środa, 9 grudnia 2015

MANDALAMandala to rysunek na planie koła. Ma źródła w tradycji hinduskiej, ale tak naprawdę możemy zetknąć się z tym symbolem niemal we wszystkich kulturach. Samo słowo mandala przetłumaczyć można jako „koło życia”, „święty krąg”, a nawet „cały świat”…Ci, którzy widzieli film „Samsara” Rona Fricke’a, z pewnością  pamiętają kadry z mnichami buddyjskimi, którzy żmudnie usypują na posadzce świątyni wielką mandalę. Oglądanie i wykonywanie mandali jest dla nich formą medytacji.


www.lotari.pl
www.pinterest.comPrzeczytałam ostatnio, że „ludzie nie do końca potrafią nazwać to, co czują w kontakcie z mandalą”, ale z pewnością na nią reagują". Mówią na przykład, że ciarki chodzą im po plecach, czują harmonię lub spokój. Kolory, kształty – wszystko to energia. Dlatego tak ważne jest, jakimi przedmiotami się otaczamy.


www.pinterest.com
Współcześnie mandale spopularyzował Gustav Jung - współtwórca psychoanalizy, odkrywając mandalę jako sposób terapii. U swoich pacjentów zauważył, że w chwilach dezorientacji i utraty punktu odniesienia kreślą oni nieświadomie koliste rysunki. Uznając, że są one wyrazem dążenia do ładu wykorzystał tworzenie mandali i pracę z nimi w leczeniu pacjentów.  


www.zwierciadlo.plGrafiki, poduszki czy fototapety z motywem mandali to świetny sposób na wprowadzenie do wnętrza nowej energii. W sklepach wciąż trudno spotkać dekoracje z mandalami, ale przez Internet można zamówić obraz, fototapetę a nawet roletę z wydrukiem wybranej mandali. Wybór jest wręcz nieograniczony.


www.szybkiemetamorfozy.plwww.pinterest.com


Jeśli przekonamy się do dekoracji z wydrukiem mandali zawsze może pójść o krok dalej...www.guido.pl


www.guido.pl


www.urzadzamy.pl


www.pinterest.com

Brak komentarzy: