sobota, 2 lutego 2013

MEBLE Z LITEGO DREWNA

Googlując meble z litego drewna trafiłam na takie wyjaśnienie: "mebel z litego drewna jest zrobiony z prawdziwej dechy, a nie jakiejś sklejki lub badziewnej płyty paździerzowej"  => trudno się nie zgodzić ;) Ale może trochę dokładniej jak wyrabia się meble z litego drewna, w czym tkwi ich jakość i skąd ta cena?


„Lite drewno” to określenie oznacza, że dany produkt został wykonany z drewna o najwyższej jakości. Ich jakość jest opisana specjalnymi normami, a nie każdy mebel drewniany można nazwać litym. Meble z drewna litego to takie, które wszystkie części poza tylną ścianą i dnami szuflad są wytwarzane właśnie z „drewna litego”. 


www.mandallin.pl


Surowiec do wytworzenia drewna litego musi zostać poddany sezonowaniu i suszeniu do odpowiedniej wilgotności, w zależności od jego przeznaczenia, może również zostać poddany procesowi parzenia, tak jak to ma miejsce w przypadku drewna bukowego. 
Płyty meblowe z takiego drewna muszą być wykonane w technologii klejenia fryzów meblowych (mniejszych kawałków) to zapewnia stabilizację wymiarową i kształtową tych elementów przez długie lata, nawet przy zmiennych warunkach klimatycznych. 
Natomiast klej do produkcji mebli z drewna litego musi posiadać atesty Państwowego Zakładu Higieny.


nldk.in
   
Tarcica, czyli surowiec na którym zaczyna pracować stolarz, powinna być odpowiednio wyselekcjonowana i przygotowana w zależności od przeznaczenia. Drewno powinno być przesezonowane i odpowiednio wysuszone, tak aby zapobiec gięciu i pękaniu wykonanych z niego elementów. Należy pamiętać, że lite drewno to surowiec, który żyje. Wchodząc w interakcję z otoczeniem, drewno oddycha, wchłania i oddaje wilgoć, zmienia swoja objętość oraz w zależności od gatunku, może z czasem zmieniać barwę. 

www.archiproducts.com


Dalsza praca stolarza polega na odpowiedniej obróbce mechanicznej oraz klejeniu drewnianych fragmentów. 


www.tonerland.pl


Według obowiązujących uregulowań, o meblach z litego drewna możemy mówić tylko w przypadku, gdy są one w całości wykonane właśnie z litego drewna. Wyjątek stanowią tylne ścianki oraz denka szuflad, które w przypadku mebli skrzyniowych, takich jak komody, szafy, czy kredensy, wykonane są z drewnianej płyty sklejkowej.
 
Przykładowo, o szafie wykonanej z litego dębu, możemy mówić, gdy w całości jest wykonana z masywu drewna dębowego. Obecnie na rynku można spotkać wiele ofert na meble z „litego drewna”, gdzie konstrukcja i elementy płytowe są wykonane z tańszego gatunku drewna lub prefabrykatu pochodzenia drzewnego, oklejanego naturalnymi okleinami z pożądanego gatunku drewna. Podążając za przykładem, wykonana w ten sposób szafa nie jest szafą z litego dębu, nawet jeżeli okleina jest naturalnie dębowa. A jeżeli jej konstrukcja lub elementy płytowe nie są z drewna, to nie jest to produkt z litego drewna.


dornob.com


O żadnym z produktów wykonanych z płyt MDF, HDF, wiórowych, czy OSB nie można powiedzieć, że jest on wykonany z litego drewna. Nawet fornirowanie, czy okleinowanie wyżej wymienionych płyt nie zmienia tego faktu. 

Tylko lite drewno zagwarantuje wytrzymałość i długotrwałość produktu, co w połączeniu z dbałością oraz starannością jego wykonania, staje się synonimem jakości.forum.meble.pl
hepok.com

www.kochamwies.pl
www.beinteriordecorator.com

www.mandallin.pl
www.hit-meble.com.pl
furniture.trendzona.com


www.domoteka.pl
http://www.meble-varsovia.pl

 
http://meblerustykalne.com/
www.onarchitecturesite.com
pukapuka.plBrak komentarzy: