wtorek, 1 października 2013

MALOWANIE KALORYFERÓW

Stare, odrapane grzejniki trudno uznać za element dekoracyjny.
Jeśli cały czas są sprawne nie musimy ich wymieniać, wystarczy odnowić.
Na przykład poprzez przemalowanie.


 
JAKA FARBA?

Dobra farba powinna dobrze współpracować z podłożami metalowymi (miedzianymi lub żeliwnymi), z których najczęściej wykonywane są kaloryfery. Powinna być też odporna na działanie wysokich temperatur, mieć dobre krycie i nie żółknąć pod wpływem ciepła.
Producenci farb oferują teraz produkty przeznaczone do malowania kaloryferów.

JAK  PRZYGOTOWAĆ  GRZEJNIKI?

 • Na początku grzejnik należy oczyścić z nieczystości - kurzu, brudu i zacieków - po prostu umyć. Po wyschnięciu przy pomocy szczotki drucianej i papieru ściernego usunąć rdzę i schodzący lakier.
 • Oczyszczoną powierzchnię należy odtłuścić przy pomocy wody z dodatkiem detergentu.  Resztę musimy zmatowić papierem ściernym i odpylić.  
 • Instalacje miedziane dobrze jest także przetrzeć wełną stalową lub drobnoziarnistym papierem ściernym w celu usunięcia śladów patyny i zabrudzeń. Spawy oraz zadziory najlepiej jest wygładzić stalową szczotką.
 • W przypadku gdy grzejnik nie jest zardzewiały to wystarczy lekko zmatowić stary lakier przy pomocy papieru o wysokiej granulacji np. 500-600. Po wyczyszczeniu rdzy i starego lakieru, grzejnik przecieramy ściereczką nasączoną w rozpuszczalniku aby przygotować powierzchnię na malowanie. 
 • Odsłonięte metalowe fragmenty kaloryfera powinniśmy zagruntować. Najlepiej nadają się do tego antykorozyjne farby podkładowe.

 

 

MALOWANIE

 • Grzejniki muszą być zimne. Optymalna temperatura zapewniająca właściwe schnięcie farby wynosi między +10°C a +30°C. 
 • Przed rozpoczęciem malowania należy dokładnie wymieszać emalię, a o ile zajdzie taka potrzeba, można rozcieńczyć ją wodą pitną (maks. 2% objętości).
 • Farbę należy nakładać przy pomocy pędzla lub wałka typu Flock. Kaloryfery pokrywamy 2–3 warstwami farby, zachowując wymagany odstęp czasowy przed nałożeniem kolejnej warstwy farby. 
KIEDY  MALOWAĆ  GRZEJNIKI?
 

 • Grzejniki malujemy na zimno. Najlepiej malować więc w ciepłych miesiącach w roku.
 • Malowanie gorących kaloryferów nie jest dobrym pomysłem. Maksymalna temperatura podłoża do stosowania farb do grzejników wynosi 30 stopni C. Wyższa powoduje zbyt szybkie wysychanie, powstają nierówności, a powłoka nie jest trwała.
 • Grzejniki żeliwne najlepiej malować w temperaturze pokojowej, między jedną a drugą warstwą zostawiając ok. 4 godziny na wyschnięcie. Dlatego jeśli teraz zdecydujemy się na malowanie kaloryferów, zakręćmy je, poczekajmy aż ostygną i dopiero nakładajmy farbę.
 • Grzejniki możemy włączyć po całkowitym utwardzeniu się powłoki, po ok. 24 godzinach. Wyjątkiem są szybkoschnące lakiery – pomalowane grzejniki można włączyć bez konieczności oczekiwania na wyschnięcie powłoki.
2 komentarze:

AniaMaKota :o) pisze...

oj te nowoczesne to chyba już były zakupione w odpowiednim kolorze ;o)

pozdrawiam
Ania

Katarzyna Janus pisze...

wyskoczyły mi pod hasłem "przemalowywanie kaloryferów", ale już im "podziękowałam" ;)