piątek, 23 sierpnia 2013

FILMY NA PROJEKTORZE

Choć potrafię obyć się bez telewizora to zdecydowanie nie potrafię obyć się bez filmów. Jeśli też jesteście fanami wieczornych seansów polecam pomysł z własnym domowym projektorem i ekranem do wyświetlania. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest wymóg dużego metrażu oraz koszt sprzętu, który do najtańszych niestety nie należy. Ale, ale. Warto mieć świadomość, że nie jest to cena nieosiągalna, ponieważ przeciętna cena dobrego projektora (3,5 - 4 tys. zł) nie odbiega znacznie od ceny dobrego  telewizora. Dodatkowo trzeba doliczyć koszt wymiany lamp projektora. Przy oglądaniu jednego filmu dziennie takiej wymiany należałoby się spodziewać po 3-4 latach (kilkaset złotych). 

Co do metrażu to odległość między urządzeniem a powierzchnią wyświetlania powinna wynosić przynajmniej 4-5 m. Dzięki temu możemy zapewnić sobie obraz o przekątnej nawet 100 cali! Jest jeszcze tylko jeden warunek: przy oglądaniu pokój musi być naprawdę dobrze przyciemniony. Moc oświetlenia powinna być mniejsza niż 5 % (ok. 20 luksów).

Ciekawym rozwiązaniem jest opcja ekranu projekcyjnego chowanego w  podwieszonym suficie. Kiedy mamy ochotę na oglądanie wysuwamy ekran, a kiedy kończymy chowamy z powrotem. Takie same triki można stosować z projektorem. Własne kino domowe nie jest najtańsze i najbardziej dostępne, ale  ma mnóstwo zalet. No i "kto bogatemu zabroni?" ;)
2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Posiadam taki projektor http://www.avstore.pl/jvc-dla-x30be-projektor-3d.html i też muszę powiedzieć ze oglądanie na nim filmów HD to inna bajjka niż przy telewizji, fajna rzecz w domu w szczególności gdy przyjmujemy gości.

Ania Wojciechowska pisze...

Ludzie nie kupujcie telewizorów, projektory to jest coś co robi duże wrażenie, mnie na razie niestać na nowy projektor, ale korzystam z usług wypożyczalni: http://www.konferental.pl/wynajem-sprzetu/projektory akurat do tej mam najbliżej, ale jest ich trochę w Polsce. Jest to świetne rozwiązanie dla osób z niższym budżetem.