sobota, 19 stycznia 2013

SALON KĄPIELOWY

Wzorem obiektów SPA - ciepły i przytulny. Powinien stwarzać warunki nie tylko do utrzymaniu higieny, ale również dbania o ciało i urodę. Zaaranżowany tak, aby jego wyposażenie i wystrój, prowokowały do niepospiesznych zachowań i wypoczynku. Bo pokój kąpielowy to miejsce relaksu.


WIELKOŚĆ SALONU KĄPIELOWEGO

Pokój kąpielowy nie może być mały. Powinno się w nim znaleźć miejsce na wannę, prysznic, sedes, bidet i dwie umywalki, a także toaletkę i krzesło albo fotel. Nie wystarczy jednak zapewnienie przepisowych minimalnych odległości między urządzeniami. Pomieszczenie to musi być na tyle duże, aby nie przeciskać się między nimi. Przeładowane ciasne wnętrze nie sprzyja wypoczynkowi. Do tego, by urządzić nowoczesny pokój kąpielowy, wystarczy pomieszczenie o wielkości około 12 m2 w kształcie prostokąta 3 x 4 m. Na takiej powierzchni jest miejsce na pełny program łazienkowy i kącik wypoczynkowy. 

Mniejszą łazienkę także można zaaranżować na pokój kąpielowy, ograniczając nieco jej program. Zamiast dwóch upchniętych obok siebie umywalek, może wystarczy jedna – za to z dużym blatem, a zamiast wanny i prysznica – sama wanna, za to na przykład z wydzieloną kabiną.


PODZIAŁ NA STREFY
Salon kąpielowy możemy podzielić na dwie sfery
  • SANITARNO-KĄPIELOWĄ - podwójna umywalka, bidet, pisuar, a także wanna i prysznic.
  •  WYPOCZYNKOWĄ - szafki i komody do przechowywania ręczników i przyborów higienicznych, a także toaletka.Warto pomyśleć o sprzęcie grającym, fotelu albo nawet kanapie czy stoliku, gdzie można odłożyć gazetę. 

Warto te dwie części salonu oddzielić od siebie wizualnie, aby rozkoszując się kąpielą nie być skazanym na widok sanitariatów. Rozgraniczenia można dokonać stawiając różnego rodzaju ścianki działowe, ale także np. ustawiając parawan czy rośliny. Czasami nie trzeba stosować realnego odgrodzenia, wystarczy zaakcentować wizualnie poszczególne części np. innym wykończeniem posadzki lub ścian.

OKNO 

Światło dzienne pozwala na udekorowanie łazienki żywymi kwiatami. Duże okno z pięknym widokiem poprawi również komfort odpoczynku. W bardziej ekskluzywnych łazienkach wanny sytuuje się pod dużym oknem, czasami w wykuszu, po to by podczas kąpieli mieć wrażenie, że jest się w plenerze. Spotyka się też łazienki z wyjściem na balkon lub taras. Takie rozwiązanie wzmacnia wypoczynkowy charakter pokoju kąpielowego: w letni dzień można zażywać na przemian kąpieli wodnej i słonecznej, a wieczorem na tarasie oddać się rozmyślaniom. Okno ani taras nie powinny wychodzić bezpośrednio na dom sąsiada lub na ulicę, bo z racji charakteru pomieszczenia raczej zawsze będzie zasłonięte.

 

http://lazienka.wieszjak.pl
  

WANNA W CENTRUM UWAGI

Przy planowaniu rozkładu pokoju kąpielowego należy kierować się generalną zasadą, by na pierwszym planie rozmieścić te elementy, które będą stanowiły jego największą ozdobę, a więc z reguły wannę, umywalkę (lub umywalki), dekoracyjny fotel lub kanapę.

Pierwszoplanową aktorką w pokoju kąpielowym jest wanna, najlepiej wolnostojąca. Pełni ona rolę dekoracyjnego obiektu, rzeźby, która stanowi najbardziej reprezentacyjny element. W związku z tym optymalne jest umiejscowienie jej na środku, w centrum uwagi domowników. W zależności od oczekiwań może to być nowoczesna, owalna wanna lub stylizowana na starą. Decydując się na wannę stylizowaną należy mieć świadomość, że jest ona z reguły jednoosobowa. Przy wannie wolnostojącej wyjątkowo efektownie prezentuje się bateria wyprowadzona bezpośrednio z posadzki. Popularne rozwiązanie to siedziska powstałe z obudowy wanny. Są wielofunkcyjne: amatorzy długich kąpieli mają gdzie odłożyć książkę czy odstawić filiżankę po kawie.


www.iseecubed.com


Wannę można wyeksponować też na wiele innych sposobów, np. umieszczając na postumencie czy specjalnie oświetlając.


www.besthomy.info


lonestarsa.com
Obecność wanny nie oznacza, że w pokoju kąpielowym może zabraknąć miejsca dla kabiny prysznicowej. Nie wiemy przecież na co w danym momencie będziemy mieli ochotę. Najbardziej eleganckie są proste, otwarte kabiny, bez zbędnego obramowania osadzone na niskich brodzikach lub bezpośrednio na płytach posadzkowych. W kabinie relaks zapewni duża stalowa deszczownica oraz system masujących dysz Jeżeli dysponujemy większą powierzchnią przeznaczoną na pokój kąpielowy warto rozważyć montaż sauny fińskiej lub kabiny parowej, której towarzyszyć mogą leżaki.
UMYWALKA
Umywalka w pokoju kąpielowym zyskuje nieco inną rolę. Obszerny blat służy dbałości o urodę - staje się toaletką. Jeśli łazienka ma być użytkowana przez więcej niż jedną osobę, dobrze, aby były w niej dwie umywalki. Najczęściej umieszcza się je obok siebie. Można też zamontować umywalki o różnym przeznaczeniu w różnych strefach. Niewielką do mycia rąk – obok sedesu albo tuż przy wejściu, drugą z obszernym blatem do golenia się i makijażu - w okolicy prysznica lub wanny.


www.e-lazienki.pl
www.besthomy.info


DEKORACJE  
Bawmy się z różnymi dekoracjami: spróbujmy wpleść wyroby z drewna, kamienia, szkła, a także kamyki pod szkłem, czy duże donice. Uroku wnętrza kwiaty, obrazy, figurki czy ulubione bibeloty. Taka aranżacja będzie sprzyjała relaksowi i pozwoli na stworzenie kącika idealnego do wypoczynku.

www.urzadzamy.pl


NASTROJOWE OŚWIETLENIE
Niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie. Powinno ono obejmować różne źródła światła i stwarzać możliwość regulacji jego natężenia. Najlepiej sprawdzi się więc oświetlenie wielopunktowe, którym w prosty sposób można dowolnie sterować. Lampy i reflektory mogą nie tylko rozjaśniać ciemności, ale także eksponować piękno elementów dekoracyjnych. Oprócz dekoracyjnej lampy dobrze sprawdzą się spoty doświetlające każdy fragment pokoju. Intymną atmosferę zbudujemy stosując ściemniacze, lampy stojące i świece.www.beazleyhome.com


homedesignlover.com


DODATKOWE WYPOSAŻENIE
Możliwości są tu naprawdę ogromne. Wszystko zależy jedynie od naszych upodobań, pomysłowości i zasobności portfela. Z pewnością warto dopasować to do własnych potrzeb i tego, jaki sposób spędzania wolnego czasu najbardziej nam odpowiada. Jeśli lubimy być aktywni, salon kąpielowy można połączyć z minisiłownią
A jeśli odpoczywamy przed telewizorem, nie ma przewciwwskazań, żeby umieścić go w pobliżu wanny. 
 
www.platinum-vision.com

Na pewno warto zadbać o odpowiednią oprawę muzyczną
Przyjemny nastrój wprowadzają do wnętrza zarówno woda (np. w akwarium lub lejąca się z fontanny), jak i ogień płonący w kominku.


www.pitut.comPRODUKTY I MATERIAŁY 
Wykończenie łazienki zawsze jest kosztowne, tym bardziej w tym wypadku trzeba liczyć się z dużymi wydatkami, zwłaszcza jeśli zdeycujemy się na zakup designerskich elementów wyposażenia.
W pokoju kąpielowym, ze względu na jego elegancki charakter stosowane są często luksusowe materiały i tkaniny, które źle znoszą wilgoć. Dlatego na wstępnym etapie prac remontowych dużo uwagi trzeba poświęcić odpowiedniemu systemowi wentylacyjnemu. W tradycyjnej łazience ściany wykończone są z reguły gresem lub płytkami ceramicznymi, podczas gdy w pokoju kąpielowym pierwszeństwo ma farba w delikatnej, pastelowej kolorystyce, która umiejętnie podkreśli jego salonowy charakter. Na podłodze alternatywą dla naturalnego drewna mogą być duże płyty gresowe lub ceramiczne (min. 60 x 60 cm).www.ciiwa.com


www.verticallaunch.com

1 komentarz:

Unknown pisze...

zazdroszcze :) piekne !! pozdrawiam