie współgra z akcentami typu metal, szkło, czarno-białe powierzchnie.
Barwa neutralna jest bardzo często stosowana w szpitalach, gabinetach lekarskich, w oświetleniu przemysłowym, ale nierzadko używa się jej również do oświetlania powierzchni handlowych (z pewnymi wyjątkami, np. piekarnia - pieczywo straciłoby wszelkie swoje walory optyczne, jeśli zostałoby oświetlone barwą inną, niż ciepła).www.fachowyelektryk.pl


ŚWIATŁO O BARWIE ZIMNEJ

Ma właściwości pobudzające i nie należy jej stosować, gdy chcemy oddać się wypoczynkowi. Barwy te wyśmienicie nadają się do czytania, pracy biurowej, nauki. Wówczas wydłuża się okres aktywności mózgu, który zostaje oświetleniem oszukany - "zbliżony" do warunków panujących za dnia.


Barwa zimna nadaje się również wyśmienicie do oświetlenia komercyjnego i ekspozycyjnego. Jeśli postawić obok siebie dwa identyczne przedmioty, jeden oświetlony barwą zimną, drugi zaś ciepłą - zawsze jako pierwszy uwagę oka ludzkiego przyciągnie przedmiot oświetlony barwą zimną.

Należy jednak uważać przy oświetlaniu obiektów/obszarów, w których ważne jest odwzorowanie barw. Jeśli ważne jest, aby wszystkie barwy były wyraźnie widoczne - należy z wielką wagą patrzeć na jakość stosowanych diod. Tutaj sensowne jest tylko stosowanie wysokiej jakości LED, które charakteryzują się wysokim tzw. wskaźnikiem oddawania barw.


www.kamatic.pl WYSOKI WSKAŹNIK ODDAWANIA BARW


Właściwości oddawania barw przez źródła światła opisuje wskaźnik oddawania barw (Ra). Jego maksymalna wartość wynosi 100 i przyjmuje się ją dla światła dziennego i większości żarowych źródeł światła. Wybierając źródła światła - lampy LED, świetlówki, lampy halogenowe - szukajmy tych, których Ra jest jak najwyższe. Im większe jest wymaganie dotyczące właściwego postrzegania barw, tym wskaźnik oddawania barw powinien być wyższy. Dzięki światłu o wysokim wskaźniku Ra oglądamy rzeczy, ludzi i świat w nieprzekłamanych, naturalnych kolorach. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy powinny być stosowane te źródła światła, których współczynnik oddawania kolorów jest większy od 80. Jednak we wnętrzach, w których przebywamy bardzo długo, Ra powinno wynosić powyżej 90.


www.galaxylighting.com.au


OZNACZENIA NA ŻARÓWKACH

Źródła światła - lampy halogenowe, LED, świetlówki - są oznaczone trzycyfrowym kodem. 
Pierwsza cyfra określa współczynnik (wskaźnik) oddawania barw, pozostałe zaś temperaturę barwową. Na przykład warzywa w świetle 827 będą wyglądały na soczyste i świeże, a w barwie 960 (9, czyli 90 Ra) będą mało apetyczne ze względu na wysoką temperaturę barwową (60, czyli 6000 K).Balans kolorów: neutralny, zimny, ciepły 

http://www.aziembinska.pl

1 komentarz:

Radosław Gołębiowski pisze...

Odpowiednia barwa światła nie zawsze jest tak łatwa do osiągnięcia. Wyjątkiem są lampy led, które mogą świecić w dowolnej barwie - taką mamy dziś technologię.