czwartek, 31 stycznia 2013

PODŁOGI DREWNIANE

Nie ukrywam, że jestem wielką miłośniczką drewna. Z takim samym entuzjazmem podchodzę do tematu drewnianej podłogi. Z czym mi się kojarzy? Z ciepłą powierzchnią, przyjemnym zapachem, ciekawym rysunkiem słojów. To też symbol elegancji i dobrego gustu właścicieli. Podłoga drewniana sprawia, że w mieszkaniu panuje bardzo przyjemny i domowy klimat. Jest jak dobre wino - oznaki czasu stanowią o jej wartości. Ponadczasowa, bo co jak co, ale drewno nigdy nie wychodzi z mody. O jej zaletach mogłabym pisać długo, tak długo, jak szukałam rzetelnych informacji do tego artykułu. Mam nadzieję, że przekonam Was, że warto zainwestować w drewnianą podło.



ZALETY PODŁOGI DREWNIANEJ:
  • Drewno "oddycha", dzięki czemu reguluje mikroklimat domów i mieszkań
  • Absorbuje wilgotność i oddaje ją z powrotem, gdy powietrze staje się bardziej suche
  • Jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób ze skłonnościami do alergii
  • Ogranicza obecność roztoczy - najpopularniejszego domowego alergenu
  • Zapewnia izolację termiczną pomieszczenia odczuwaną jako "ciepła podłoga"
  • Gwarantuje izolację akustyczną - tłumienie hałasu
  • Podłoga drewniana, która jest prawidłowo wykonana i zadbana wytrzymuje 30 lat użytkowania w domach jednorodzinnych, dopiero potem wymaga całkowitej renowacji, z kolei panele nie podlegają renowacji, są produktem jednorazowym, zaś ich wytrzymałość wynosi (według producentów podłóg drewnianych) około 5 lat.

WADY PODŁOGI DREWNIANEJ:
  • Cena - za  drewniane podłogi trzeba sporo zapłacić,
  • O drewnianą podłogę należy dbać, zapewniając odpowiednią wentylację pomieszczeń i małą wilgotność powietrza.


PODATNOŚĆ DREWNA NA  ZMIANĘ BARWY
 
Drewno jest materiałem naturalnym, który szczególnie podczas kilku pierwszych miesięcy użytkowania może stopniowo zmieniać swoją barwę. Proces ten, będący jedną z typowych cech drewna, ukazuje całe piękno i charakter naturalnej podłogi.
Rodzaj zastosowanego wykończenia (lakier, olej) ma tu znaczenie drugorzędne, ponieważ zmiana odcienia drewna następuje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jedne gatunki drewna reagują na nie intensywniej, inne spokojniej.


  • Wśród gatunków mniej podatnych na zmiany barwy, tzn. zmieniających swoją barwę o 1-2 tony, wymienić możemy: akację, brzozę, buk naturalny i parzony, dąb i dąb czerwony, jesion, grab, cherry, badi, iroko, tali, jatobe, wenge.
  • Z kolei wśród gatunków, których kolor zmienia się nieco głębiej, o 3-4 tony, znajdują się: klon,olcha, orzech,bubinga, doussie, merbau, mutenye, padouk, sapella.


WYBÓR PODŁOGI DREWNIANEJ

W dzisiejszych czasach oferta materiałów do wykończenia podłóg jest bardzo obszerna, co niejednokrotnie przysparza wiele problemów z podjęciem ostatecznej decyzji, który rodzaj nawierzchni byłby najbardziej odpowiedni.



Podstawowe typy podłóg są to:
  • Egzotyczne – Oryginalność i niepowtarzalne począwszy od różnych odcieni brązu, czerwieni, pomarańczy, żółci, a także zieleni, purpury i czerni, zapewniają ogromne możliwości aranżacji przestrzeni wnętrza. Dodatkowo, nietypowe rozmiary elementów, najczęściej w postaci deski, pozwalają wykreować wnętrze bardziej przestronne i przejrzyste.
  • Tradycyjne - Tradycyjne podłogi klepkowe są najczęściej spotykanym rodzajem podłóg w naszym kraju. Stosowane od kilkuset lat, do dnia dzisiejszego uważane są za najwytworniejsze i najtrwalsze. Najlepszymi parametrami technicznymi charakteryzują się klepki dębowe i jesionowe.
  • Warstwowe – Podłogi warstwowe występują jako tzw. podłogi 2-warstwowe przeznaczone do klejenia do podłoża


PODŁOGA LITA A WARSTWOWA
Podłogi lite są zbudowane z jednego rodzaju drewna tak jak w przypadku parkietu, mozaiki oraz tradycyjnych desek podłogowych, przy czym do najpopularniejszych materiałów należą: buk, dąb, jesion i sosna. Jeden rodzaj drewna, przy dużej grubości elementu (deszczułka parkietowa ok. 22 mm, deska lita ok. 28 mm), gwarantuje trwałość podłogi, którą możemy w razie potrzeby wielokrotnie cyklinować. Warunki klimatyczne pomieszczenia, o dużych wahaniach temperatury oraz zmianach wilgotności źle wpływają na jednolitą budowę podłogi. Zmiany te w mikroklimacie wnętrz są nieuniknione, gdy po wilgotnym lecie przychodzi suchy zimowy okres grzewczy, a także wtedy, gdy drewnianą podłogę położymy na ogrzewaniu podłogowym.



DESKA LITA. DĄB AMBER. BARLINEK. PRZEKRÓJ



W takim wypadku trzywarstwowa budowa deski zapewnia daleko większą stabilność kształtu i wymiarów poszczególnych jej elementów niż posadzki lite. Zalety warstwowej budowy deski zostały również potwierdzone na testach na ogrzewaniu podłogowym. Konstrukcja deski oraz jej grubość – 15 mm, która pozwala na optymalne przewodzenie ciepła, sprawiają, że jest ona odpowiednim pokryciem na ogrzewanie podłogowe. Warto wiedzieć, że podłogi warstwowe są z reguły sprzedawane z już wykończoną warstwą licową, wobec czego położonej już podłogi nie trzeba dodatkowo szlifować i lakierować.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ DESKA WARSTWOWA?



RODZAJE PODŁÓG DREWNIANYCH:


PARKIET
Parkiet składa się z litych, drewnianych deszczułek produkowanych z różnych gatunków drewna liściastego. Parkiet może zostać wykonany z: buka, brzozy, dębu oraz jesionu. Parkiet jest bardzo odporny na ścieranie i można go odnawiać, bez konieczności jego całkowitej wymiany.


budujesz.info

Kształt, rodzaj i wielkość deszczułek oraz kolor drewna lub jego bejcowanie-kolorowanie umożliwia skomponowanie bardzo wielu wzorów, wyróżniamy zatem kilka podstawowych wzorów ułożenia parkietu, są to m.in.: Cegiełka Skośna, Cegiełka Drabinka, Jodła Klasyczna Skośna, Jodła Klasyczna, Jodła Podwójna, Jodła Potrójna Skośna, Kwadraty Asymetryczne Karo, Kwadraty Karo, Kwadraty, Pasy Krakowskie – Dworskie, Pasy Krakowskie.




Tradycyjne podłogi klepkowe, to najpopularniejszy rodzaj podłogi drewnianej w naszym kraju, to sprawdzona technologia znana od kilkuset lat.
Parkiet, ze względu na swoją trwałość oraz odporność na ścieranie z powodzeniem wykorzystuje się tak w pomieszczeniach mieszkalnych jak i użyteczności publicznej, o zwiększonym ruchu i eksploatacji.


parkiety.net


DLACZEGO PARKIET TRADYCYJNY? 
  • możliwość wielokrotnego odnowienia zużytej powierzchni; 
  • z podłóg drewnianych parkiet jest najtrwalszy, 
  • podczas chodzenia w twardym obuwiu nie słychać uciążliwego dla ucha głuchego odgłosu.

ladnydom.pl



PARKIET LAMELOWY
Posadzka z parkietu lamelowego wygląda tak jak parkiet tradycyjny, jednak jej budowa jest zupełnie inna.
Deszczułki lamparkietu o długości 20-50 cm i grubości 10-14 mm nie mają wpustu i wypustu – łączone są ze sobą na styk.

Z reguły są o 30% tańsze od parkietu tradycyjnego, ale można je kupić nawet za jedną trzecią jego ceny. Mniejsza grubość parkietu lamelowego niż tradycyjnego pozwala na mniejszą liczbę cyklinowań.

yp.pl

Połączone na styk deszczułki lamparkietu nawet przy stosunkowo niedużych zmianach wilgotności mogą się odkształcać, dlatego ten rodzaj posadzki jest zarezerwowany dla stabilnych gatunków drewna. Najczęściej w tej formie sprzedawany jest krajowy dąb, ale można kupić też egzotyczne drewno, na przykład tek.
MOZAIKA

Nie kupuje się jej w postaci pojedynczych, luźnych deszczułek, ale jako płyty z kilkunastu drobnych listewek ułożonych na warstwie nośnej wykonanej z siatki syntetycznej. Elementy drobnowymiarowe, stanowiące wierzchnią warstwę płyt mozaikowych, mają najczęściej grubość 8 mm i wykonywane są często z różnych gatunków drewna liściastego – zwłaszcza dębu i buka.

allegro.pl

Mozaika jest o blisko 30-40 proc. tańsza od parkietu tradycyjnego. Podłogę przykleja się do betonowej posadzki bezwodnym klejem do mozaiki i parkietów, łącząc na styk kolejne bloki. Wzór mozaiki układa się automatycznie, co jest ogromnym ułatwieniem, gdyż nie ma potrzeby samodzielnego komponowania deseniu podłogi. Po wyschnięciu kleju podłogę cyklinujemy, szpachlujemy masą wykonaną z pyłu pozostałego po cyklinowaniu zmieszanego z płynem do szpachlowania, a następnie lakierujemy.

Mozaika jest najcieńszą z podłóg drewnianych – ma grubość 8-10 mm – dlatego można ją poddawać gruntownej renowacji połączonej z cyklinowaniem mniej razy niż inne posadzki.
Elementy mozaiki są układane w podobne wzory jak deszczułki parkietowe, na przykład w cegiełkę, szachownicę, jodełkę.





DESKI Z LITEGO DREWNA

Podłoga w stylu rustykalnym. Piękna i prosta. Podłogę tzw. białą, czyli deski drewniane wykorzystuje się w aranżacjach w stylu rustykalnym ale także minimalistycznym. Ich cecha to nieprzemijalna moda, uniwersalność i estetyka. Oryginalność takiej podłogi zapewnia wyselekcjonowane drewno, tj. bez sęków oraz pozostałych wad, trwałość jest tu wysoka, wynosząca minimum 50 lat.
 
www.swiatrezydencji.pl

Deski drewniane najczęściej mocowane są poprzecznie do legarów, najpopularniejsze tutaj, to drewno iglaste oraz wchodzące na rynek drewno egzotyczne, odporniejsze na ścieranie i wilgoć.


ladnydom.pl

Deski tradycyjne układamy pojedynczo, bez łączenia ich wzajemnie w rzędzie. W większych pomieszczeniach dobieramy (docinamy) je w taki sposób, aby ich długość wynosiła jedną trzecią wymiaru podłogi, zapewnia to estetykę podłogi,gdyż łączenie występuje dokładnie w połowie deski z sąsiedniego rzędu.


domtrendy.pl

http://domtrendy.pl


 DESKA BARLINECKA

Jest to deska warstwowa, wykonana z różnych rodzajów naturalnego drewna tworzących trzy warstwy i pokryta kilkoma warstwami lakieru. Drewno nie jest przy tym poddawane procesom modyfikacji.




Warstwa wierzchnia drewna jest zawsze wykonana z drewna z drzew liściastych (tzw. warstwa licowa). Pozostałe warstwy są zrobione z drzew iglastych. Warstwa licowa może zostać wykonana nawet z drzew egzotycznych –  wykonanie odzwierciedla cenę tego typu podłóg, która nie jest mała.




DESKA BARLINECKA - PRZEKRÓJ






MOZAIKA PRZEMYSŁOWA
Nazywana jest też parkietem przemysłowym albo sztorcowym. Dawniej z powodu jej walorów użytkowych można ją było spotkać jedynie w przemysłowych halach i miejscach użyteczności publicznej. Dziś doskonale sprawdza się także w salonach – przede wszystkim tych nowocześnie urządzonych.
Łączy niektóre cechy mozaiki i bruku, układa się ją bowiem z wąskich deszczułek, węższych nawet od deszczułek tradycyjnej mozaiki, ale grubszych od nich, a niekiedy grubszych nawet od bruku. Najczęściej deszczułki mozaiki przemysłowej mają szerokość 8-10 mm i grubość 14-22 mm.




Posadzka ma bardzo dobre parametry – jest odporna na ścieranie i odkształcenia. Poza tym, jak na mozaikę przystało, jest tańsza od parkietu o 20-30%. Sprzedawana w brytach połączonych taśmą samoprzylepną. Może być wykonana praktycznie z każdego drewna.


muratordom.pl



PANELE DREWNIANE
Łączą w sobie estetyczne walory litego drewna, z trwałością i funkcjonalnością paneli. Jest to właściwie trójwarstwowy parkiet naturalny w postaci gotowych elementów o kształcie deski. Bezpośrednio po instalacji panele nie wymagają cyklinowania i kilkakrotnego lakierowania.

Ich warstwa wierzchnia jest polerowana oraz zabezpieczana już w procesie produkcyjnym. Dlatego montaż takiej podłogi jest zdecydowanie szybszy i mniej uciążliwy. Dostępne na rynku panele różnią się między sobą wymiarami. Przeciętnie ich długość waha się od 1,2 do 2,4 m, szerokość od 138 do 209 mm, a grubość od 9,5 do 15 mm. W odróżnieniu od litego drewna panele układamy jako podłogę pływającą, co oznacza, iż poszczególne deski łączymy ze sobą nie przyklejając ich do podłoża.

Podobnie jak tradycyjny parkiet, zniszczone panele drewniane można kilkakrotnie odnawiać lakierując wcześniej wycyklinowaną powierzchnię. Ponieważ jednak nie są jednolite w całym swoim przekroju można je zeszlifować tylko na grubość warstwy wierzchniej. Zwykle jest to od 2,2 do 3,6 mm; im warstwa ta jest grubsza, tym więcej razy podłogę możemy odnawiać.



http://domtrendy.pl

O wyglądzie paneli drewnianych decyduje rodzaj zastosowanego drewna oraz wzór warstwy wierzchniej.
Na rynku dostępne są panele o wzorach pełnych desek, półdesek, dwuklepkowe – podzielone na dwa pasma krótkich klepek, zwane też dwulamelowymi, oraz trójklepkowe, z trzema rzędami klepek, czyli trójlamelowe.
 Ponadto panele wykonane z tych samych gatunków drewna mogą różnić się ilością sęków oraz odcieniem. Deski bezsęczne, w jednolitym kolorze z niewielkimi różnicami odcieni uznawane są za bardziej ekskluzywne, przez co ich cena jest nieco wyższa.



ladnydom.pl

Paneli drewnianych nie przyklejamy do podłoża, dlatego nie musimy jego specjalnie przygotowywać. Możemy je ułożyć bezpośrednio na starej podłodze, niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana. Przed samą instalacją ważne jest, aby panele drewniane w zamkniętych opakowaniach przebywały w pomieszczeniu, w którym będą układane przez około 48 godzin.
Pozwoli to drewnu na wyrównanie poziomu wilgotności z otoczeniem. Poszczególne panele łączy się sklejając ze sobą wpust i pióro. Na rynku dostępne są także panele drewniane z bezklejowym systemem łączenia desek.


domtrendy.pl


Odpowiednio wyprofilowane pióro i wpust sprawiają, iż elementy idealnie do siebie pasują i zatrzaskując się, trwale wiążą je bez stosowania kleju. Bezklejowy system ma też inne zalety. Montaż paneli drewnianych jest łatwiejszy, szybszy i czystszy. Praktycznie każdy jest w stanie ułożyć tego typu podłogę, bez konieczności zatrudniana fachowców, co niewątpliwie znacznie obniża jej koszt. Bezklejową podłogę można zdemontować i położyć w innym pomieszczeniu, co ma znaczenie w trakcie przeprowadzek. W przypadku zniszczenia części podłogi łatwo można wymienić uszkodzone panele.


  

DESKA NA LEGARACH

 Podłoga z desek jest dziś często wybierana. Nie układa się jej bezpośrednio na podłożu, ale na legarach – belkach ułożonych poprzecznie (w stosunku do desek) na stropie. Służą one do zniwelowania nierówności podłoża; można to regulować za pomocą drewnianych klinów podkładanych pod legary. Warto też wcisnąć pod nie trochę pianki poliuretanowej – dzięki temu, kiedy legary wyschną, podłoga nie będzie trzeszczeć.

 
Legary powinny mieć w przekroju 6×6 cm. Absolutne minimum to 5×5 cm – taka odległość pozwala na ułożenie między nimi przewodów centralnego ogrzewania i ocieplenia z wełny mineralnej (która jednocześnie izoluje akustycznie). Układa się je w odstępach od 50 cm. do 80 cm.
Deski przykręca się do legarów wkrętami – ukośnie, we wpust deski – dzięki temu są niewidoczne łączenia desek.



BRUK

To bez wątpienia najrzadziej spotykany rodzaj drewnianej posadzki. Z reguły wykonuje się ją na zamówienie. Zbudowana jest z kostek drewna, w których stroną licową jest fragment przekroju pnia z widocznymi kręgami usłojenia.
Jest nie tylko oryginalna, ale ma też duże zalety użytkowe – jest bardzo odporna na ścieranie. Kostki bruku mają najczęściej grubość 18-25 mm. Zazwyczaj ich boki mają długość 4 cm i łączone są, podobnie jak mozaika, w płyty (po 5-18 sztuk) oraz naklejane na siatkę.

www.complex-partner.pl


Ceny bruku posadzkowego zależą od wielkości pojedynczych elementów i klasy drewna producenta. Przykładowo za 1 m2 dębowego bruku można zapłacić 38 albo 210 zł.
Najczęściej bruk robiony jest z twardego drewna krajowego – dębu, buku, nieco rzadziej jesionu – ale można też zamówić go z któregoś z egzotycznych gatunków.





WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

Podłoga drewniana pozwala także na optyczne kształtowanie wielkości pomieszczenia. Duże elementy (np. deski, duże klepki) pomniejszają pomieszczenie, a drobniejsze (np. mozaika, bruk drewniany) powiększają je wizualnie. Istotny jest także kierunek ich ułożenia. Klepki (np. parkiet o wzorze cegiełki lub jodełki) wzdłuż dłuższej ściany podkreślą długość pomieszczenia, a ułożone w poprzek znacznie je poszerzą. Do pokoi dobrze nasłonecznionych wybierajmy podłogi z drewna w chłodnych odcieniach.

domtrendy.pl


Do ciemnych i niskich pasują tonacje jasne i ciepłe. W małych lepiej położyć parkiet lub deski z jasnego drewna, lecz w cieplejszym odcieniu (np. z sosny, klonu czy buku). Podłogi ciemne oraz z drewna egzotycznego najlepiej komponują się w pomieszczeniach dużych i wysokich.

Bardzo jasną podłogę można wykorzystać w celu optycznego powiększenia pomieszczeń. Ciemne podłogi lepiej prezentują się za to na większych przestrzeniach. Wąskie deski sprawiają, że pomieszczenie wygląda na dłuższe, zaś szerokie skrócą je optycznie.


dev.intratel.pl


OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma żadnych przeszkód aby stosować na nim drewniane deski podłogowe –szczególnie zalecany jest wodny system ogrzewania podłogowego.  Niemniej muszą to być deski wielowarstwowe, które w celu uzyskania najlepszej przewodności cieplnej należy przykleić do podłoża.





WYBIERAJĄC PODŁOGĘ PAMIĘTAJ, ŻE...

 



TO NATURALNY WYBÓR

Drewno jest surowcem naturalnym rosnącym w naszych lasach. Jest piękne. Komfortowo się po nim chodzi. Wytwarza przyjazną atmosferę. Jest trwałe i nie jest alergenne. W odróżnieniu od tworzyw sztucznych i innych nowoczesnych materiałów, jest surowcem odnawialnym.

www.drexpol.com.pl

 


DREWNO MOŻE BYĆ TYLKO PIĘKNIEJSZE
 
Wraz z upływem czasu kolor drewna ulega zmianie. Różne gatunki wystawione na działanie światła słonecznego, zmieniają kolor. Niektóre gwałtownie ciemnieją, podczas gdy inne zmieniają kolor tylko nieznacznie i dzieje się to zdecydowanie wolniej. Natura podlega ciągłym zmianom i temu zawdzięczają swój urok materiały naturalne.















NOWOCZESNE PODŁOGI  BARDZIEJ ŁASKAWE DLA NATURY

 

Nowoczesna podłoga drewniana to podłoga warstwowa. Podłoga z nowoczesną konstrukcją jest stabilna i nie odkształca się nawet pod wpływem zmian wilgotności powierza i skoków temperatury. Podczas gdy podłogi z litego drewna wypaczają się a między klepkami lub deskami powstają szpary.

 

www.gdansk.lasy.gov.pl

 
Produkcja podłóg litych pochłania niepotrzebnie zbyt wiele surowca. Kährs oszczędnie, odpowiedzialnie i ostrożnie wykorzystuje surowiec bez szkody dla trwałości podłóg. To przeciwieństwo podłóg litych...




ZWRÓĆ UWAGĘ NA DZIECI 


Jeśli mamy małe dzieci musimy liczyć się z tym, że bawiąc się, narażają podłogę na wgniecenia i zarysowania. Jeśli chcemy tego uniknąć powinniśmy się zdecydować na podłogę wykonaną z drewna o dużym stopniu twardości. Ponadto, jeśli podłoga ma spore przebarwienia kolorystyczne, uszkodzenia nie będą tak widoczne jak podłodze o jednolitej barwie.


www.podlogi-naturalne.pl

Najwyższą twardość mają deski wykonane z takich gatunków drewna jak bambus skręcany czy jatoba. Jeśli zaś chodzi o kolor, na którym nie będzie widać uszkodzeń, to niejednolitą barwę mają podłogi wykonane z orzecha lub bambusa tygrysiego. Warto jeszcze sprawdzić, czy podłoga posiada wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, co jest gwarancją, że podłoga nie emituje szkodliwych substancji chemicznych. 


ZWIERZAKI

 
Posiadając koty lub psy musimy zastanowić się jakie wpływ będą one miały na eksploatację podłogi. Nasi ulubieńcy, zwłaszcza psy, mogą zarysować podłogę pazurami i dlatego powinniśmy się zdecydować na twardszą podłogę. Co więcej zwierzęta pozostawiają na podłodze także sierść i w związku z tym warto rozważyć zakup podłogi o barwie zbliżonej do koloru sierści naszych pupili.
Ruda sierść jest praktycznie niewidoczna na podłodze dębowej, jasna sierść będzie niewidoczna na podłodze jasnej jak jesion, bambus naturalny wertykalny i horyzontalny oraz klon, a ciemna na tej wykonanej z egzotycznych gatunków drewna – szczególnie wenge. Dlatego jeżeli mamy podłogę bardzo jasną, np. klonową a zwierzaka z ciemnym futrem możemy mieć pewność, że nawet niewielka ilość sierści będzie bardzo widoczna.


www.podlogi-katowice.pl

NATĘŻENIE RUCHU

Wielu domowników i dzieci czy też części goście sprawiają, że podłoga szybciej się zużywa. Spory ruch powoduje, że wierzchnia warstwa podłogi jest bardziej narażona na niszczenie. Po kilkunastu latach eksploatacji trzeba będzie zatem podłogę wycyklinować i trzeba o tym pamiętać już na etapie wyboru podłogi. Drewnianą podłogę, którą chcemy cyklinować najlepiej przykleić do podłoża – w przypadku podłóg „pływających” cyklinowanie może stanowić problem.

Warto pamiętać, że podłogi bejcowane, rozbielane, szczotkowane i postarzane nie są łatwe w renowacji. Dekoracyjna warstwa wierzchnia w trakcie tego procesu może zostać usunięta i wówczas np. z dębu bielonego zrobi się klasyczna podłoga dębowa. 

Powierzchnia podłogi drewnianej musi byś odporna na ścieranie i rysy, ale jednocześnie warstwa lakieru powinna być dość cienka i przeźroczysta, aby nie zakłócać naturalnego wyglądu i wrażenia drewna. Niektóre podłogi mają tak gruba warstwę lakieru, że podłoga robi wrażenie plastikowej i sztucznej. Jeśli chcemy jeszcze wyraźniej czuć strukturę drewna, można wybrać podłogę lakierowaną matem lub olejowaną.



 KOSZTY 

Podłoga drewniana to  spory wydatek. Im trudniej dostępny jest gatunek drewna tym podłoga może być droższa. Deski lite są droższe od podłóg wielowarstwowych. Oprócz kosztów samych desek podłogowych należy jeszcze doliczyć jeszcze koszty gruntowania, kleju, listew wykończeniowych oraz montażu.
 
projektowaniewnetrz.eu

Montaż najlepiej zlecić sprawdzonej ekipie wykwalifikowanych i doświadczonych parkieciarzy. Wadliwy montaż podłogi może narazić nas na ogromne straty. Podłoga zamontowana na źle przygotowanym podłożu może się odkleić, wyłódkować lub miejscowo pękać. A wówczas trzeba będzie podłogę nawet zrywać.

Zakup i montaż drewnianej podłogi to inwestycja na długie lata. Dobrej jakości podłoga służyć będzie w domu przez dziesięciolecia.



SPOSÓB MONTAŻU

Przy wybieraniu podłogi pojawia się pytanie, czy lepszy będzie system tradycyjny – pióro – wpust, czy nowoczesny Klik System. Zarówno jeden jak i drugi system jest dobry. Deski łączone w systemie pióro-wpust stosuje się w deskach przeznaczonych do klejenia do podłoża. Deski z systemem łączenia Klik System przeznaczone są do montażu tzw. „podłogi pływającej, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby podłogę z systemem łączenia Klik System przykleić do podłoża. Natomiast desek z systemem łączenia pióra-wpust nie możemy ułożyć bez konieczności przyklejania do podłoża. 





JAKIEGO  PRODUCENTA  SZCZEGÓLNIE  POLECAM?


Po wielu godzinach, a nawet dniach spędzonych na śledzeniu opinii klientów, parkieciarzy i projektantów wnętrz z czystym sumieniem polecam szwedzką firmę Kährs. Ceny nie są niskie, ale jakość nie pyta o cenę. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na tak ekskluzywny element wystroju jak drewniana podłoga.



Firma Kährs to nie tylko jeden z najbardziej doświadczonych dostawców podłóg drewnianych; jest również jednym z najbardziej innowacyjnych. To właśnie połączenie tradycji i zaawansowanych technologii uczyniło z niej lidera na skalę światową. Dzisiaj grupa Kährs jest największym producentem podłóg drewnianych w Europie i jedną z najnowocześniejszych firm przemysłu drzewnego na świecie.

Uwaga Wrocławianie!
Szukając informacji o miejscach, w których można kupić deskę KAHRS natrafiłam na firmę: KAHRS Ekskluzywne Podłogi Drewniane Marek Skopp (53-203 Wrocław Hallera 184/2). Przestrzegam przed nim, to naciągacz i oszust, podmieniający deski na tańsze zamienniki.

 

Lakier, lakier matowy czy olej? 

Każdy z tych sposobów obróbki powierzchni podkreśla naturalną urodę drewna. Wybór zależy od preferencji jeżeli chodzi o kolory, nastój i klimat a także od tego jak wiele uwagi jesteśmy skłonni poświęcić pielęgnacji podłogi. Oczywiście powinniśmy wybierać lakiery i olej wolne od formaldehydów, izocyjanków i rozpuszczalników.

http://domtrendy.pl


JAKI LAKIER?
Zdecydowana większość kupujących decyduje się na zakup fabrycznie lakierowanych desek. Zazwyczaj wówczas deska pokryta jest 7 warstwami lakieru, perfekcyjnie nałożonego na linii produkcyjnej, do tego utwardzonego promieniami UV. Wtedy podłoga jest gotowa do użytku zaraz po ułożeniu. Fabryki stosują lakiery w wersji matowej, półmatowej i o wysokim połysku

Na lakierze matowym najmniej widać zarysowania, dlatego podłoga nim pokryta sprawdzi się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Najpopularniejszy jest jednak lakier półmatowy, o słabym połysku, na którym zarysowania są lekko zauważalne.

Natomiast jeśli chodzi o lakier o wysokim połysku, to jest to lakier błyszczący odbijający światło, dlatego są polecane do pomieszczeń o słabym natężeniu ruchu. Taka podłoga wymaga też starannej pielęgnacji, zwłaszcza częstego odkurzania, do tego przy użyciu specjalnej szczotki przeznaczonej do parkietów.


  LAKIER

Lakier półmatowy pasuje do charakteru drewna, uwypuklając jego naturalną strukturę. Czyni on podłogę odporną na ścieranie i łatwą w utrzymaniu. We współpracy z wiodącymi dostawcami chemii stale udoskonalamy nasze lakiery, które należą do najlepszych na świecie. Lakiery te zabezpieczają powierzchnię podłogi przed mikrorysami, które mogą powstawać na przykład podczas przesuwania mebli zabezpieczonych podkładkami filcowymi po powierzchni podłogi. Jednocześnie stosujemy najcieńszą możliwą warstwę, aby nie zakłócać wyglądu pięknej powierzchni podłogi, jak czynią lakiery stosowane przez wielu innych producentów.





  LAKIER MATOWY




Lakier matowy daje wrażenie surowego drewna, lub drewna pokrytego olejem naturalnym. Chodząc boso po podłodze, poczujesz miękką, ciepłą i naturalną powierzchnię drewna. Lakier matowy jest tak samo odporny na ścieranie i łatwy w utrzymaniu jak półmat.








 

  OLEJ NATURALNY


Olej naturalny Kährs daje cudownie naturalne wrażenie. Podkreśla naturalną fakturę i ziarnistość drewna oraz wydobywa jego kolory. Podłogi olejowane są także gotowe do eksploatacji zaraz po ułożeniu. Są łatwe w utrzymaniu, ale należy pamiętać, iż wymagają nieco więcej zachodu niż podłogi lakierowane. Muszą być regularnie olejowane. Zaletą takiej metody konserwacji jest to, iż większa ilość oleju wcierana stopniowo w powierzchnię, upiększa wciąż podłogę pogłębiając kolory drewna. Codzienne sprzątanie odbywa się tak jak w przypadku podłóg lakierowanych. Odkurzenie i przetarcie wilgotną, dobrze wykręconą ściereczką lub mopem zupełnie wystarczą.



USZLACHETNIANIE PODŁOGI


Rośnie zainteresowanie coraz bardziej zaawansowanym wzornictwem ze strony dekoratorów wnętrz oraz konsumentów, coraz bardziej świadomych swoich gustów i oczekiwań. Jest wiele metod, których używamy aby uatrakcyjnić wzornictwo naszych podłóg i wyeksponować ich naturalne piękno. Tak więc możecie Państwo zaprojektować wnętrze swojego domu lub mieszkania tak, jak zawsze marzyliście.

Szczotkowanie



Szczotkowanie powierzchni podkreśla naturalny charakter drewna. Możemy zróżnicować osiągany efekt wykorzystując różne gatunki i rodzaje drewna oraz stosując szczotki wykonane z materiałów o różnej twardości. Szczotkowanie jest zwykle uzupełniane fazowaniem krawędzi desek oraz barwieniem powierzchni.



  Barwienie powierzchniowe



Stosujemy barwienie powierzchni, aby uzyskać kolory zdecydowanie różniące się od naturalnych. Od jasnych, lakierowanych lub olejowanych na biało do ciemnych, głębokich, również egzotycznych. Dzisiaj dostępnych jest więcej- niektórych zupełnie nowych- możliwości dekoracji wnętrz.



 Fazowanie krawędzi



Fazowanie krawędzi w podłogach 1- pasmowych podkreśla kształt deski. W tym roku wprowadzamy kilka nowych podłóg, których krawędzie będą fazowane pod różnymi kątami. Zarówno mikrofaza (lekkie zaakcentowanie krawędzi przy pomocy szlifowania papierem ściernym) jak i głębokie fazy na wszystkich krawędziach, nadają podłodze rustykalnego i solidnego wyglądu.

 


środa, 30 stycznia 2013

TRIKI NA MAŁĄ ŁAZIENKĘ

Łazienki spotykane w mieszkaniach mają nawet 3m2, a WC niecały metr. Zazwyczaj taka przestrzeń jest źle zaaranżowana a pomieszczenia sprawiają wrażenie ciasnych klitek bez określonego stylu, straszących niczym krasnale ogrodowe. Istny projektowy miszmasz. Aby się od tego ustrzec wystarczy zastosować kilka wskazówek.


DOBRE ROZPLANOWANIE
Przemyślany projekt łazienki to podstawa. Clue każdego projektu jest jak najlepsze wydobycie funkcjonalności danego pomieszczenia. Zanim przystąpimy do projektowania musimy zastanowić się jakie funkcje będzie spełniać, co ma w sobie mieścić oraz określić styl wiodący. Nie zastanawiajmy się, w jaki sposób zmieścić jak najwięcej urządzeń w łazience, ale jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń. Zapomnijmy o radach typu umywalka powinna być zawsze na wprost wejścia. Takie zasady ograniczają inwencję i zamykają drogę do najlepszych, choć często nietypowych rozwiązań dla naszej małej łazienki.


http://pl.123rf.com


Pytania, na które warto odpowiedzieć przed projektowaniem łazienki:
  • czy wolimy wylegiwać się w wannie, czy kąpiel pod prysznicem? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest dość istotna. W małej łazience prysznic oszczędza miejsce, jeśli jednak zrezygnujemy z wanny zbyt pochopnie, może nam później brakować możliwości wypoczęcia w długiej, aromatycznej kąpieli z pianą. Pamiętajmy, że w wannie zawsze można wziąć też prysznic, czego nie można powiedzieć o leżeniu w pianie pod prysznicem,
  • jak dużo rzeczy chcemy przechowywać w łazience? Czy mamy dużo kosmetyków, czy potrzebujemy miejsca na schowanie ręczników, środków czystości? gdzie chcemy wieszać pranie?
  • czy w łazience znajdzie się miejsce na pralkę, czy też umieścimy ją w łazience lub hallu? Jeśli wybraliśmy łazienkę, musimy przewidzieć w niej także miejsce na brudną bieliznę.

Masywniejszy kształt mają umywalki serii KOŁO Primo, ale również pasują do niewielkich wnętrz. fot. KOŁO



ERGONOMIA
Kiedy już znamy odpowiedzi na ważne pytania, wiemy, jakie funkcje pełnić będzie nasza łazienka. To jednak nie wszystko. Ważne są wymiary. Kupując domowe sprzęty, należy zdawać sobie sprawę, że zgrabny mariaż urządzenia czy mebla z pomieszczeniem zależy właśnie od dopasowania ich wymiarów.

Planując usytuowanie sprzętów w łazience należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami, aby zapewnić sobie wygodne z nich korzystanie.
Warto wykorzystać zastane w łazience wnęki i uskoki ścian, które często dają możliwość wstawienia tam wanny lub prysznica.

Oznacza to, że do obsłużenia elementów wyposażenia łazienki potrzebujemy minimum:
  • 1 x 0,7 m szerokości przy umywalce
  • 0,7 x 0,9 m przy toalecie (podobnie przy bidecie)
  • 0,5 m przed prysznicem lub wanną
  • 1 m przed pralką ładowaną z przodu (w małej łazience sprawdzają się lepiej pralki ładowane od góry – wtedy wystarczy 0,3 m, ewentualnie pralki o małej głębokości)
  • jeśli planujemy szafki w innych miejscach niż nad lub pod wyżej wymienionymi urządzeniami, przestrzeń przed nimi powinna wynosić co najmniej tyle, ile szerokość drzwiczek plus ok. 0,3 m, jeśli chcemy z nich wygodnie korzystać. Aby zaoszczędzić miejsce, możemy zastosować drzwi żaluzjowe lub zostawić szafki otwarte, wówczas 0,3 m przed szafkami wystarczy, by z nich korzystać.


NA JAKIEJ WYSOKOŚCI ZAMONTOWAĆ? 
Urządzenia sanitarne, a także baterie naścienne powinny być instalowane na odpowiedniej wysokości:
  • umywalka – 85 cm nad podłogą,
  • bateria umywalkowa naścienna – 25-35 cm nad umywalką,
  • rączka prysznicowa – 180 cm nad podłogą.



Należy również uwzględnić takie elementy architektoniczne jak okna i drzwi. Według przepisów drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz i nie powinny być węższe niż 80 cm w świetle ościeżnicy. Do okna powinien być swobodny dostęp. Nie powinna go więc zasłaniać kabina prysznicowa. Na ścianie nad umywalką powinno być tyle wolnego miejsca, aby można było na niej zawiesić lustro.

Najgorszym rozwiązaniem jest ustawienie wanny czy prysznica naprzeciw drzwi wejściowych do łazienki. Taki układ bardzo przytłacza małe wnętrza. Dobrze, jeśli po otworzeniu drzwi zobaczymy duże lustro – odbijający się w nim korytarz oraz ściana w łazience sprawi, że wnętrze wyda się znacznie większe niż w rzeczywistości.
Najmniejsze z wanien prostokątnych mają wymiary 140×70. Sporo miejsca można zaoszczędzić instalując miskę ustępową – jej odmiana wisząca ma tylko50 cm, a kompakt zaledwie 60 cm – mierzone od ściany do przedniej krawędzi.


WANNA CZY PRYSZNIC?
To odwieczny dylemat osób, które posiadają łazienkę o niewielkich rozmiarach. Niewielka łazienka wymaga nie tylko funkcjonalnych ale też eleganckich i komfortowych rozwiązań. Producenci sprzętów sanitarnych wychodzą jednak na przeciw oczekiwaniom klientów proponując mniejsze gabarytowo sprzęty, dzięki czemu nawet w niewielkiej łazience zmieści się zarówno wanna jak i kabina.



Pomysł na wanne dla małej łazienki od firmy Ravak



JEŚLI KABINA PRYSZNICOWA TO...
Rozwiązaniem, które zaoszczędzi powierzchni będzie rezygnacja z tradycyjnego brodzika na rzecz kratki odpływowej zamontowanej w podłodze. Jednolita płaszczyzna podłogi powiększy optycznie łazienkę. Owalne i przezroczyste kabiny bez aluminiowych ramek nadadzą pomieszczeniu płynności i lekkości, tym samym powiększając ją optycznie. Powszechne jest także konstruowanie ścian kabiny z hartowanych szklanych tafli lub luksferów. 

Decydując się na wannę wcale nie musimy wybierać standardowej wanny prostokątnej. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem do niewielkiej łazienki jest wanna o asymetrycznym kształcie, którą łatwiej będzie zintegrować z pozostałymi sprzętami a dodatkowo zajmuje mniej miejsca. Wśród propozycji można znaleźć wanny asymetryczne o wielu kształtach, które można dopasować do gabarytów niemalże każdej łazienki.

www.budnet.pl



JEŚLI I WANNA I PRYSZNIC
Jeśli nie chcesz wybierać między wanną a prysznicem i masz małą łazienkę, możesz się zdecydować na wannę i prysznic w jednym.
  • Na rynku są wanny, których asymetryczny kształt (gwarantujący szerokość 80-90 cm) umożliwia wygodną kąpiel także pod prysznicem.
  • Jeśli zdecydujesz się na typową prostokątną wannę, to najlepiej taką, która ma płaskie i szerokie dno.
  • Nad wanną zainstaluj prysznic na drążku lub panel prysznicowy. Droższym rozwiązaniem jest podtynkowa bateria natryskowa.
  • Na wannie zamontuj parawan. Do wyboru są wahadłowe, przesuwne, składane. Wygodnie, jeśli konstrukcje pozwalają na otwieranie do wewnątrz i na zewnątrz, a także na proste wypięcie drzwi, co ułatwia utrzymanie parawanu w czystości. Szyby większości modeli są hartowane i pokryte powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia i osadu z mydła. Parawany kosztują od 200 zł.
  • Świetnym rozwiązaniem jest też kotara prysznicowa. Parawany pasują do wnętrz nowoczesnych, kotary – do stylowych, rustykalnych, w styl pop.


www.designpictures.net


JEŚLI MUSISZ WYBRAĆ ALBO- ALBO...
Jeżeli mamy niewielką łazienkę nie upierajmy się na wstawienie wanny tylko zastosujmy bardziej funkcjonalny prysznic. Niech nie przemawia za nami wizja wieczornych kąpieli po ciężkim dniu spędzonym w pracy, bo takie wieczory wykonuje się zaraz po kupnie wanny, a później raz na pół roku. Obecnie na rynku jest dużo bardzo praktycznych pryszniców. Od najprostszych ze zwykłą baterią po wyposażone w deszczownicę a na posiadających chromoterapię i bicze wodne kończąc.


fot. kolo.com


MAŁY SEDES
Mała łazienka stawia przed wyborem między kompaktem stojącym, a miską ustępową mocowaną na stelażach ukrytych w ścianie. Obecnie coraz częściej wybierane są miski ustępowe, w których instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne.
Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Standardowy kompakt stojący ma natomiast zwykle około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. W przypadku małego metrażu to naprawdę znacząca różnica. Planując sedes wiszący w małej łazience, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża, ok 12 cm, i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy, czyli w sumie 15-20 cm.
Przestrzeń nad stelażem można jednak ładnie i funkcjonalnie wykorzystać na szafkę lub półkę dekoracyjnie oświetloną.
Zamiast stelaża można także użyć specjalnych, cienkich modułów do podwieszania miski ustępowej (takie moduły ma w swojej ofercie np. Geberit). Niektóre z takich gotowych ścianek są bardzo dekoracyjne i z pewnością urozmaicą przestrzeń małej łazienki.



SCHOWKI I SKRYTKI
Minimalizm jest sztuką, którą jednak ciężko większości z nas opanować. Z biegiem czasu przybywa niezbędnych do życia przedmiotów a jedna szafka już dawno przestaje się domykać. Zawsze radzę aby odchodzić od zewnętrznych półek, które gromadzą tylko kurz na rzecz zamykanych i bardziej pojemnych szafek. Warto poświęcić więc nieco więcej środków i wykonać zabudowę nad geberitem czy pod umywalką.
Do małej łazienki wybierajmy szafki wiszące lub stojące na nóżkach. Cokoły sprawiają, że meble łazienkowe wydają się bardziej masywne. fot. Linia NANO, Cersanit :  


http://www.dom.pl



ROZWIĄZANIA WIELOFUNKCYJNE
Powszechnie dostępne rozwiązania umożliwiają nam łączenie funkcji sprzętów, dzięki którym oszczędzamy miejsce w łazience:
  • grzejnik + wieszak na ręczniki: to już standardowe rozwiązanie. Grzejnik drabinkowy jest estetyczny, zajmuje tyle samo miejsca, ile wieszak na ręczniki, a przy okazji sprawia, że szybciej one schną. Od kilkuszczebelkowych do takich, które zajmują całą ścianę. Można go powiesić wszędzie – nad pralką, obok toalety, obok prysznica. Najlepiej tam, gdzie wygodnie będzie sięgać po ręcznik.
  • wanna + prysznic: dla niezdecydowanych albo wybrednych. Armatura wannowo-prysznicowa robi tu praktycznie całą robotę, bo rozwiązań na to, by nie zachlapać całej łazienki podczas brania prysznica w wannie jest wiele. Od zwykłej zasłonki z tworzywa do szklanej przegrody.
  • umywalka + szafka: możemy zagospodarować miejsce pod umywalką, zabudowując je lub kupując gotowy zestaw z szafką. Jest tu wiele rozwiązań: od standardowych umywalek, które zabudować możemy według gustu (pamiętając jednak o dostępie, który okazuje się ważny, gdy zatka nam się odpływ) po umywalki nastawne (nablatowe).
  • szafka + lustro: umieszczone na drzwiach szafki nad umywalką lustro ukrywa schowek na kosmetyki i przybory toaletowe – taka szafka może mieć nawet niewielką głębokość (np. 10 cm) by była funkcjonalna. Jeśli planujemy np. szafkę na wysokość ściany, umieszczenie lustra na jej drzwiach optycznie powiększy wnętrze, nadając mu głębi. Pamiętajmy jednak wówczas o praktycznej stronie takiego pomysłu – jeśli lustro znajduje się zbyt blisko wanny czy prysznica, trudno będzie utrzymać je w czystości.

http://www.lazienki.apartamenty.pl


KOLORYSTYKA
Pierwsze co nasuwa się na myśl o małej łazience – jasne kolory. Pewnie, biele, szarości czy kremy sprawdzą się zawsze. Kolory ścian nie powinny mieć ciepłej barwy, która sprawia, że ściana „przybliża” się do osoby, która na nią patrzy. W łazienkach najlepiej zastosować chłodne błękity, morskie zielenie i oczywiście ponadczasową biel. Białe i beżowe kafle można np. przełamać akcentem ciemnego drewna lub fantazyjnym dekorem.



http://www.interimoo.com


Sekretem używania ciemnych kolorów jest wyważenie. Bardzo dobrze w niewielkich pomieszczeniach sprawdza się dominanta kolorystyczna zastosowana na jednej ze ścian oraz w dodatkach. W połączeniu z „powiększaczami przestrzeni”  sprawi, że łazienka nabierze wyrazu i charakteru.

www.urzadzamy.pl


STRUKTURA PŁYTEK
Im mniej płytek w łazience tym wydaje się ona większa. Radzę zastosować je tylko w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą a resztę ścian pomalować farbą. Tutaj zapewne widzę zdziwienie części z Was, jak to łazienka bez płytek? Otóż to! Ściany malujemy przeznaczoną do łazienek farbą o podwyższonej odporności na wilgoć. Efekt jest zdumiewający i z pewnością zaskoczy niejednego sceptyka.

Kolor fug powinien być idealnie dopasowany do wybranego odcienia płytek ceramicznych - tak aby na ścianach powstała jednorodna płaszczyzna bez podziałów. Na podłogę można położyć płyty w dowolnym kolorze, najlepiej w palecie barw ziemi: brązie, beżu, delikatnej szarości (odnośnik do ciepłego piasku lub naturalnego kamienia) lub klasyczny już model czarno-białej szachownicy.

Wybieraj duże płytki ceramiczne. Mitem jest, że do małych łazienek należy wybierać małe płytki. Łatwiej i taniej je ułożyć, ale to wielkie formaty dadzą jednolitą, spokojną, a więc iluzorycznie większą płaszczyznę.

Prostokątne płytki ceramiczne ułóż poziomo – optycznie poszerzą łazienkę. I odwrotnie, ułożone pionowo „wyciągną” za niskie wnętrze. To samo dotyczy deseni: pasów i motywów układających się w pasy. Z reguły wzorzyste płytki ceramiczne zmniejszają optycznie łazienkę. Wprowadzają wrażenie męczącego nadmiaru i przytłaczają. Alternatywą dla deseni i kolorowych wzorów są modne płytki o wyraźnej fakturze. Są urozmaiceniem, nie zmniejszając łazienki optycznie.

JAK OPTYCZNIE POWIĘKSZYĆ?
Wnętrza małych, zamkniętych pomieszczeń oglądamy tylko z bliska. Dlatego większą uwagę powinniśmy zwrócić na detale.

Must have, czyli lustra i fototapety.  Lustro, luksfery, przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą optycznie małe pomieszczenie.

  • W przypadku luster reguła jest prosta – im większe tym lepsze. Powoli odchodzimy od tych małych, kupowanych w marketach, które dumnie wieszamy nad umywalką. Warto wydać więcej i sprawić sobie porządne lustro na całą ścianę a przynajmniej nad całą przestrzeń umywalkową. Montujemy je na płasko przyklejając do ściany lub wieszamy w postaci szafki z lustrzanymi frontami.
  • Duże tafle luster bez ram lub lustrzane płytki spowodują, że mała łazienka wyda się większa. Ale już dwa lustra naprzeciwko siebie powtarzające swoje odbicia wprowadzą niepokojący chaos niepożądany w łazience.



http://www.domosfera.pl



  • Jeśli zdecydujecie się na fototapety zwróćcie uwagę na te, które zawierają perspektywę nadającą wnętrzu dodatkowej głębi. Oferta wzorów i kolorów jest bardzo bogata, tutaj jednak odradzam stosowania dużych i wyrazistych motywów gdyż uzyskacie efekt odwrotny od zamierzonego i przytłoczycie wnętrze łazienki. Bardzo ważne jest aby fototapetę odizolować od wilgoci dlatego jeśli lubicie kąpiele parowe zabezpieczcie grafikę szkłem.




WOLNA PODŁOGA
Małą łazienkę powiększymy optycznie, stosując np. jeden materiał na podłodze i ścianach; podobny efekt dadzą duże jednobarwne kafle. Postaraj się, żeby od wejścia do łazienki widoczne było jak najwięcej wolnej podłogi. Ten trik gwarantuje iluzję większej przestrzeni. To także argument, żeby w małej łazience zainstalować podwieszane urządzenia sanitarne.


OŚWIETLENIE
Niewskazane jest jedno centralne, górne oświetlenie. Zamontujmy kilka źródeł światła, jak kinkiety, podświetlmy lustra i szafki. Jasne, halogenowe oświetlenie sprawi, że łazienka wyda się czystsza i większa.   

Zdecyduj się na oświetlenie o barwie chłodnobiałej (4000-5000 K), która sprawi, że mała łazienka wyda się czystsza i większa. Najlepiej, abyśmy zastosowali oświetlenie punktowe. Iluzję głębi zapewni też podświetlenie szafek i lustra. Dobrze zatem, by najmocniejsze oświetlenie znalazło się nad umywalką, najlepiej nad lustrem po jego obu stronach.


homedecorinteriordesigns.com




Planowanie małej łazienki jest jak układanie puzzli – wszystko musi być w niej idealnie dopasowane. Dobre rozplanowanie, dobór odpowiedniej wielkość wyposażenia, kolorystyki oraz oświetlenia wystarczą, aby nawet małą łazienkę uczynić bardziej przestronną i funkcjonalną.