sobota, 12 listopada 2016

JAK URZĄDZIĆ MAŁE MIESZKANIE

W dzisiejszym wpisie podpowiadam jak urządzić małe mieszkanie, aby stało się funkcjonalne i wygodne. Co zrobić, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń? Jak sobie poradzić, gdy każdy metr jest na wagę złota? Oto parę pomysłów.



www.brw.com.pl



WRAŻENIE  PRZESTRZENI

Bardzo dobrym pomysłem jest kuchnia otwarta na salon. Zyskujemy dzięki temu przestrzeń a mieszkanie robi wrażenie większego. Zagracając je ściankami, parawanami czy innymi przeszkodami stanie się „małą klitką”. Aby z kilkudziesięciu metrów kwadratowych zrobić chociażby pozornie większą przestrzeń wystarczy pozbyć się zbędnych ścian i regałów dzielących pokój na mniejsze zakątki. Im mniej przeszkód napotka nasz wzrok, tym powierzchnia będzie wydawała się większa. 



www.brw.com.pl



SPÓJNOŚĆ STYLISTYCZNA

Wnętrza wielofunkcyjnego, a jednoprzestrzennego nie warto dzielić stylistycznie. Aby uzyskać aranżacyjną jedność, kolory ścian, tapety czy materiały wykończeniowe (cegła, beton, struktura) powinny się powielać w kilku strefach (sypialnianej, wypoczynkowej, jadalnianej). To samo dotyczy podłogi - najlepiej aby była taka sama na całej powierzchni. Należy wybrać meble kuchenne pasujące do salonowych, zarówno stylem, jak i kolorem. Świetnie sprawdzą się takie, które mają gładkie fronty i niewiele przeszkleń. Warto zrezygnować z wiszących szafek kuchennych (w miejsce otwartych półek), a ścianę udekorować elementami z pokoju: zdjęciami, obrazkami. Należy wybierać niewielkie ramy – lepiej więcej małych obrazków niż jeden duży, który przytłoczy pomieszczenie. Równowagę aranżacyjną uzyskamy również dzięki drobnym detalom (np. upodobnieniu uchwytów meblowych w części kuchennej i salonowej). Prostych, bezuchwytowych frontów z dużą ilością miejsca na przechowywanie możemy znaleźć w najnowszej kolekcji BRW. Dzięki zastosowanym tam rozwiązaniom pomieszczenie wydaje się większe niż w rzeczywistości.  


www.brw.com.pl



OPTYCZNE POWIĘKSZENIE

Na niewielkich przestrzeniach najskuteczniejsze są jasne kolory Im więcej bieli, szarości i beży tym lepiej. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami białych ścian, wybierzmy jasne ale zimne kolory. Ciepłe barwy, jak żółcie czy pomarańcze sprawiają, że ściana “przybliża się” do obserwującego. Zimne barwy: jasny błękit, zieleń czy delikatna szarość jest rozwiązaniem dużo lepszym. Oczywiście kolor nie ma zakazu wstępu, jednak większe powierzchnie lepiej utrzymać w jaśniejszych tonach. Drzwi od szafy na ubrania można zastąpić dużym lustrem – szkło zawsze sprawdza się we wnętrzach o małym metrażu i optycznie je powiększa. 



www.brw.com.pl


FUNKCJONALNE MEBLE

Należy wybierać meble oraz inne sprzęty kierując się ich funkcjonalnością. W salonie zrezygnujmy z wielkiej meblościanki. Świetnym rozwiązaniem są tutaj meble modułowe, oferowane między in. przez BRW. Modułowy charakter kolekcji daje możliwość tworzenia dowolnych układów, dostosowanych do wielkości oraz możliwości wnętrza. Sami decydujemy o tym, czy zabudowa mebli będzie sięgać samego sufitu, czy zatrzyma się na wysokości tradycyjnych komód. Zróżnicowane układy otwartych półek i zamkniętych szafek będą dawać dowolność i swobodę przechowywania najróżniejszych domowych akcesoriów.  Proste w formie i małe gabarytowo meble czy regał bez tylnej ściany są estetyczne i lekkie w wyrazie, dlatego nie przytłoczą małego wnętrza.



www.brw.com.pl


PRZECHOWYWANIE

Lepiej jest kupić rozkładaną sofę (z pojemnikiem na pościel) , która będzie służyła jako łóżko do spania. Zamiast dużych foteli wybierzmy pufy lub siedziska, które pełnią również funkcję schowka (np. na gazety czy podręczne przedmioty). Instalując szafę, dobrze jest zdecydować się na drzwi przesuwne. Szafa wnękowa w przedpokoju wielki skarb każdej kawalerki. W pokoju warto też wygospodarować kawałek przestrzeni do pracy – może być to prosty składany do pionu blat. Do spotkań towarzyskich oraz posiłków przyda się praktyczny rozkładany stół. Na rynku istnieje wiele nowatorskich rozwiązań, które pozwolą zmaksymalizować wykorzystanie przestrzeni mieszkalnej. 


www.brw.com.pl



WYKORZYSTANIE ŚCIAN

Nawet jeżeli od czasu do czasu miewasz sporo gości, to na co dzień zwykle nie potrzeba ci wielu krzeseł. Dlatego świetnym rozwiązaniem są meble, które na prostych hakach można umieścić na ścianie. Jedne w wersji składanej, tak by nikomu nie zawadzały, inne w formie półki, którą możesz dowolnie wykorzystać.  O maksymalnym wykorzystywaniu ścian warto pamiętać również podczas aranżacji kuchni. Nad blatem, na wysokości wzroku dobrze jest umieścić wszystkie przedmioty, które przydatne są podczas gotowania. Wówczas unikniemy wstawiania kolejnej zabudowy i znacznie ułatwimy sobie pracę. Warto zastanowić się nad zamontowaniem głośników sprzętu RTV na ścianie, oszczędzając powierzchnię pokoju. Wiszące półki pomogą nam w umieszczeniu książek, płyt CD czy DVD. Wybierajmy takie, które po zamontowaniu wyglądają jakby były częścią ściany.



www.brw.com.pl




ANEKS KUCHENNY

W małej kuchni nie ma miejsca, które można by wygospodarować na spiżarkę. Dlatego kosztem blatu warto jest zainstalować więcej szafek kominowych. Jedną z nich będzie można wykorzystać na trzymanie szczotki, mopa oraz innych środków czystości. Pamiętajmy też o dobrym okapie. Zapachy podczas gotowania unoszące się po całym mieszkaniu nie należą do najprzyjemniejszych. Pozostały drobny sprzęt kuchenny, jak mikser, wyciskacz do soku czy nawet kuchenkę mikrofalową, starajmy się schować w szafkach, by jak najmniej rzeczy stało na blacie. Ponadto w przypadku kawalerki, często rezygnuje się z posiadania zmywarki – jedna osoba produkuje mało brudnych naczyń a miejsce, które urządzenie by zajęło można zastąpić cenną szafką na przybory kuchenne. 


www.brw.com.pl



STÓŁ

Na większe spotkania czy imprezy przydatny będzie rozkładany stół.  Dobrym pomysłem jest wybór okrągłego lub kwadratowego. Ten w kształcie prostokąta może być trudniejszy do ustawienia w ograniczonej przestrzeni.  Nowoczesne kawalerki urządzone przez np. singli rzadko kiedy mają stoły, przy których do wigilijnej wieczerzy zasiada cała rodzina. Na co dzień  sprawdzi się składany stolik, który można postawić w kącie pomieszczenia czy umieścić na jednej ścianie. Może on służyć właśnie jako miejsce do spożywania posiłku, czy jako stolik pod laptopa. Funkcję stołu może pełnić też bar, oddzielający aneks kuchenny od pozostałej części mieszkania.



www.brw.com.pl



BEZ NADMIARU WZORÓW

Urządzając niewielką przestrzeń należy ograniczyć liczbę faktur i wzorów dekoracyjnych na tapicerce mebli czy podłodze. Desenie nie powinny pojawiać się ścianach, dywanach ani zabudowie. Dopuszczalne są jedynie na najmniejszych elementach (np. na poduszkach). Pozostałe dodatki również należy wybierać z rozsądkiem. Delikatne jasne narzuty na sofę, poduchy w podobnych tonacjach co kolor ścian, czy niewielki dywanik pod kawowym stolikiem sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Starajmy się ustawiać elementy dekoracyjne w całym pomieszczaniu, tj. np. zapachowe świece zarówno na półce w części dziennej, jak i na jednej z szafek kuchennych dadzą obraz harmonijnej całości. 


www.brw.com.pl



OŚWIETLENIE

Bardzo ważnym elementem aranżacji kawalerki jest oświetlenie. Centralne oświetlenie sufitowe powinno być skierowane do góry, zrezygnujmy również z długich, wiszących żyrandoli. Lampa powinna być zawieszona jak najbliżej sufitu. Unikajmy również lamp podłogowych. Jeżeli nie ma oświetlenia w części kuchennej, warto dokupić halogenowe lampki, które umieścimy przy półkach. Nie potrzebna jest przebudowa instalacji, bowiem na rynku możemy znaleźć takie oprawy, które włącza się po prostu do gniazdka. Starajmy się również pozyskać, jak najwięcej światła dziennego. Ważna jest oszczędna dekoracja okna. Muślinowe zasłony i ograniczona liczba kwiatów na parapecie nie przesłonią dziennego światła i "dadzą” mieszkaniu dodatkową przestrzeń. Dobrze zrezygnować z ciężkich i długich firan i zasłon, można je zastąpić zwiewnymi, delikatnymi tkaninami, jak np. tiul czy organza. Albo w ogóle nie decydować się na firany, stawiając jedynie na rolety wewnętrzne, które wieczorami zapewnią nam intymność w pomieszczeniu.



www.brw.com.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz